Kevin Kelly, “Out of control: The Rise of Neo-Biological Civilization isimli kitabında “Gurur, sizin hatanızdır ve işinize yalnızca bir süreliğine yarar. O süre de herkesin bunu yapacağı zamana kadardır” demiştir. Biz de sitemizde daha önce yayımlamış olduğumuz Yakın Çevreye Davet ve Sunum başlıklı yazımızda da network marketing başarısının önündeki engel olarak gurur, kibir ve egodan bahsetmiştir.

Peki, gurur sadece network marketing yaparken mi sorun olur? Hayatımızda gurur ile mi yoksa düştüğümüz yerden kalkarak mı daha başarılı oluruz? Bu konuda ipuçları nelerdir? Gelin bu konuyu farklı açılardan ve özellikle network marketing yapanlar için biraz daha irdeleyelim.

Gaflar, İlerlemenin Önemli Bir Yoludur

Hiç kimse doğuştan itibaren her şeyi bilemez. Herkesin yaşadığı zorluklar, onları olgunlaştırma yolunda önemli anahtarlar olurlar. Kimi insanlar, zorlukları bir atlama tahtası ya da bir basamak olarak kullanırlar. Kimileri de yılar, pes eder ve kaderlerine razı olup, kendilerini başarısızlığın kollarına bırakırlar.

Pekâlâ, öyleyse gerçekten yapılması gereken nedir? Her problemi çeken bir paratoner olduğunuzu düşünmek mi yoksa sorunları bir avantaja çevirmenin çaresini aramak mı? Hata yapıp, komik duruma düşmemek için yerimizde çakılı kalmak mı? Emin olun bu problemleri network marketing işindekiler de neredeyse her gün yaşarlar. Her nedense görülmüştür ki hata yapma riskini göze alanlar, hep daha başarılı olur ve ilerlerler.

Hatalar ya da yapılan gaflar, insanın gururunu kırar ve ayaklarının yere basmasını sağlar. Pek çok araştırma göstermiştir ki gaflar ne kadar büyük olursa, onu tekrar etme riski de o kadar azalır. Yani aslında büyük gaflar, başarı yolunda atılmış büyük adımlardır.

Burada söylenmek istenen, “umarsızca hata yapın, haddinizi bilmeden sürekli gaf yapın” olarak anlaşılmamalıdır. Oturanlar, hareket etmeyenler pek tabi ki hata yapmazlar. Oysa aksiyon halinde bulunanların hata yapma riskleri daha fazladır. İşte bundan dolayıdır ki hata yapmaktan çekinmeden aksiyon halinde bulunmak ve hata yapa yapa, yapmamayı öğrenmek çok daha iyidir.

Network Marketing’de Tecrübe Aktarımı

Hataları yaparak ders almak kadar, bu hataları daha önce yapmış kişilerin tecrübelerinden faydalanmak da önemlidir. Network marketing işinde iken bu alanda çok fazla geri bildirim almak mümkündür. Zira ekip liderleri, daha önce yapmış oldukları hataları kendi ekip arkadaşlarına en ince ayrıntısına kadar aktarırlar.

Gurur ve kibirden arınmış bir şekilde yapılan bu tecrübe aktarımları, aynı hataların yapılmasının önüne nasıl geçilebileceğinin örneklemesidir. Bu nedenle tecrübe aktarımları çok iyi dinlenmeli, hızlı ilerlemek için, liderin “yapmayın” dediği şeyler yapılmamalıdır.

Sizce gurur ve kibir başka ne gibi sorunlara yol açar? Küçüklükten itibaren bireylere ne gibi telkinler sunularak bu sorunun önüne geçilebilir. Tüm hayatımızda daha mutlu olmak istiyorsak sizin ne gibi önerileriniz var? Sorularınız ve katkılarınız için sayfanın altındaki yorum bölümünden ya da sitemizde bulunan herhangi bir iletişim kanalını kullanarak bizlere çekinmeden yazabilir ve ulaşabilirsiniz.

Gelecek, fırsatları bugünden görenlere aittir. Sağlıcakla kalınız…

Bu İçeriği Paylaşın...

Son Yazılar

Son Yorumlar

Yaklaşan Etkinlikler

Son Tweetler