Network marketing işi, bir tavsiye ticaretidir. Kullanılan ve faydası görülen ürün ve sistemin çevreye anlatılması ve onların faydasına sunulmasıdır. Bu işte başarıyı sürekli kılabilmek ve iyi bir networker olabilmek için, çevreyi genişletmek gerekir. Zira Network marketing, ne kadar fazla kişiye ne yaptığınızı anlatırsanız, o kadar rahat ilerletebileceğiniz bir iştir. Çok kişiyi ya da nüfuzlu kişileri tanımanızdan ziyade odaklanmanız gereken bazı önemli noktalar vardır. Bu yazımızda sizlere başarılı bir networker olmak için dikkat etmesi gereken 7 husustan bahsedelim.

Kimleri Tanıdığımız Değil Nasıl Bilindiğimiz Önemlidir

Bugüne değin yanlış öğrendiğimiz bazı klişeler var. Bilgiyi ve eğitimi hiçe sayan bu sloganlardan biri de “Ne bildiğin değil, kimleri tanıdığın önemlidir” ifadesidir. Özellikle hemşehriciliğin, torpil ve rüşvetin geçer akçe olduğu toplumlarda bu söz çok söyleniyor olsa da de etik ve doğru bir yaklaşım değildir.

Kazancını dürüst yollarla kazanmak isteyenlerin bunun yerine “kimi tanıdığımız değil, başkalarının bizleri nasıl tanıdığı önemlidir” sözünü hayat felsefeleri yapmaları gerekir. Başkaları için taşıdığımız değer ve onlar için sunduğumuz fayda bizim talep edilmemizi sağlar. Ne kadar farklı ve ayırt edici özelliğimiz fazla sayıda olursa, çevremiz otomatikman genişleyecektir. Kısacası kendinizi farklı kılacak bir değer ve başarı ortaya koymanız gerekir.

Bu nedenle, zihnimizi almak için değil vermek için programlamamız gerekmektedir. Network marketing işine davet ederken, sunum yaparken, adayımızı takip ederken hep amacımız onun faydası olmalıdır. Başkalarına fayda sunmak istediğinizde, kendinizden ziyade karşınızdakini düşündüğünüzde, network marketing ağınızı kolaylıkla geliştirebilir ve networker olma yolunda önemli bir başlangıç yapabilirsiniz.

Başarılı Bir Networker Olmak İçin Gerekenler

Katıldığımız ortamlarda network marketing açısından bizleri başarıya ulaştıran 7 önemli davranış şekli vardır.

  1. İyi bir dinleyici olmak: Karşınızdakini dinlemeden ve onu gerçekten anlamadan bu işte başarılı olmak çok zordur. Söz kesmemeyi, sabırla dinlemeyi ve karşınızdakinin problemlerine odaklanmayı öğrenmelisiniz. Network Marketing’de Dinleme ve Doğru Sorular Sormanın Önemi başlıklı yazımız tam da bu hususla ilgilidir.
  2. Her zaman olumlu tutum sergilemek: Her zaman her ortamda olumlu davranışlar sergilemek, güler yüzlü ve pozitif olmak gerekir. Yorgun ve moralsizken sunum yapmak, birileriyle görüşmek yerine enerjik ve mutlu olduğunuz zamanları seçmelisiniz.
  3. Yol göstermek, faydalı olmaya çalışmak: Network marketing işinizle alakalı olmasa bile her şartta bildiğiniz konularda ukalalığa kaçmadan yol gösterici olmak çok önemlidir. “İnsan, iyiliğin kölesidir” sözünden hareketle, sizin yaptığınız iyilikler, sunduğunuz faydalar mutlaka size dönecektir.
  4. Dürüst olmak ve güven telkin etmek: Hiçbir zaman dürüstlükten taviz vermeden, sözünün eri olmak sizlere güven kazandırır. İnsanlar, güven duydukları kişilerle beraber olmak isterler. Bu nedenle yapılması gereken, tutarlı ve güvenilir olmaktır.
  5. Mütevazı ve alçak gönüllü olmak: Bulunduğunuz ortamlarda insanların size yanaşabilmeleri, sizinle temas kurmalarını mutlaka sağlamalısınız. Bunun için pozitif tutumlar yanında, mütevazı ve alçak gönüllü olmak da çok önemlidir.
  6. Samimi olmak: Herkese karşı samimi ve içten davranılması, sizin de sevilmenizi sağlar. Ulaşılabilir olmanıza yardımcı olur.
  7. Bağlantılarımızı devam ettirmek: Kurduğunuz bağlantılara kıymet vermek ve bu bağlantıları devam ettirmek için çaba sarf etmek her zaman çok faydanıza olacaktır. Yeni bağlantı bulmak için harcayacağınız 4 birim emek yerine, eski bağlantıları devam ettirmek için 1 birim emek lazımdır.

Gelecek, fırsatları bugünden görenlere aittir. Sorularınız ve katkılarınız için sayfanın altındaki yorum bölümünden yada sitemizde bulunan herhangi bir iletişim kanalını kullanarak bizlere çekinmeden yazabilir ve ulaşabilirsiniz. Sağlıcakla kalın…

Bu İçeriği Paylaşın...

Son Yazılar

Son Yorumlar

Son Tweetler