Network marketing bir kopyalama sanatıdır. Bundan dolayıdır ki, liderlerin her söylediği dikkatle dinlenir, yaptıkları aynen kopyalanmaya çalışılır. Ancak bazen öyle kolaycılığa kaçılır ki, liderlerin söylemlerinin “sihirli bir anahtar” olduğu ve her kapıyı açacağı yanılgısına kapılanlar olur. Liderlere gelen soruların en başında da “nasıl sunum yapalım da evet cevabı alalım”sorusu gelir. Çünkü her alınan “evet” cevabı, her distribütörlük sözleşme kâğıdına atılan imza gelir demektir. Network marketing yaparken de sağlanan gelirler, en önemli motivasyon kaynaklarından biridir. Peki, sunum nasıl yapılmalı, nelere dikkat edilmeli?

Daha önce www.nmakademi.com sitemizde etkili sunum tekniklerine dair pek çok kez yazı yayımladık, konuyla ilgili NMAkademiTV youtube sitemizde videolar paylaştık. Anlaşılmak İçin Önce Anlamak Gerek, Sadece 2 Değişiklikle Mükemmel Sunumlar Yapabilirsiniz ve Etkili Bir Sunum İçin 15 Öneri bu yazılardan bazıları.

Bu soruyla o kadar çok karşılaşıyoruz ki artık asli soru ve sorundan uzaklaşıldığını düşünmeye başladık. Aslında sorulması gereken husus, sunum nasıl yapılmalı sorusundan ziyade “kaç sunum yapılmalı” sorusu olsa daha iyi olmaz mı? Bize bu soruyu soranlara, bu yazıyı okuyanlara bizim de birkaç sorumuz olacak:

Dün kaç sunum yaptınız?

Geçen hafta boyunca kaç sunum yaptınız?

Geçtiğimiz ay içerisinde kaç sunum yaptınız?

Bu sorulara vereceğiniz samimi cevaplar aslında sizin başarınızın da anahtarı olacaktır. Eğer günde en az 1 sunum yapmıyorsanız, yarı zamanlı olarak bu işi yapmıyorsunuz demektir. Eğer günde en az 3 sunum yapmıyorsanız bu işi tam zamanlı olarak yapmıyorsunuz demektir. Yani sunumu nasıl yapmak değil, sunum yapmak eylemine odaklanmak gerekir. Sunum yaparsanız başarı da beraberinde gelecektir.

Sunumlara Dair İstatistikler

Hayatın her alanında uygulanabilecek bir kuram olan Pareto Denklemine göre, hayatımızdaki güzelliklerin %80’i, eylemlerimizin %20’si ile alakalıdır. Sunumlarımızda da bu istatistik pek çok kez aynı şekilde karşımıza çıkar. Yapılan 10 sunumdan 2 tanesi başarılı olur, diğer 8 tanesi ise “şimdilik hayır diyenler” listesine dâhil edilir. Peki, bu denkleme göre hareket edersek, 10 sunum yapan kişi 2 evet alabiliyorken, 10 bin sunum yapan kişi, kaç evet cevabı ile karşılaşacaktır? Cevap basit; tam 2000 kişi. Peki şunu samimiyetle soralım kendimize: 2000 kişi bize evet demiş olsa, network marketing yapan biri olarak hangi seviyede ve hangi kariyerde olurduk? Hangi gelir seviyesine erişir ve hayat standardımız nerelerde olurdu?

Sihirli Anahtar: Sunumlar

Bundan dolayıdır ki nasıl sunum yaptığınıza değil istikrarlı bir şekilde sunum yapmaya odaklanalım. Network Marketing: Kontak Listesi İle İlgili Önemli Hususlar başlıklı yazıyı okuyup listelerimizi tekrar yapalım, sahaya çıkalım, sunumlara tekrar başlayalım. Duyduğumuz evet cevaplarına fazla bir anlam yükleyip, zafer sarhoşluğuna kapılmayalım. Hayır cevapları karşısında yıkılmayalım, aksine bizi evetlere yaklaştıran bir aşama olarak görüp, sunum yapmaya devam edelim. Planımızı, programımızı evet cevabına değil, sunum yapmaya odaklayalım. Sunum yaptıkça istatistiksel olarak evet cevaplarına erişeceğiz. Diğer yandan sunumlarla birlikte saha tecrübemiz arttıkça, bu istatistiksel değerleri arttırmak da mümkün olur. Şu da kesindir ki başarı arttıkça, gelir ve mutluluk da artacaktır.

Başarılı kişilerin ağzından çıkacak sihirli bir kelime aramaktansa, sihirli formüllerin peşinde koşmaktansa hayallerin peşinden koşun. Sunum yapın. Amaç network marketing başarısıysa sahada olmak ve sunum yapmak gerekir. Hedef kariyerse, sunum yapmaya başlamak ve belli bir süre devam etmek gerekir. Başarının anahtarı da zaferlerin formülü de bu.

Gelecek, fırsatları bugünden görenlere aittir. Sorularınız ve katkılarınız için sayfanın altındaki yorum bölümünü ya da sitemizde bulunan herhangi bir iletişim kanalını kullanarak bizlere çekinmeden yazabilir ve ulaşabilirsiniz. Sağlıcakla kalınız…

Bu İçeriği Paylaşın...

Son Yazılar

Son Yorumlar

Yaklaşan Etkinlikler

Son Tweetler