Mazeret ve İtirazlara Cevaplar: Sen Ne Kadar Kazandın ki?

Network marketing sektörüne adım atanlar ilk başlarda çok para kazanamazlar. Yüksek motivasyon ve inançla işlerini başkalarına anlatırken “sen ne kadar kazandın ki?” sorusuna maruz kalabilirler. İşte bu yazıda bu soruya ve bu tip itirazlara nasıl yaklaşmanız gerektiğini birlikte irdeleyeceğiz.

Pek çok kez ifade edildiği gibi network marketing sıradan insanların sıra dışı gelirleri etik, dürüst ve kanuni yollarla kazanma metodudur. Bununla birlikte bu işi yaparken çok kısa sürelerde çok büyük gelirler elde etmek mümkün olmayabilir. Düzenli ve akıllı bir strateji ile zaman içerisinde yüksek gelirler elde etmek ise pek mümkündür. Network marketing sektörü, bunu başaran örneklerle doludur.

Özellikle bu işe yeni adım atmış kişiler, ilk heyecanla yakınlarına ve sevdiklerine sunum yaparlar. Bu sunumlar sırasında anlatım sırası kazanç bölümüne geldiğinde, çok kazanan kişilerden örnekler verilir. İşte bu esnada karşılaşılan ve cevap vermekte zorlanılan soruların başında, “Sen ne kadar kazanıyorsun, sen ne kadar kazandın ki” şeklinde sorular gelir.

Network Marketing Sektöründe Terletici Sorulara Akılcı Yaklaşımlar

Mazeret ve İtirazlara Karşı Yaklaşım Tarzımız Nasıl Olmalı eğitim serimizde belirttiğimiz gibi mazeret beyan etmenin pek çok sebebi olabilir. Bunlara karşı çok farklı ve doyurucu yaklaşımlar sergilenebilir. Mazeret ve İtirazlara Karşı Yaklaşım Tarzımız Nasıl Olmalı – 1  yazımızda bu yaklaşıma ilişkin püf noktalarını görebilirsiniz.

Tamam da kardeşim, sen ne kadar kazanıyorsun” sorusu ise ciddi bir alt etme tekniği olarak değerlendirilebilir. Soran kişi bilgi almaktan ziyade belki de “bu işler boş” demek ve bunu size kanıtlamak niyetinde olabilir. Belki de muhatabınız, gerçekten ikna olmuş ve kazanç miktarına göre hemen başlamak için son adımı da atmak için hevesli biridir. Veyahut size karşı sunacağı diğer mazeretlerden önce sizin gardınızı düşürmek istiyor da olabilir.

Sunum yapılan kişinin ne niyette olduğu ve soruyu hangi niyetle sorduğu, profesyonel networker olan kişileri asla ilgilendirmez. Yapılabilecek en büyük hata da niyet okuyuculuğu yapmak ve karşı taarruza geçmektir. Karşı taarruza geçer, cevap verme kaygısına düşer ve laf dalaşına girerseniz çok ciddi bir hata içerisine girmişsiniz demektir. İyi bir networker, duygularını işin içine katmaz, amatörce davranmaz ve etkili iletişim tekniklerinden asla taviz vermez. Terletici sorulara karşı sakin kalmasını bilir, akılcı yaklaşımlar sergiler.

Samimiyet ve Dürüstlükten Taviz Vermeyin

Size karşı sorulan sorularda, karşınızdaki kişinin niyetini hissediyor olmanız, eğer sakin kalabiliyorsanız, sizi avantajlı kılar.  Aksi durumlarda “gerekli tüm cevapları verdim, ağzının payını aldı” dersiniz ama “hayır” cevabı ile geri dönersiniz. “Sen ne kadar kazanıyorsun” sorusu ile karşılaşıldığında ise pek çok kişi kızarır, utanır ve bazen de abartılı rakamlar söyleme yolunu tercih ederler.

Sanki network marketing sektöründe kurulacak ortaklığın bir ömür boyu aile olmayı gerektirdiğini unuturlar. Bu işe günlük, haftalık vakit geçirme meşgalesi değeri verirler. Dürüstlükten taviz verir ve daha en başta güvenilemeyecek biri olduklarını ikrar ederler. Oysa, her ne soru gelirse gelsin, karşıdakinin soruyu sormadaki niyeti ne olursa olsun, empati, samimiyet ve dürüstlük her daim en temel ilkeler olmalıdır.

Sen ne kadar kazanıyorsun” sorusu ile muhatap olunduğunda da yeni başlamış olan biri hiç afallamadan, kızarıp bozarmadan karşılık verebilmelidir. “Hiç kazanmadım,  henüz kazanamadım, ben kazanmıyorum ama liderim kazanıyor” gibi cevaplar tatmin edici değildir. Bunun yerine muhatabınızın gözlerine bakarak, çok rahat ve huzurlu bir şekilde “BİLMİYORUM” cevabını verebilirsiniz.

“BİLMİYORUM” Diye Cevap mı Olur?

Pek çok kişinin “Bilmiyorum diye cevap mı olur?” dediğini duyar gibiyim. Evet arkadaşlar, bu “Sen ne kadar kazanıyorsun” sorusu karşısında “BİLMİYORUM” cevabını vermeniz en doğru cevaptır.

Bu kadar net ve keskin ifadeler kullandığım için ne demek istediğimi merak ettiniz değil mi? Zaten amacım da sizin merakınızı yüksek tutmaktı. Network marketing işinde de ne kadar fazla oranda merakları arttırırsanız o kadar fazla başarılı olmanız mümkün olabilir. Ne diyoruz, her daim merak ile ön yargı ters orantılıdır. Merak arttıkça, ön yargılar azalacaktır.

Muhatabınıza “BİLMİYORUM cevabını vermeniz halinde size merakla “Nasıl bilmiyorsun?” sorusunun sorulması büyük olasılıktır. Tekraren cevabınızın “Gerçekten BİLMİYORUM” şeklinde olması merakları daha da celp edecektir. Adayınızın artan merakı, işinizdeki kazanç planını anlatabilmeniz için istediğiniz ortamı sağladığınızı gösterir.

İşte bu aşamadan sonra Network marketing kazanç sistemini, ekip kurmanın önemini, tekrar siparişlerden gelecek gelirleri ve diğer gelir kalemlerini anlatabilme imkanına kavuşursunuz. Bu andan itibaren soru, direkt olarak adayınızdan geldiği için çok daha etkili bir dinleyiciye kavuşmuş olursunuz.

Network Marketing Kazanç Sistemi Farklıdır

Peki, ne kadar kazandığımıza yönelik sorulara karşı “BİLMİYORUM” cevabını vermek ne kadar doğru? Şöyle bir düşünelim. Ekibinizde toplam 3 kişi var ve bu üye girişleri nedeniyle hesabınıza toplam 1.000 TL para yattı. Peki, sizin kazancınız için 1.000 TL diyebilir miyiz? Benim düşüncem odur ki 1.000 TL dersek doğruyu söylemiş olmayız.

Çünkü Network marketing işinde hem kendi yeni kayıtlarınızdan ve satışlarınızdan, hem de kayıtlarınızın yeni kayıtlarından ve satışlarından gelir elde edersiniz. Sonrasında ağınıza katılan her yeni kayıttan ve satışlardan dolayı kazancınız devam eder. Aktif ve pasif olarak bir ömür boyunca akan gelire sahip olabilirsiniz.

Yani kısacası  “Sen ne kadar kazanıyorsun?” sorusu karşısında “BİLMİYORUM” cevabını vermek en doğru cevaptır. Yeni başlayan veya henüz fazla gelir elde edememiş herkes, yaptığı bayilerden dolayı şimdilik kazandığı gelirleri söylemek zorunda değildir. Bunun yerine “BİLMİYORUM” cevabını vererek network marketing kazanç sistemini anlatabilmek için uygun ortam sağlanmalıdır.

Network marketing yaparken özellikle ilk başlarda siz de aynı sorularla muhatap oldunuz mu? Tepkiniz ne oldu? Dürüstçe gelirinizi söylediniz mi yoksa geçiştirmeye mi çalıştınız. Buna benzer başka soru ve yaftalamalarla karşılaştınız mı? Sorularınız ve katkılarınız için sayfanın altındaki yorum bölümünden ya da sitemizde bulunan herhangi bir iletişim kanalını kullanarak bizlere çekinmeden yazabilir ve ulaşabilirsiniz.

Gelecek, fırsatları bugünden görenlere aittir. Sağlıcakla kalınız…

Bu İçeriği Paylaşın...

Son Yazılar

Son Yorumlar

Son Tweetler