Network Marketing işine yeni başlayanlar, geniş bir çevreye sahip olmanın önemli olduğuna inanırlar. Bu çevrenin kimlerden oluştuğunu belirleyen ise listedir. Her yeni başlayan networker, ilk olarak kimleri tanıyıp tanımadıklarını kendilerine sorarlar. Yeteri kadar çevrelerinin olup olmadığına bakarlar. Eğer çok fazla insan tanıyorlarsa başarıya ulaşabileceklerini, tanımıyorlarsa bu işi yapamayacaklarını düşünürler. Aslında durum gerçekten tam da böyle midir? Network Marketing işine başlarken geniş bir listeye sahip olmamak gerçekten başarısızlık mıdır? Yoksa liste zamanla geliştirilebilir canlı bir araç mıdır?

Network Marketing işinde güçlü ve sürekli geliştirilen listeye sahip olanlar başarıya ulaşabilir. Bu konuda “Network Marketingde Kaç İnsan Tipi Vardır?” başlıklı yazımıza da başvurulabilir. Sürekli yeni isimlerle genişleyen liste, Network Marketing işini yapan kişiye güç ve cesaret kaynağı olacaktır. Hadi gelin liste nasıl ve hangi adımlar izlenerek hazırlanır ve genişletilir? Sorusunu birlikte cevaplayalım:

Network Marketing Sektöründe Sürekli Genişleyen Liste Nasıl Hazırlanır?

Yaşanmış bir hikâye ile başlayalım. Dünyanın en iyi ağ pazarlamacılarından olan Harvey Mackay, aynı zamanda “Swim With the Sharks Without Being Eaten Alive”  kitabının da yazarıdır. Babasının kendisine daha 18 yaşındayken “Harvey, bugünden başlayıp hayatının geri kalanında, tanıştığın her kişinin iletişim bilgilerini oluşturacağın bir listeye eklemeni ve bu kişilerle devamlı irtibatta kalabilmenin yaratıcı bir yolunu bulmanı istiyorum.” nasihatinde bulunduğunu ifade etmiştir.

Harvey Mackay, babasının nasihatini 60 yıldan fazla bir süredir uyguladığını ve bugün arkadaş listesinin 12.000’den fazla kişiye ulaştığını beyan etmektedir. Bu arkadaşlarının sadece sosyal medya arkadaşı değil, aynı zamanda gerçek arkadaşlar olduğunu ve onlardan biri olduğu için kendisini çok şanslı hissettiğini söylemektedir. Aslında gerçek Network Marketing uzmanlarının yapması gereken tam da bu olmalıdır.

Network Marketing Sektöründe Liste Hazırlama Adımları

Network Marketing sektöründe başarılı olabilmek için güçlü ve sürekli geliştirilen bir listenin varlığı önemlidir. Bu sektörün duayenlerinden Eric Worre’unda üzerinde önemle durduğu listenin hazırlanmasında şu adımlar izlenmelidir:

Birinci adım: Aktif aday listesi oluşturun…

Liste için temiz bir beyaz sayfa açın. Hiçbir ön yargıda bulunmadan herkesi bu listeye kaydedin. Eğer gerçekten negatif kişilerse, onları listenize ekleyin. Onlardan nefret ediyorsanız da listenize ekleyin. Eğer en iyi arkadaşınızsa, onları da listenize ekleyin. Eğer “Hiçbir zaman Network Marketing’e dâhil olmayacağım” dedilerse, onları da listenize ekleyin. Eğer 98 yaşında veya eğer 18 yaşlarındalarsa onları da listenize ekleyin.

Veri tabanınızdaki herkesi bu listeye ekleyin. Bunu yapmak önemlidir. Çünkü fikrinizi kâğıt üzerine boşaltırken yeni kişilerin gelmesi için daha fazla yer açacaktır. Yeğeninizi yazdığında onun etrafındaki daireyi düşünmeye başlarsınız. Listenizi daha kapsamlı hale getirdikçe, bu bağlantıların tümü size açıklık kazandırır. Hakkında düşünebileceğin her şeyi düşünün. Katıldığınız her organizasyon, parçası olduğunuz her grup, yaptığınız her şey size bir fikir versin. Bunu doğru yaparsanız, yüzlerce ve hatta binlerce insanı listenize ekleyebilirsiniz.

İkinci adım: İkinci derece tanıdıkları listenize ekleyin…

Bu adımda aktif aday listenize bakarak onların tanıdıklarını da düşünün. Muhtemelen, onların çoğunu da bileceksiniz. Aile üyelerini düşünün. Kimi tanıyorlar? Bunları listenize ekleyin. Arkadaşlarınızı düşünün. Kimi tanıyorlar? Bunları listenize ekleyin. Hayatınızdaki tüm ilişkileri düşünün. Kimi tanıyorlar? Bunları da listenize ekleyin. Bu listeyle ne yapacağınız konusunda endişelenmeyin. Sadece inşa etmeye devam edin.

Üçüncü adım: Listenizi sürekli olarak genişletin…

Network Marketingde profesyoneller listelerini sürekli canlı tutarlar. Listenin büyümesi asla durdurulmaz. Bu listeye “her gün en az 2 kişiyi eklemek” gibi bir amacınız olmalıdır. Bunu başarmanın temel bir beceri gerektirdiğini düşünseniz dahi bunun zor olmadığını zamanla fark edeceksiniz.

Her gün insanlarla temasa geçin ve onları listenize ekleyin. Online ve sosyal medya aracılığıyla insanlarla tanışıyorsunuz. Bunları listenize ekleyin. Yeni insanlarla iş yapıyorsunuz, bunları listenize ekleyin. Bunun için daha yüksek düzeyde bir farkındalık geliştirmeniz gerekir. Yani, dünyaya dikkat etmek zorunda kalacak ve zamanla çevrenizdeki insanları görmeye başlayacaksınız.

Dördüncü Adım: Network Marketing işini amaç edinin…

Network Marketing işini amaç haline getirmek profesyonelliğin gereğidir. Dünyadan saklanıyorsanız yeni insanlarla tanışmak çok zordur. Çıkın ortaya. Biraz eğlenin ve yeni eğlence yerleri keşfedin. Yeni bir spor salonuna yazılın. Yeni bir hobi edinin. Sizin için önemli olan bir neden için gönüllü olun. Yeni insanlarla tanışabileceğiniz yerleri ve organizasyonları bulun. Amaç sadece eğlenmek değil, aynı zamanda yeni insanlarla tanışmalı ve çevrenizi genişletmelisiniz.

Network Marketing sektöründe listenin başarı anahtarına dönüşebilmesinin sırrı…

Network Marketing işi, kişilerle yapılmaktadır. Listedeki kişilerin iş ortağına dönüşebilmesinin yolu ise bu kişilere “değer” katabilmekten geçer. Yaptığınız iş şirket, ürün ve kazanç planı ile kabul edilebilir ise bunu başarmak kolay olacaktır.

Eğer amacınız listenizdeki kişilere “sağlık ve varlık” gibi her insanın ihtiyaç duyduğu değerleri kazandırmak ise, doğru yoldasınız demektir. Bu sayede faydasını gördüğünüz ürün ya da hizmetin başkasına da faydalı olması çabası içindesiniz demektir. Bu şekilde üzerinizdeki vicdani sorumluluğu yerine getirmenin mutluluğunu da yaşamış olursunuz.

Bu amaçla yeni tanıştığınız insanlara hemen işinizi anlatmak için saldırmayınız. Network Marketing’de bazı insanlar bu hatayı yapar ve bu hiç iyi bir tavır değildir. Yeni tanıştığınız kişileri listenize ekleyin, yeni arkadaşlar edinin ve onlarla bağlantı kurun. Doğru zaman olduğunda, problemlerini öğrendiğinizde onlara yardımcı olmaya çalışabilirsiniz. İşinizi anlatarak, sorunlarının çözümü için ne yapmaları gerektiğini anlamalarına yardımcı olabilirsiniz.

Başarı, sabır gerektiren uzun soluklu bir iştir.

Dr. Bahattin AKA

Bu İçeriği Paylaşın...

Son Yazılar

Son Yorumlar

Yaklaşan Etkinlikler

Son Tweetler