Son yıllarda teknolojinin önü alınamaz hızla gelişimi, beraberinde bazı sorunları getirmeye başladı. Bunların başında özellikle elektronik cihazlardan dolayı mavi ışık adı verilen etkilere maruz kaldığımız ortaya çıktı. Peki mavi ışık nedir? Mavi ışık zararları nelerdir? Bizlere ve çocuklara ne gibi zararlar verir? Bu kapsamda mavi ışık etkilerinden nasıl kurtulabiliriz?

Bu yazımızda bunları detaylı bir şekilde öğreneceksiniz. Bilgisayar başında ve telefon ile çok fazla vakit geçirmek zorunda olan Network marketing çalışanları için de çözüm önerilerimizi ve bir sürprizimizi de yine bu yazıda bulabileceksiniz.

Mavi Işık Nedir?

Mavi ışık, dalga boyu düşük ancak enerjisi çok yüksek olan ışıklardır. En basit şekliyle, dalga boyunun daha düşük olması, ışığın daha fazla titreşmesine neden olur. Daha fazla titreşim ise gözlerin yorulmasına, görme kontrastının azalmasına ve görüşün bulanıklaşmasına neden olur. Ayrıca görme keskinliğini ve beraberinde görme netliğini ciddi manada zayıflatır.

Mavi Işığa Nasıl Maruz Kalırız?

Mavi ışık, özellikle elektronik cihazların ekranları vasıtasıyla vücudumuza tesir eder. Led TV’ler, bilgisayarlar, tabletler ve akıllı telefonlar bu cihazların başında gelir. Ayrıca beyaz ışık veren ampüller ve led aydınlatmalar da ciddi oranda mavi ışık saçan ürünler arasında sayılırlar.

Mavi Işık Neden Bu Kadar Zararlı?

Mavi ışık, uykuya geçişimizi kolaylaştıran melatonin hormonunun salgılanmasını engellemektedir. Melatonin hormonunun salgılanmaması özellikle uykuya geçişi zorlaştırır. Uykusuzluk ise kandaki kortizol oranının artmasına neden olur. Stres hormonu olarak da bilinen kortizolun artması, vücudun tüm dinamikleri üzerinde etkilere neden olur.

Kortizol, vücutta iltihap seviyesinin artmasını engelleme, hafızayı koruma ve enerji verme gibi temel görevleri yerine getirir. Kortizol artışı sonrasında kemiklerde güçsüzlük, aşırı sinirlilik hali ve cinselliğe karşı aşırı isteksizlik sorunlarını tetikler. Kısacası mavi ışık tüm bünyede çeşitli zararlara neden olur.

Mavi Işık Zararları Nelerdir?

Mavi Işık, direkt gözlere temas etmektedir. Bundan dolayıdır ki  pek çok kişi sanki sadece gözlere zarar veriyor zannetmektedir. Oysa mavi ışık ile ilgili yapılan araştırmalar mavi ışığın gözlerimiz ile birlikte;

 • Zihinsel fonksiyonlarda zayıflama
 • Büyüme geriliği
 • Uyku düzeninde bozukluklar
 • Cilt ve deri problemleri
 • Depresyon
 • Baş ağrıları ve migren atakları
 • Erkeklerde prostat, kadınlarda meme kanseri riskinin artması
 • Kilo alımı gibi sorunlara yol açtığı anlaşılmıştır.

Mavi Işığın Zararları (Gözler Açısından)

Mavi ışık dalgaları ile direkt olarak ve öncelikle gözler temas etmektedir. Bu nedenle en hızlı zarar gören organlarımız da gözler olurlar. Bunun en önemli nedeni, mavi ışığın göz retinasına direkt temas etmesidir. Özellikle küçük çocukların göz merceklerinin pürüzsüz yapıda olması nedeniyle, retinaya mavi ışık erişimi daha hızlı ve kolay olur. Bu durumda da mavi ışığın çocukların gözlerine zararları daha ciddi seviyelerde olur. Bu durum ilerleyen yaşlarda görme kaybı da dahil büyük problemlere neden olabilir.

Yoğun mavi ışığa maruz kalan büyük – küçük her bireyin görüş kaliteleri azalmaya başlayabilir. Mavi ışık, gözün arka kısmındaki iç astar olarak tabir edilen retinaya kadar nüfuz eder. Yapılan laboratuvar çalışmalarına göre, mavi ışığa aşırı  maruz kalınması durumunda retinadaki ışığa duyarlı bazı hücreler zarar görebilmektedir. Bu durumda kalıcı görme kaybına da neden olabilen makula dejenerasyonu sorunu yaşanabilir. Bununla birlikte;

 • Ciddi görme bozuklukları (görme kaybı ve katarakt gibi)
 • Görüş bulanıklıkları
 • Göz tahrişleri
 • Gözlerde kuruma veya sulanma,
 • Gözlerde yanma ve kızarma gibi diğer problemler de ortaya çıkabilir.

Mavi Işık ve Çocuklar

Mavi ışık, özellikle büyüme çağındaki çocuklara verdiği zararın boyutlarıyla da korkuya neden olmalıdır. Pandemi dönemi ve sonrasında yaşanabilecek yeni  bulaşıcı hastalık risklerinin varlığı, bu korkuları daha da arttırmaktadır. Zira, hastalıkların yayılma riski, okullarda uzaktan yapılan online eğitimi zorunlu kılmaktadır. Bu durum, çocukların bilgisayar ve tablet başında daha fazla zaman geçirmelerine, dolayısıyla mavi ışığa daha fazla maruz kalmalarına neden olmaktadır. Bu sürecin sonunda çocuklarımızın öncelikle gözlerinde sonra da tüm bedensel fonksiyonlarında problemler yaşanabileceği değerlendirilmektedir.

Bu konuda yapılan pek çok bilimsel çalışma ve değerlendirme bulunur. Örneğin İstanbul Medipol Üniversitesi Göz doktorlarından Doç. Dr. Göktuğ Demirci, çocukların hassas retinalarına işaret etmiştir. Demirci’ye göre çocuklardaki retinaların daha hassas olması, mavi ışığın çocukların gözleri üzerindeki etkilerini arttırmaktadır. Bu problemi bertaraf etmek içinse mavi ışık engelleyici gözlük kullanılmasını önermektedir.

Yeditepe Hastanesi doktorlarından Doç. Dr. Burcu Örmeci ise mavi ışığın, çocukların önce uyku düzenleri sonra da hafızaları üzerinde olumsuz etkilere sebep olduğunu belirtmiştir. Bulgulara göre kalıcı bellek bozuklukları başta olmak üzere stresle başa çıkma sorunları da çocuklarda mavi ışığın etkileri arasındadır. Doç Dr. Örmeci, yaşanan bu problemlerin ilerleyen safhalarda anksiyete gibi ciddi sorunlara da yol açabildiğini ifade etmiştir.

Mavi Işık Etkilerini Nasıl Azaltabiliriz?

Mavi ışık etkilerini azaltmak için öncelikle hayat tarzımızda bazı değişiklikler önerilebilir. Sırasıyla;

 • Yoğun mavi ışık yayan elektronik aletlerin daha az ve bilinçli kullanılması,
 • Okunacak materyallerin bilgisayar ve tabletlerden değil basılı kitaplardan okunması,
 • Elektronik cihazlarda varsa mavi ışık filtrelerinin aktif hale getirilmesi ya da ekran ışıklarının akşamları kısılması,
 • Evde beyaz ışık veren ampüller yerine sarı gün ışığı ampüller kullanılması,
 • Özellikle çocukların ekran başında geçirdiği sürelerin kısıtlanması gibi tedbirler getirilebilir.

Bununla birlikte bilgisayar başında yoğun çalışmak zorunda kalan kişiler için 20-20-20 olarak bilinen işlem yapılmalıdır. Buna göre, 20 dakika boyunca ekrana bakmış olan kişiler, 20 sn. boyunca 20 m. uzağa bakarak gözlerini dinlendirmelidirler. Bu sayede mavi ışık tarafından gözlere verilen zararlar azaltılabilir.

Mavi Işık Korumalı Gözlük Nedir?

Tüm bu tedbirler yanında mavi ışık engelleyici gözlükler kullanılarak her daim mavi ışığın etkilerinden kurtulmak mümkün olur. İşi bilgisayar başında olan kişiler ve network marketing sektöründekiler için bu gözlükler kurtarıcı olabilir. Özellikle de akşam saatlerinde elektronik cihazlar ile fazla vakit geçiren herkesin bu gözlükleri temin etmesi faydasına olur.

Mavi ışık korumalı gözlük modelleri, mavi ışığı engelleyen filtrelere sahiptirler. Numarasız olarak satılan bu gözlükler tıbbi cihaz değildirler. Bu yüzden reçetesiz satılmaktadırlar.

Yazımızı buraya kadar okuduysanız; sizce mavi ışık, teknolojinin bize bir oyunu mudur? Mavi ışık engelleyici gözlük ile ilgili siz neler düşünüyorsunuz? Özellikle çocuklarımızı mavi ışık etkilerinden nasıl korumamız gerekir? Sorularınız ve katkılarınız için sayfanın altındaki yorum bölümünden ya da sitemizde bulunan herhangi bir iletişim kanalını kullanarak bizlere çekinmeden yazabilir ve ulaşabilirsiniz.

Yazıyı faydalı bulduysanız size bir müjdemiz daha var. NMAkademi tarafından network marketing işindeki tüm arkadaşların ücretsiz istifade etmesi için Network Marketing Adaptasyon Eğitimi (10 günlük) hazırlandı. Bu eğitim hazılanırken tüm hatlarıyla detaylı bir işe başlangıç süreci planlandı. Bu eğitim içerisinde NM”e başlayan ya da kendini yeterli görmeyen herkes için sıfırdan başlayarak derli toplu bir biçimde tüm konular işlendi. Hem video hem de yazılarla zenginleştirilmiş bu eğitimleri incelemek istiyorsanız BU LİNKE tıklayabilirsiniz.

Gelecek, fırsatları bugünden görenlere aittir. Sağlıcakla kalınız…

Bu İçeriği Paylaşın...

Son Yazılar

Son Yorumlar

Son Tweetler