Ünlü iş insanı ve milyarder Warren Buffet, yaptığı bir konuşmada bir network marketing şirketi satın almasının o güne değin gerçekleştirdiği en iyi yatırım olduğunu belirtmişti. Mükemmellik Arayışı kitabının yazarı Tom Peters ise mükemmelliği ararken son 50 yıl içinde pazarlama sektöründeki ilk gerçek devrimci değişimin network marketing olduğunu ifade etmişti. Fortune dergisinde yayımlanan bir yazıda doğrudan satış,  iş dünyasının en iyi korunan sırrı olarak tarif edilmişti. Donald Trump, Bill Clinton ve diğer pek çok ünlü ve etkin şahsiyet network marketing hakkında olumlu şeyler söylemiştiler. Gelgelelim böyle bir iş teklif ettiğimizde bu iş tutmaz, bu iş tıkanır diyenler yok mu bazen insanın aklı hayali almıyor. Gerçekten bu iş tıkanır mı, network marketing işinde bir müddet sonra sükut-u hayale uğramak beklenen son mudur? Gelin bunları bu yazımızda birlikte irdeleyelim.

Ekonomik Trendler ve Network Marketing

Malumunuz network marketing firmaları genelde welness sektörüne yani sağlıklı ve iyi yaşam tarzına yönelik yatırımlar yapıyorlar. Zira ekonomistler, önümüzdeki 100 yıl boyunca batmayacak sektörler arasında welness sektörünü hep ilk üç sırada sayıyorlar. Bunun en önemli nedeni ise kuşaklar arası farklılıklar ve ihtiyaçlardan dolayı ortaya çıkıyor. Şöyle bir baktığımızda İkinci Dünya Savaşı esnasında yaşanan can kayıpları sonrasında nüfus artışı için halkın bilinçlendirildiğini görüyoruz. Bunun akabinde 1949-1964 yılları arasında dünya genelinde, o güne değin hiç olmayan bir doğum oranına erişilmiş. Bu dönemde 1 milyarın üzerinde bebek dünyaya gelmiş ve ondan sonrasındaki trendler de bu kuşağın ihtiyaçlarına göre şekillendirilmiş.

İhtiyaçlar paralelinde 1946 ile 1955 yılları arasında bebek mamaları, çocuk giysileri ve oyuncak sektörü büyük gelişim göstermiş. 1957 yılında tüm dünyada inşa edilen okul sayıları birden bire çok artmış. 1960’lı yıllar fast food yemek alışkanlığının zirveye çıktığı yıllar olmuş. 1980 sonrasında eve dair ihtiyaçlar ve ev elektronikleri piyasası büyümüş. Sonrasında bilişim sektöründe devasa ilerlemeler görülmüş. 2000 ve sonrası yıllarda ise welness sektöründeki gelişimin hızına erişilememiş. Yani kısacası, İkinci Dünya Savaşı sonrası doğan kuşaklar, global ekonomi piyasasını etkilemiş ve etkilemeye de devam ediyor. Bu etkinliklere dair istatistikî veriler ise birazdan karşımıza gelecek.

Network Marketing Sektörüne Dair İstatistikî Veriler

Gelin şöyle bir istatistiki verileri inceleyerek network marketing sektörünün gücünü gözlerimizle görelim. 2011 yılında yapılan araştırmalara göre network marketing firmalarının yıllık ciroları 167 milyar dolar civarında. Ciro açısından ona en yakın rakibi olan organik ürünler sektörü ise 91 milyar dolar seviyesinde bulunuyor. Onları takiben 80 milyar dolarla sinema endüstrisi ve 67 milyar dolarla video oyunları endüstrisi geliyor. Sözün kısası, bazıları görmek istemese de network marketing sektörü devasa büyüklüklere ulaşmış ve rakiplerine ciddi farklar atmış durumda. Aslında bu aşamada yani fark bu kadar büyükken, sonraki yıllarda sektör büyümüş mü yoksa gerçekten tıkanmış mı sorusunu irdelemek gerekiyor.

Bu konuda da yine karşımıza WFDSA (World Federation of Direct Selling Associations) yani Dünya Doğrudan Satış Dernekleri Federasyonu’nun verileri çıkıyor. Yapılan araştırmalar sonunda 2011 yılında 167 milyar dolara çıkmış olan network marketing endüstrisi cirolarının 2015 yılında 183.6 milyar dolara çıktığı görülüyor. Bu artış trendinin her yıl devam ettiği ve 2018 yılında 192.9 milyar dolara kadar çıktığı istatistiki olarak kanıtlanıyor. Kısacası son yıllarda yaşanan onca istikrarsızlığa, ekonomik ve siyasi krizlere rağmen network marketing sektörü büyümeye devam etmiş ve artık 200 milyar dolar seviyelerine erişmiş durumda. Bu durumda bir tıkanmadan bahsedebilir miyiz? Veya çok ünlü ekonomistlerin bile yüzyılın ticaret modeli olarak işaret ettikleri network marketing sisteminin tıkanacağını ifade edenlerin ellerindeki veriler neler? Açıkçası sizler gibi biz de bu verileri görmek ve paylaşmak isteriz. Konuya ilişkin diğer bilgilere ve cevaplara erişmek sityorsanız Network Marketing İşi Tıkanır Mı? – 2 başlıklı yazımıza geçiş yapmanızı tavsiye ediyoruz.

Gelecek, fırsatları bugünden görenlere aittir. Sorularınız ve katkılarınız için sayfanın altındaki yorum bölümünden ya da sitemizde bulunan herhangi bir iletişim kanalını kullanarak bizlere çekinmeden yazabilir ve ulaşabilirsiniz. Sağlıcakla kalınız…

Bu İçeriği Paylaşın...

Son Yazılar

Son Yorumlar

Yaklaşan Etkinlikler

Son Tweetler