İnsanın hayatındaki başarısının sırrı nedir? Bu soruyu ünlü filozof Logos; “mesleki bilgi, sunum, mantık ve anlatım becerisine sahip olmaktır” şeklinde yanıtlamıştır. Network marketing başarısı için de çok farklı hususlardan bahsetmeye ihtiyaç olmasa gerek. Evet, bu işte başarılı olmak için önce sen EVET demelisin, önce sen HAYAL kurmalısın, önce sen HEDEF belirlemelisin.Kısacası önce sen Network Marketing profesyoneli olmalısın.

Kendini %100 ikna ettikten sonra paçaları sıvamalı şirketin, ürünlerin ve kazanç sistemini tam olarak anlamalısın. Sonrasında bu bildiklerini hayata geçirmeli, eyleme dökmeli ve sunum yapabilecek kabiliyete erişmelisin. Peki Network Marketing sunumlarınızın etkili olması için dikkat etmemiz gereken hususlar nelerdir? Gelin birlikte inceleyelim:

1. Sunum Öncesi Adayınızın Sıcak Noktası Bulunmalıdır

“Adayınızın neye ihtiyacı var” sorusunu tam olarak cevaplamadan sunum yapılmamalıdır. Kendi isteklerinizden ziyade muhatabınızın beklentilerine ve faydasına odaklanmak, sizi başarıya taşıyacaktır.

2. Sunumlarınız Basit Olmalıdır

Sadece bir kâğıt ve kalemle anlatılabilecek basitlikte sunum yapabilecek seviyede olmalısınız. Ne kadar karmaşıklaştırır ve zorlaştırırsanız, kafaların karışmasına neden olursunuz. “Ben senin gibi anlatamam ki” dedirtmek maharet değildir. Network Marketing işinizi herkesin yapabileceğini gösterebilmek asıl hünerdir. Bu doğrultuda, sunumun %90’lık kısmını, anlattığınız kişilerin %99’unun anlamasını sağlamalısınız.

3. Sunumlarınız Kısa Olmalıdır

Uzun ve detaylı anlatımlar herkesi sıkar. Dinleyicilerin ilgisi 10 dakika sonrasında çok hızlı bir şekilde düşmektedir. “Duygusal etki” oluşturarak, hikayelerinizi anlatarak ilgiyi tekrar arttırabilirsiniz. Ancak 30-40 dakikayı aşan sunumlarınız, başarınızı azaltacaktır.

4. Sunumlarda Detaylardan Ziyade Faydaya ve Hikayelere Odaklanılmalıdır

Sunumlarda duyguların harekete geçirilmesinin önemini unutmayın. Zira, insanlar mantıklarından dolayı değil duygularından dolayı eyleme geçerler. Bu eylemlerini mantıklarıyla haklı çıkarırlar. Bu nedenle sunumda ürün, şirket ve kazanç planını anlatırken detaylara dalmayın, gerçek hikayeleri anlatın. Başarı ve ürünlerden fayda görenlerin hikayeleri herkesi için çok daha etkili olacaktır.

5. Sunumlarda Detaylar Sohbet Aşamasına Bırakılmalıdır

Sunum esnasında şirket, ürünler ve kazanç planı kısmı 10-20 dk. içerisinde bitirilmeye çalışılmalı. Detaylar ise sunum sonrasında yapılması gereken soru -cevaplı sohbet kısmına bırakılmalıdır.

6. Sunumlarda Her İhtimal Dürüstçe Anlatılmalıdır

Kısa zamanlı değil, uzun zamanlı bir ortaklık kurulacağını bilmelisiniz. Bu nedenle adayınıza, network marketing yapmaya başlaması halinde nelerle karşılaşabileceğini tam olarak anlatmalısınız. Olumlu ve olumsuz her şey söylenerek adımlar daha sağlam ve bilinçli atılabilecektir.

7. Sunumlarda Faydayı Sunan Taraf Olduğunuz Unutulmamalıdır

Şirketiniz, ürünleriniz ve kazanç sisteminize güveniyorsanız sevdiklerinize tavsiye ediyorsunuz. Faydasını görmeseniz, kimseye anlatma zahmetine girişmezdiniz. Hal böyleyken güç sizde, devasa şirketin temsilcisisiniz ve harika ürünleri kullanıyorsunuz. Karşınızdaki kişinin de faydalanmasını istiyorsunuz, bunları asla aklınızdan çıkarmayın.

8. Sunumlarda Cevap Savaşına Girilmemelidir

Yaptığınız sunumlarda, pek çok mazeret ve itirazla karşılaşabilir, sizi ve işinizi suçlayan ithamlara maruz kalabilirsiniz. Asla gerilmeden ve cevap savaşına girmeden, karşınızdakinin sorularını cevaplamalısınız. Bu konuda sitemizde bulunan Network Marketing Mazeret ve İtirazlara Karşı Yaklaşım Tarzımız Nasıl Olmalı- 1 başlıklı yazımızı okumanız faydalı olacaktır.

9. Sunumlarda Pozitif Olunmalı, Beden Dilini İyi Kullanılmalıdır

Sunumlarınızda sıcak bir iletişim kurmaya gayret edin. Beden dilinizin, anlattıklarınızdan daha etkili olduğunu bilerek güler yüzlü ve özgüvenli tavırlar sergileyin.

10. Sunumlarda Danışman Gibi Davranılmalıdır

Sunumlarınızda kimseyi ikna etmeye çalışmayın, sadece bilgi verin. Çünkü kişiler eyleme geçmeden önce kendi fikirlerini duymak isterler. Başkaları adına karar vermeyin, onun karar vermesine yardımcı olacak doneleri sunun. Satış kapatacak soruları sorarak onun network marketing yapma kararı almasının önünü açın. Bu kararı kendi kendine vermesini sağlayın.

11. Sunumlarda “Ne kazanırım ve Yapabilir miyim?” Sorularına Cevap Verilmelidir

Yaptığınız sunumlarda, network marketing sayesinde ne tip kazanımlar olabileceğini anlatmalısınız. Sadece maddi kazançlara odaklanmadan, daha önce tespit ettiğiniz sıcak nokta üzerinden gidebilirsiniz. Ayrıca network marketing işinin nasıl yapılabileceğini, herkese göre dizayn edilebilecek bir iş olduğunu mutlaka fark ettirmelisiniz.

12. Neleri Kaybedeceğini Anlaması Sağlanmalıdır

Sunumu bitirirken, adayınıza bir projeksiyon çizmeli ve 12 aylık bir süre içerisinde neler kazanılabileceğini göstermelisiniz. Bu işe hayır derse, neleri kaybedebileceğini görmesini sağlamalı ve bunu kaybetmeye cesareti olup olmadığını sorgulamalısınız.

13. Zaman ve Fırsat Baskısı Oluşturmalıdır

Muhatabınız, anlattığınız işin, onun için bir fırsat olduğunu anlamalı. Bu fırsatın avantajlarından bir an önce faydalanması için ona indirimli fiyatlardan bahsedilmeli ve promosyonlar hakkında bilgi verilmelidir. Eğer varsa kampanya süresinin biteceğinden bahsedilerek bir zaman kısıtı oluşturulmalıdır.

14. Bitmiş Gibi Davranıp Sunum, Satış Kapatarak Bitirilmelidir

Sunum sonunda, kendinize %100 güven duyarak konuşmalısınız. Adayınıza aldığı karardan dolayı pişman olmayacağı ve attığı her adımda yanında olunacağı taahhüt edilmelidir. Ondan da network marketing işini yapmak için en az 1 senelik çalışma ve ürünleri kullanma taahhüdü alınmalıdır. Yola, ekip olarak birlikte çıkılacağı ve bu taahhütler doğrultusunda hareket edilirse büyük başarıların zor olmayacağı vurgulanmalıdır.

15. Düşünmek İsteyen Adaylar Takip Listesine Alınmalıdır

Adayınız sunum sonrası düşünmek için izin istiyorsa ilk 72 saatlik süre içerisinde tekrar randevu alınarak vedalaşılmalıdır. Adayınız hayır dediyse, “şimdilik hayır” olduğu bilinmelidir. Bu “hayır, hayra yorulmalı” ve tecrübe hanesine yazılmalıdır. Neleri yanlış yaptığınızı düşünerek, daha doğru metotlar için gayretlere devam edilmelidir.

Gelecek, fırsatları bugünden görenlere aittir. Sorularınız ve katkılarınız için sayfanın altındaki yorum bölümünden yada sitemizde bulunan herhangi bir iletişim kanalını kullanarak bizlere çekinmeden yazabilir ve ulaşabilirsiniz. Sağlıcakla kalın…

Bu İçeriği Paylaşın...

Son Yazılar

Son Yorumlar

Yaklaşan Etkinlikler

Son Tweetler