Bazı problemlerin çözüm çok basittir. Network marketing işi de basit ama kolay olmayan bir ticaret modelidir. Çünkü insanlar sosyal varlıklardır. Network Marketing ise özünde ciddi bir motivasyon ve duygularla yapılan bir iştir. Çözüm ise onların duygularını tetikleme ve onların duygularına hitap edebilmenizle bağlantılıdır. Görülmüştür ki pek çok kişi, detaylardan çok hikayelerinize ve yaşanmışlıklara kıymet verirler. Sizler de karşınızdaki kişinin duygularını harekete geçirebilmek istiyorsanız, ürünlerin aşırı detayından ziyade hikayelerinize ağırlık vermelisiniz.

Story oluşturmak ile bu sektöre daha sağlam ve kararlı adımlar ile başlayabilirsiniz. Neden Network Marketing işini seçtik, bu işte nereden nereye geldik, neler gördük, neler kazandık gibi konularda heyecanımızı karşımızdakilere aktaracak dürüst bir başlangıç hikayesi mutlaka oluşturulmalıdır.

Story ile ilgili söylenmesi gereken diğer bir konu ise şirketinize ait ürünlerle ilgili yaşadığınız deneyimlerinizdir. Network marketing firmalarının ürünleri çok iyi olmadığı takdirde piyasada tutunamayacaktır. Sizler ve çevrenizdekiler de bu ürünleri kullandıkça faydasını mutlaka göreceksiniz. İşte ürün anlatımlarınız esnasında ürünler sayesinde sizde ve ürünleri tavsiye ettiğiniz kişilerdeki gerçek sonuçları aktarırsanız story konusunda önemli aşamalar kazanmış olursunuz.

1. Kişisel Story

Network Marketing sektörüne neden başladığınızı, hangi durumdan nerelere geldiğinizi, mutluluklarınızı ve başarılarınızı dürüst bir şekilde anlatmalısınız. Hikayenizi oluşturmak için kafa yormalı ve her sunum yaparken mutlaka bu hikâyeden bahsetmelisiniz. Yalan söylemeden, abartmadan karşımızdakine gerçek yaşadıklarınızı anlatarak duygularınızı aktarmalı ve heyecanlandırmalısınız. Bu şekilde inancınızı ve heyecanınızı yansıtabilirsiniz. Ve bu kişisel story her geçen gün, siz yeni başarılar kazandıkça değişecek, güncellenecektir. Kişisel Story’nizde değinmeniz gereken başlıklar şu şekildedir:

  • Ben Kimim?
  • Daha önce ne yapıyordum?
  • Problem (Problemim neydi? Öncelikli motivasyon etkenlerim nelerdi?)
  • Nasıl ve ne zaman şirketim ile tanıştım.
  • Duygu, tepki ve düşüncelerim neydi, nasıl oldu?
  • Kimlerden ve nelerden etkilendim?
  • İlk başlangıç nedenlerim nelerdi?
  • İlk başarı tohumlarım nelerdi?
  • Başlangıçtan bugüne kadar şirketim sayesinde yaşadığım güzellikler neler oldu?
  • Elde ettiklerim ve kazanımlarım neler oldu?

2. Ürün Storysi (Hikayesi)

Kişisel storyler kadar değerli olduğuna inandığım bir diğer konu ise yaşadığınız ve deneyimlediğiniz ürünlere ilişkin hikayelerdir. Network Marketing işini gerçekten etik kurallar çerçevesinde yapmak istiyorsanız, şirketinizin ürünlerini kullanıp deneyimleyerek işe başlamalısınız. Zaten bu sektörde temel amaç kullandığınız ve beğendiğiniz ürünleri başkalarına tavsiye etmek olmalıdır.

Sunumlar esnasında veya davetleriniz sırasında en önemli noktalardan biri ürün deneyimlerini kısaca anlatmaktır. Bu nedenle ürünleri sürekli olarak kullanmalı ve sizin ya da çevrenizdekilerin yaşadığı ürün deneyimlerini sunumlarda samimi bir şekilde anlatmalısınız. Ürünleri kullandıkça ürünlere ve şirkete güveniniz artacak, bu faydalı ürünlerin başkalarına da fayda vermesi için uğraşmak gerektiğine inanacaksınız. İçiniz rahat ve gerçekten başkalarına faydalı olabilmek için anlatım yaptıkça, network marketing başarınızın da arttığına şahit olacaksınız. İşte ürün deneyimi storysi kısaca budur ve ürünlerin detaylarına girmeye nazaran herkes üzerinde çok fazla etkilidir.

Gelecek, fırsatları bugünden görenlere aittir. Sorularınız ve katkılarınız için sayfanın altındaki yorum bölümünden yada sitemizde bulunan herhangi bir iletişim kanalını kullanarak bizlere çekinmeden yazabilir ve ulaşabilirsiniz. Sağlıcakla kalın…

Bu İçeriği Paylaşın...

Son Yazılar

Son Yorumlar

Son Tweetler