Bugün sizlere çok önemli bir iletişim yönteminden bahsetmek istiyoruz. Biriyle karşılıklı oturup ona bir şeyler anlatma veya bir sunum yapma esnasında nasıl daha başarılı olunur sorusunun cevaplarını vermeye çalışacağız. Şuna emin olun bu yazımızda karmaşık taktikler, anlaşılmayacak kurallar veya samimiyetten uzak yapmacık tavırları dayatmaya çalışmayacağız. Çok basit iki değişiklikle nasıl mükemmel sunumlar yapabileceğinizin anahtarlarını elinize tutuşturmaya çalışacağız.

Başarılı Sunum Şifreleri

Gündelik hayatımızda sürekli olarak birilerine kendimizi anlatma, bir şeyler hakkında bilgi verme ihtiyacı hissederiz. Bu bazen bir şey satmak için, bazen basit bir konuda bilgilendirme yapmak için olabilir. Peki, gerçekten iyi bir sunumun nasıl yapılacağını ve nasıl daha başarılı olacağımızın şifrelerini biliyor muyuz? Bu konuda yüzlerce farklı formül, onlarca farklı taktik söylenmiş olsa da size, ikili görüşmeleriniz için çok basit iki prensipten bahsedeceğim:

1. Dikkatli Bir Dinleyici Olmak:

İyi bir sunucu olmak için önce dikkatli bir dinleyici olmalısınız. Hiçbir zaman sürekli konuşan, bir şeyler anlatan kişi konumunda olmayın. İlgi çekmek istiyorsanız, önce ilgi göstermek gerekmektedir. Bırakın karşınızdaki kişi konuşsun, anlatsın ve içini boşaltsın. Tüm dertlerini size döksün.

Karşınızdaki kişiyi dikkatle dinleyin, ona önem verdiğinizi hissettirin. Anlattığı şeyleri gerçekten anlamaya çalışıp, yeri geldiğinde onu içtenlikle takdir etmeyi bilin. Dalkavukluk yapmadan, onun konuşmasına verdiğiniz değeri anlamasını sağlayın. Şunu unutmayın herkes bir başkası tarafından sabırla dinlenmek ve kendini önemli hissetmek ister. İnsanlara bu güzel duyguları yaşatın, ancak samimi olun. sadece kulaklarınızla değil gözlerinizle ve diğer duyu organlarınızla da dinleyin.

Jack Woodford’un dediği gibi “Pek az insan ilgiye karşı koyabilir. Eğer siz de karşınızdakini gerçekten ilgiyle dinlemeye gayret ederseniz, başarılı bir sunum yapmanız hiç de zor olmaz.

2. Karşınızdakine Cevap Vermekten Mutlu Olacağı Sorular Sormak:

İkili sunumunuz esnasında karşımızdakini dinlemekle onun size içini dökmesini sağlarsınız. Bu sayede, dertlerini sıkıntılarını en ince ayrıntısına kadar öğrenebilirsiniz. İyi bir sunum yapabilmenin ikinci aşaması, karşımızdakinin cevap vermekten mutluluk duyacağı soruları sormaktır.

Şunu bilmeliyiz ki herkesin kendi sorunları ve kendi yaşadıkları, dünyada yaşanan felaketlerden veya diğer trajedilerden çok daha önemlidir. Bu yüzden onun sorununa odaklanmak, problemini öğrenmek başarılı bir sunum için önemli bir adımdır.

İşte bu adım sonrasında yapmamız gereken karşımızdakinin cevap verebileceği ve verdiği cevaplardan dolayı mutlu olabileceği soruları sormaktır. Bir seyahatinden bahsettiyse gezdiği yerleri anlatmasını isteyebilir, bir başarısına değindiyse onu biraz daha açmasını talep edebilirsiniz. İlginizi tamamen ona yöneltirseniz ve onun mutlu olacağı soruları kendisine yöneltirseniz bilin ki sizin daha sonra anlatacaklarınız, onun için çok daha kıymetli bir hale bürünecektir.

Gelecek, fırsatları bugünden görenlere aittir. Sorularınız ve katkılarınız için sayfanın altındaki yorum bölümünden yada sitemizde bulunan herhangi bir iletişim kanalını kullanarak bizlere çekinmeden yazabilir ve ulaşabilirsiniz. Sağlıcakla kalın…

Bu İçeriği Paylaşın...

Son Yazılar

Son Yorumlar

Yaklaşan Etkinlikler

Son Tweetler