Bir önceki yazımız olan Network Marketing İşi Tıkanır Mı? – 1de değindiğimiz istatistiki verileri akılda tutmak veya tam anlamıyla vakıf olmak bazılarımıza zor gelebilir. Muhatabımızla konuşurken her zaman basit, kısa ve net olmamız da işimizin bir gereği. Bu nedenle “bu iş tıkanır diyenlere çok basit bir karşılık verebileceğimizi ifade etmeden geçmek istemiyoruz. Network marketing işine gelen itirazlar esnasında her zaman ifade ettiğimiz üzere;

Seni çok iyi anlıyorum,

Ben de senin gibi düşünmüştüm,

Sektörü ve piyasaları inceleyince neyi fark ettim biliyor musun kalıbını kullanmanız muhatabınızla yapacağınız konuşma esnasında faydanıza olacaktır.

Bunun sonrasında istatistikî verilerden bahsedebileceğiniz gibi buzdolabı örneğini de vermeniz işinizi kolaylaştırır. İlk olarak, network marketing uzmanı Tim Sales tarafından ortaya atılan bu gerçek basit ama gerçekten çok etkileyici. Sorumuz şu: Hâlihazırda evinde buzdolabı olmayan kaç aileyi gösterebiliriz? Belki %1 belki de en fazla % 5 civarındadır bu rakam. Peki, buzdolabı firmaları, “artık piyasa doygunluğa erişti” diyorlar ve sektörden çekiliyorlar mı? Bunun nedeni nüfus artışı ve nüfustaki sürekli sirkülasyon olabilir mi? Belki de buzdolaplarının eskimesi, bozulması ve yeni çıkan ürünlere olan merak da olabilir. Sebep her ne olursa olsun tahmini kullanım ömrü en az 10 yıl olan ve neredeyse her ailede bulunan buzdolabının üretici firmaları “bu iş tıkandı artık” demiyorlar. Demiyor ve üretime, çalışmaya, yeni yatırımlara devam ediyorlar.

Bu iş tıkanır diyenlere sorularımız basit: Genelde daha kısa sürelerde tüketilip biten ve yenisine ihtiyaç duyulan network marketing ürünlerine olan ihtiyaç neden sona ersin? Yeni doğumlar ve nüfus artışı, yeni buzdolabı alma talebini arttırıyorsa, network marketing ürünlerine olan talebi neden arttırmasın. En önemlisi de neredeyse her evde buzdolabı olmasına rağmen bu sektör hala tıkanmamış. Yapılan araştırmalara göre Türkiye’de network marketing sektörüne dahil olanların sayısı %10 bile değilken nasıl olur da network marketing tıkanır diyebiliyoruz.

Tüm bunlara ilave olarak network marketing, sadece yeni bayi gelişi ile gelir elde edilen bir sektör değildir. Ürünlerin satışıyla ciddi manada gelirler elde edilebilir. Ekipteki kişilerin faydasını görüp kullandığı veya sattığı ürünlerden dolayı tekrar sipariş gelirlerine erişilebilir. Kariyerler ilerledikçe, network marketing şirketi tarafından özel ödül ve bonuslar da gelir hanenize eklenebilir. Yani, ekibinize yeni girişler olmasa da gelirleriniz devam edebilir.

Bu nedenlerledir ki, bizce yapılan kıyaslama ve karşılaştırmaları biraz daha bilimsel verilere dayandırmalı ve korkularımızın esiri olmaktan kurtulmalıyız. Network marketing harika bir iş fırsatıdır, formüller basittir ama başarı kolay değildir. Vizyona sahip olmayı gerektirir, hayallerin peşinden gitmeyi gerektirir, yılmamayı ve aksiyonu gerektirir. Sonrası mı? Sadece başarılı liderlerin hayatlarındaki değişime bakın, zaten onların hayat kalitelerinin artışını fark edip sonrasının ne olacağını siz de anlayacaksınız.

Gelecek, fırsatları bugünden görenlere aittir. Sorularınız ve katkılarınız için sayfanın altındaki yorum bölümünden ya da sitemizde bulunan herhangi bir iletişim kanalını kullanarak bizlere çekinmeden yazabilir ve ulaşabilirsiniz. Sağlıcakla kalınız…

Bu İçeriği Paylaşın...

Son Yazılar

Son Yorumlar

Yaklaşan Etkinlikler

Son Tweetler