Bir Network Marketing şirketi seçerken ilk yapılması gereken, o firmanın DSA ya da SELDIA gibi, ürünler, firmalar ve bağımsız distribütörlerle ilgili dağıtım ağına ait uluslararası kriter değerlendirmesi yapan kuruluşlara üye olup olmadığına bakmaktır. Firmanızın bu kuruluşlara üye olmuş olması bu işi yasal bir şekilde yaptığının en önemli kriter ve göstergelerinden biridir. Ancak yine de bazı kişilerin, firmanızın saadet zinciri ve/veya piramit olup olmadığı tarzındaki soruları ile de karşı karşıya kalabilirsiniz.

Network Marketing Firmanız Saadet Zinciri mi?

Öncelikle şunu belirtmek gerekir ki; Saadet zincirinde ürün yoktur, ürün sizsinizdir ya da basit ve ucuz olması gereken bir ürün çok fahiş bir fiyata satılır. Genelde işe/sisteme para verilerek girilir ve sizin de para getirecek birilerini sisteme dahil etmeniz gerekir.

Aslında kendinize sorabileceğiniz tek bir soru ile firmanızın saadet zinciri olup olmadığını anlamanız da mümkündür:

“Firmanız eğer bugün batacak olsa, elinizde ne kalırdı?”

Bu soruya cevap verirken elinizde herhangi bir ürün kalmadığı gerçeği ile yüzleşmeniz size ilgili firmanın saadet zinciri olabileceğini düşündürmelidir.

Network Marketing Firmanız Piramit Sistem mi?

Network Marketing ticaretinin piramit sistemlere benzetilmesi en çok karşılaşılan sorulardan biridir. Bu durumda, yani ticaretinizi “piramit sistem” şeklinde tanımladıklarında ya da “Bu iş piramit sistem mi” diye sorduklarında, muhatabınıza piramit sistemlerden ne anladığını ve yapılan işe “piramit sistem” demekle neyi kast ettiğini mutlaka sormalısınız. Bu soruyla karşılaştıklarında muhataplarınız genellikle size net bir cevap veremezler. Hemen ardından muhatabınıza çalıştığı şirketin yapısını, memur ise teşkilat şemasını sorduğunuzda aslında dünyadaki bütün firmaların yönetim şeklinin piramit olduğunu anlayacaktır.

Piramit sistemlerde, sisteme sonradan dahil olan ve piramitin alt kısmında yer alan kişiler, sisteme daha önce dahil olmuş piramitin üst kısmındakileri geçemezler. Örneğin askerlik mesleğinde, bir uzman çavuşun general olabilmesi milyonda bir ihtimaldir. Eğer bir uzman çavuş, üstlerini geçerek general olmayı başarır ise, bu durumun ülke sınırlarını aşacak bir başarı hikayesine dönüşmesi dahi muhtemeldir. Oysa piramit bir sistem olmayan Network Marketing ticaretinde, piramitin alt kısmında yer alan kişilerin, kendilerinden üstte yer alanları geçmesi sıklıkla karşılaşılan olağan bir durumdur. Sıradan olan bu durum, network marketing sektörünün aslında piramit sistem olmadığının da bir kanıtıdır.

Network Marketing Firmanız Titan ya da Dolandırıcılık mı?

Maalesef günümüzde, yaptığı işin ahlaki gereğini yerine getirmeyen, mesleki yetki ve becerilerini kötüye kullanan kişiler her meslekte olabilmektedir. Yani sahtekâr bir doktor, sahtekâr bir öğretmen ile karşılaşılabilir olması günümüz dünyasında ne kadar muhtemelse, sahtekâr bir networkerla karşılaşmak da o kadar mümkündür. Hayatın her alanında olabilen bu olumsuz örneklerden hareketle, tüm Network Marketing endüstrisi için “kötüdür” diyemeyiz. Ülkemizde saadet zinciri ve titan mantığıyla ticaret yapmak 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun’un 80. maddesi ile yasaklanmış ve tüketiciler bu konuda koruma altına alınmıştır. Bu nedenle, şirketinizin Ticaret Bakanlığı çalışma izninin olması, aynı zamanda şirketinizin titan, saadet zinciri ya da piramit sistem olmadığının da bir tescilidir.

İşinizi Eleştirenlere Sorulacak Üç Önemli Soru

“Bu iş olmaz”, “bu çok saçma bir iş” ya da çeşitli nedenlerle “bu iş tutmaz” gibi söylemlerle karşılaştığınızda durumu aşağıdaki sorular doğrultusunda değerlendirmelisiniz:

  1. Hayatta eleştirmek hariç bir başarısı var mı?
  2. Hayatta başarılı bir kişiyse, Network marketing işinde başarılı olmuş mu?
  3. Network Marketing işinde de başarılı olmuşsa şu an çalıştığınız Network Marketing şirketinizi biliyor ve başarılı olmuş mu?

Soru sormak ve ciddiye alınmak istiyorsanız yukarıdaki soruları doğru muhataplarına sormalısınız.

Bununla birlikte, muhatabınız, “İnternete baktım, bu iş şöyle böyle” diyorsa, internetteki yorumların; bilgisizce, kaynak gösterilmeden, imza belirtilmeden ve isteyenin istediği şekilde yazı yazabildiği bir mecranın ürünü olduğunu kendisine hatırlatmalısınız. Şunu unutmayın; eline klavyeyi geçiren herhangi bir kişinin istediği yorumu yapabildiği bir internet ortamındaki, bilgisizce ve haddi aşan yorumlardan dolayı hayatınızın fırsatını kaçırıyor da olabilirsiniz.

Nasıl ki evinizin salonuna çöp dökülmesine müsaade etmiyorsanız, başkalarının da beyninize çöp dökmesine müsaade etmemelisiniz. Tereddüt ettiğiniz, aklınıza takılan hususları Network Marketing işinde başarılı olmuş kişilerle mütalaa etmelisiniz.

Gelecek, fırsatları bugünden görenlere aittir. Sorularınız ve katkılarınız için sayfanın altındaki yorum bölümünden ya da sitemizde bulunan herhangi bir iletişim kanalını kullanarak bizlere çekinmeden yazabilir ve ulaşabilirsiniz. Sağlıcakla kalınız…

Bu İçeriği Paylaşın...

Son Yazılar

Son Yorumlar

Son Tweetler