Kontak listesi oluşturmak, Network Marketing işine adım attığınızda ilk yapmamız gereken şeylerin başında geliyor. Pek çok kişinin bu işe girmekte tereddüt etmesinin en önemli nedeni de bir kontak listesine sahip olmamasıdır. Bunu sizlere dile getirirken “çevrem yok” diyerek söylerler. Oysa network marketing sektöründe düşünüldüğü kadar çok çevre olmasına lüzum yoktur. Kendiniz gibi çalışacak 4-5 kişi bulmak bütün kariyer ve kazanımları elde etmek için yeterlidir. Çünkü el sıkıştığınız, merhaba dediğiniz, yakınlık kurduğunuz herkesin çevresi artık sizin çevreniz haline gelecektir.

Acaba asıl problem “çevrem yok” yerine “çevreme bunu anlatacak kadar değerli bulamadım” olmasın. Çünkü bizler toplum olarak tavsiye uzmanıyız. Kullandığımız ve sevdiğimiz her şeyi, beğendiğimiz her hizmeti birilerine sürekli olarak tavsiye ederiz. Belki de bizler network marketing işini anlatmadaki hatalarımızdan dolayı “çevrem yok” mazeretini duyuyoruz. Gelin bugün kontak listesinin nasıl oluşturulacağını inceleyelim ve aslında ne kadar çok çevreye sahip olduğumuzun farkına tekrar varalım.

Kontak Listesi Oluştururken Önyargı İlletinden Uzak Durun

Kontak listesi bütün önyargılardan uzak bir şekilde oluşturulmalıdır. Kimsenin adına karar verilmemeli ve “O yapar, bu yapamaz” demek yerine bu güzel ürün ve sistem ile bunlardan habersiz insanları tanıştırmak amaçlanmalıdır. Nihai olarak ve kesinlikle onlara faydalı olmak duygusu taşınmalıdır.

“O yapamaz” derseniz belki inci bir adaydan olursunuz, belki de bir kullanıcı olup sizden sürekli perakende ürün alacak birini kaybedersiniz. “O çok iyi yapar” deyip birine aşırı güvenir bel bağlarsanız size hayır derse veya sisteme girip de çalışmazsa, bu kişi en büyük hayal kırıklığınız olur. Motivasyonunuzun azalmasına sebep olur.  Siz kimse adına iyi ya da kötü bir ön yargıda bulunmadan, tanıştığınız muhteşem faydalı ürünlerin faydasının sevdiklerinize de dokunmasını istiyorsunuz. Muhteşem kazanımlar elde ettiğiniz bu sistemin farkına başkalarının da varmasını istiyorsunuz.

Kontak Listesi Oluştururken Karşınızdakinin Faydasına Odaklanın

Yani kısacası siz bu güzelliklerle tanıştınız ancak etrafınızdaki kişiler habersiz. Faydasını gördüğünüz ve başkasının da faydalanmasını istediğiniz ürünleri anlatarak, karşımızdakinin de faydalanmasına yardımcı oluyoruz. Sonrasında onun kendisinin bir iş kurmasına imkân tanıyoruz. Yani biz karşımızdakine hem sağlık hem de varlık veriyoruz. Bize ayıracağı zaman karşılığında biz ona FAYDA sunuyoruz. Evet, dememiz odur ki çevrenize karşı üzerinizde bir vebal var, en azından onu atmış oluyorsunuz.

Bu nedenle kendinize güvenin, kimsenin karşısında ezilip büzülmeyin. Network marketing bir sosyal sorumluluk projesidir. Sağlık ve varlık kazanmak isteyenler için halihazırdaki en iyi yöntemdir. Bize düşen anlatmak, başkalarının da faydalanması için üzerimizdeki bu vebal ve sorumluluğu atmak… Gerisi boş…

Kontak Listesi Oluşturma: En Kolay Yöntem

Kontak listesi mutlaka yazılı oluşturulmalıdır. Listenizi düzgün tutmalı, kiminle ne zaman görüştüğünüzü ve ne cevap verdiğini mutlaka belirtmelisiniz. Kişilerin yanlarına bulundukları illeri de yazarsanız, Türkiye genelinde yapılan faaliyetler esnasında sizin işinizi kolaylaştıracaktır. Bunu oluştururken ajandamızda 5 sayfa ayırmalıyız:

  1. Sayfaya: Akrabalar (Uzak, yakın, eşimin, benim, köydeki, diğer şehirlerdeki akrabalar vs)
  2. Sayfaya: Arkadaşlar (Mahalle, iş, İlkokul, ortaokul, lise, üniversite arkadaşları, spor, kurs vs.)
  3. Sayfaya: Sosyal Medyadaki Kontaklar (Facebook, Twitter ve Instagramda uzun zamandır görüşmediğimiz arkadaşlar ya da onların arkadaşlarından inciler çıkabilir.)
  4. Sayfaya: Tanıdıklar (bakkal, market, eczacı, okuldan çocuğun arkadaşının velileri, öğretmen, manav, sucu, kargo, aile hekimi vs.)
  5. Sayfaya: TANIDIKLARIN TANIDIKLARI (En önemli ve sürekli aktif halde olması gereken, sürekli genişleyecek sayfadır. 1, 2, 3, 4 ve 5. Sayfada listelediğiniz herkesin tanıdıkları bu sayfaya yazılmalıdır. Peki bu nasıl olacak? Örneğin mahalle manavı ile ya da çok ümitli olduğumuz bir arkadaş ile konuştuk, yapamam deyince yıkılmak, ümitsiz olmak yok. Bunun yerine “peki, böyle bir işi yapabileceğini düşündüğün ya da daha önce network marketing yapmış olan biri var mı, bana referans olabileceğin birkaç kişi söyleyebilir misin” deyip, verdiği referansları bu sayfaya eklemeliyiz. Bizim kendisiyle görüşeceğimizi, bu referanslara söylemesini sağlayıp, onun selamı ile görüşmeye gitmeliyiz)

Gelecek, fırsatları bugünden görenlere aittir. Sorularınız ve katkılarınız için sayfanın altındaki yorum bölümünden yada sitemizde bulunan herhangi bir iletişim kanalını kullanarak bizlere çekinmeden yazabilir ve ulaşabilirsiniz. Sağlıcakla kalın…

Bu İçeriği Paylaşın...

Son Yazılar

Son Yorumlar

Son Tweetler