Kontak listesi yapmak ve sunumlara davet etmeyi başarabilmek network marketing işine adım atanlar için çok kritik süreçlerdir. Bu konularda sitemizde yayınlanan başlıklı  Network Marketing: Kontak Listesi ile İlgili Önemli Hususlar, Network Marketing’de Davet İle İlgili Bilinmesi Gereken 10 Adım ile Network Marketing Ağı Kurarken En Önemli Aşama: Davet başlıklı yazılarımızı okuyabilirsiniz. Bugün sizlere sık yapılan hatalardan birini aktarmaya çalışacağız: Yakın çevreye sunum yapma yanlışı…

Nasıl yani? Yakın çevremize sunum yapmayacak mıyız? Gelin birlikte irdeleyelim, bakalım konu nereye varacak?

Yapılan araştırmalar göstermiştir ki eğer bir insan balta girmemiş ormanlarda yaşamıyorsa en az 200 kişilik bir kontak listesi hazırlayabilir. Ancak, başkası adına karar verip “o yapamaz, bu yapar” diyenlerin yazılı kontak listesi 20-30 kişiyi geçmez. Başkasının yerine karar vermeden hazırlanan 200 kişilk kontak listelerinde ise en az 5-10 kişi için “benim için herşeyi yapar” diyebiliriz diye düşnüyorum. Gerçekten de –istisnalar hariç- pekçok kişinin, kendisi için herşeyi yapabilecek dostları, kardeşleri, sevdikleri vardır. İşte bu kişiler yakın çevre ya da sıcak çevre olarak adlandırılır.

Sıcak Çevreye Nasıl Yaklaşılmalı?

Şöyle bir hayal edelim: Bir restoran açsak sıcak çevremize ne der, nasıl yaklaşırdık? Ben olsam sevdiğim, saydığım, güvendiğim yakın çevreme bana destek olmalarını rica ederdim. Yeni bir iş kurduğumu, yeni yerimde desteğe ihtiyacım olduğunu söylerdim. Onlardan restoranıma gelmelerini, soyal medyada paylaşım yapmalarını ve kendi çevrelerine tavsiye etmelerini isterdim. Bu söylediklerimde hayatın doğal akışına aykırı bir durum mevcut mu? Peki network marketing yapmaya başlarken neden “herşeyi biliyorMUŞ, profesyonelMİŞ” gibi davranalım ki?

Pek çoğumuz, hatalı sunumlar başta olmak üzere kendi hatalı yaklaşımlarımız nedeniyle, yakın çevremizin bize destek olmadığını görürüz. Peki, aslında yanlış nedir? Duygusal bağımızın olduğu kişilere profesyonel bir şekilde yaklaşmaya çalışmamız sorunun kaynağı olabilir mi? Yakın dostlara, “Gel bana destek ol, şu ürünü al bana faydan olsun” demek çok mu zor? Uzun uzadıya sunumlar yapmak, tüm detayları en ince ayrıntısına kadar anlatmak mı doğru yoksa samimiyet mi? Yakın çevrenize “Bu projeye çok inanıyorum, desteğine ihtiyacım var” demek hayatın doğal akışına aykırı mı sizce?

Yakın Çevrenize Sunum Yapmayın

İşte bunlardan dolayıdır ki yakın çevreye sunum yapmayın, desteklerini talep edin. İnandığınız projeniz için, faydasını gördüğünüz ürünlerinizi kullanmaları ricasında bulunun. Çok ciddi bir iş insanı pozlarına girmek yerine yakınlığınızın ve samimiyetinizin avantajlarını kullanın. Mutlaka sunum yapmak gerekiyorsa da kendiniz yapmayın, sponsor veya liderlerinizden sunum desteği isteyin.

Network marketing, duruma ve kişilere göre farklı kararlar almanız, farklı stratejiler uygulamanızı gerektiren bir iş dalıdır. Sıcak çevreyle yapılan temaslarda, “MIŞ gibi” davranmak yerine “SAMİMİYET” sizi ileri taşır. Nazımızın geçeceği kişilerden destek istememizi engelleyecek şeyler ise kibir ve egodur. Oysa network marketing sektöründe başarının önündeki en büyük engel de kibir ve egodur. Amaç başarı, mutluluk ve huzursa kötü duygulardan uzaklaşıp iyiliklere ve güzelliklere yelken açmak gerekir. Samimiyet ve dürüstlük ise bunun ilk adımları olacaktır.

Gelecek, fırsatları bugünden görenlere aittir. Sorularınız ve katkılarınız için sayfanın altındaki yorum bölümünü ya da sitemizde bulunan herhangi bir iletişim kanalını kullanarak bizlere çekinmeden yazabilir ve ulaşabilirsiniz. Sağlıcakla kalınız…

Bu İçeriği Paylaşın...

Son Yazılar

Son Yorumlar

Yaklaşan Etkinlikler

Son Tweetler