Network Marketing Kazanımları (Kazanç Planı)

Günümüzde kolay yoldan para kazanma düşüncesi pek çok kişinin hayallerini süslüyor. Makyavelist bir düşünceyle, para kazanmak için her yolu mübah gören anlayışlarla karşı karşıyayız. Bu zihniyetteki kişiler, network marketing nedir? sorusuna da salt para kazanma çerçevesinden bakıyorlar. Sadece para kazanmaya odaklananlar ise çevrelerinde sevilmeyen, itici tipler haline dönüşüyorlar.

Acaba doğru ve dürüst bir şekilde yapılmaya çalışıldığında network marketing nedir? Birbirinin sırtından para kazanmak mıdır? Akraba ve yakın arkadaşları kandırarak bir gelir elde etmeye çalışmak mıdır? Bu sektöre doğrudan satış yerine doğrudan yatış demek daha mı doğru? İşte bu soruların cevaplarını gelin birlikte arayalım.

Network Marketing Nedir?

Network marketing, kısaca tavsiye ticareti olarak tabir edilebilir. Yani, kullandığımız ve faydasını gördüğümüz ürünlerin, bir başkasına da fayda sağlaması için tavsiye edilmesidir. Hiçbir insanoğlu var mıdır ki kendisine faydalı olan bir şeyi, yeri geldiğinde başkasına da tavsiye etmesin?

Normal şartlar altında, beğendiğimiz herhangi bir şeyi gönüllü olarak tavsiye edip, karşılığında teşekkür alırız. Network marketing işinde de gönüllülük esastır. Ürünleri kullanıp faydasını görenlerin başkalarına da tavsiye etmesiyle sistem ilerler. Sistem ilerledikçe ürünleri tavsite ettiğiniz kişiler size gönülden teşekkür eder. Çünkü çok büyük ihtimalle büyük faydasını görürler. Bunun yanında ürünlerini tavsiye ettiğiniz firma tarafından ödüllendirilirsiniz. Firmanız sizlere satış kârından pay verir ve bir gelir elde etmenizi sağlar.

Ülkemizde altın günlerinde, olur olmaz zamanlarda, “ölümü gör, bir tane al” anlayışıyla yapılmaya çalışılan satış işlerinin network marketing ile alakası yoktur. Konuya ilişkin diğer detaylar için Network Marketing Nedir -1 başlıklı yazımızı da incelemenizi tavsiye ederiz.

Network Marketing Prestijli Bir İş midir?

Dünyada 100 milyondan fazla insan Network marketing ile ilgilenmekte ve milyara yaklaşan kişi bu firmaların ürünlerini severek kullanmaktadır. Network Marketing firmalarının yıllık cirosu 200 milyar dolara yakındır. Bu cirolar ve bu sektör sayesinde sağlığına kavuşanların sayıları her geçen gün artmaktadır. Bu noktalardan hareketle, network marketing çok prestijli bir iştir diyebiliriz.

Şöyle bir incelediğimizde de görürüz ki Network Marketing tüm dünya genelinde de çok itibarlı bir iştir. ODTÜ, Boğaziçi, Oxford gibi saygın üniversitelerde ders olarak okutulmakta, bilimsel araştırmalara konu olmaktadır. Birilerinin network marketing mantığından uzaklaşıp, yanlış uygulamalara tevessül etmesi, bu işin prestijine halel getirmez.

Şöyle bir hayal edin: Son model akıllı telefonu kullanarak doplandırıcılık yapan hırsızdan dolayı o telefon markası suçlanabilir mi? Eğer cevabınız “hayır” ise yapılan yanlışlardan dolayı network marketingi suçlamak da akıl kârı değildir.

Network marketing işine girenler, ilk zamanlarında pek çok anlatımlarında duvara toslayabilirler. Hayır duymaya alışır, sürekli reddedilir ve hakir görülebilirler. Bohçacı muamelesine maruz kalabilirler. Telefonlarına çıkılmaz, yakın akrabaları tarafından bile alaya alınabilirler.

Buna karşın bu işte yılmadan, motive bir şekilde çalışmaya devam edenler zamanla ciddi saygınlık kazanırlar. Lider olurlar, öğretmen olurlar, aynı bir CEO gibi düşünmeye ve davranmaya başlarlar. Sevdikleri ve seçtikleri insanlarla birlikte çalışır, mutlu ve huzurlu bir hayata kavuşurlar.

Klasik Ticaret ile Network Marketing Farkları

Ticaretin temel amacı, üretici ile tüketiciyi buluşturmaktır. Klasik ticaret modelinde üretici firmalar sadece üretim konusunda uzmanlaşmak isterler. Fabrika kurar, işçileri seçer, onları eğitirler. Resmi sertifika ve izin belgelerini almak için uğraşırlar.

Bu ciddi kurulum maliyeti sonrasında ürünün tüketiciye ulaşması için de çok çeşitli aracılar kullanırlar. Ülke distribütörü, bölge distribütörü, il distribütörü, ilçe distribütörü gibi aracılar için ödenen ücretler ürünün fiyatını arttırır. Bunun akabinde ürünün satıldığı dükkân ve bu dükkânın elektrik, su, vergi ve işçi ücretleri de ürün fiyatına eklenir. Bunlara ilave olarak taşıma ücretleri de fiyatları etkiler.

Tüm bunların sonunda klasik ticaretteki en yüksek pay olan reklam ücretleri ortaya çıkar. Yapılan bir araştırma, Coca Cola’nın reklam payının %64 olduğunu göstermiştir. Kısacası ürünü müşteriye tanıtmak için verilen reklamlar, ürün fiyatlarının artmasındaki en önemli nedenlerdendir. Fakat, maalesef yapılan bu masrafların maliyetini de pek tabi ki müşteriler öder.

Network Marketing sisteminde ise müşteri, ürünü toptan fiyatına, direkt firmanın ofisinden internet kanalıyla sipariş eder. Ürün sadece 1-2 gün içerisinde kargo ile istenen adrese ulaşır. Klasik ticaretteki reklam ve diğer aracılara network marketingde rastlanmaz. Sadece ve sadece bu ürünleri kullanıp memnun kalan ve alıcıya tavsiye eden bayiler, aracı olarak sayılabilir. Burada bayi, hem ürün kullanıcısı hem de reklamcıdır. Firmalar da klasik ticaret modellerinde tüm aracılara ve reklama vereceği parayı, işte bu bayilere öderler.

Network marketing kopyalanabilir ve basit bir iş modelidir. İnsanlara temel tüketim malzemelerini alırken bir yandan da iş sahibi olmalarını sağlar. Dolayısıyla, network marketing, istihdama ve ekonomiye ciddi katkılar sunar. Birilerine herhangi bir şey tavsiye edebilen herkes, network marketing yapabilir. Bu iş diploma gerektirmez; dil, din, ırk, cinsiyet ayrımı gözetmez. Bir doktor, bir ev hanımı herkes, statüsüne bakılmaksızın bu işi yapabilir.

Network Marketing ve Para

Dünyaca ünlü yazar ve iş insanı Roberrt Kiyosaki; “Para sizi mutlu yapmaz, ama paranın eksikliği sizi mutsuz yapabilir” demiştir. İşte network marketing işine en güzel bakış açılarından biri bu sözün ayrıntılarında gizlidir. Çünkü network marketing işinde amaç asla sadece para olamaz.

Biz bu işle nasıl hayatımızı değiştirebiliriz? Ne gibi kazanımlar elde edebiliriz? Güzel dostluklar mı, sevdiğimiz ve seçtiğimiz insanlarla çalışmak mı, sevdiklerimize yardım etme duygumuzun tatmini mi? Yoksa dostlarımızın derdine çare bulduğumuz için onlardan teşekkür ve dua almak mı? Ücretsiz eğitimlerle kişisel gelişimimizi sağlamak mı?

İşte bunlar, paranın sağlayamadığı mutluluğu vermez mi bizlere? Çok ciddi ARGE’ler yapılarak insan ve toplum sağlığına fayda için sunulan ürünleri kullanarak problemlerimizden kurtulamaz mıyız? İşte bu sayede daha huzurlu, sağlıklı ve mutlu olmaz mıyız? Bizim derdimize fayda sağlayan bir şeyi sevdiklerimize anlatmak bizi mutlu etmez mi? Bu sayede onların da sevgisini ve saygınlığını kazanmaz mıyız?

Evet, sevgili dostlar. Network marketing doğru, dürüst ve ahlaki bir şekilde yapıldığında paradan daha önemli şeyleri hayatımıza katar. Bundan dolayıdır ki “kazanç planı” yerine “kazanım planı” demek daha doğru olur. Çünkü network marketing sadece para kazanmayı değil başka güzel kazanımları da bizlere sunar. Nedir bu daha önemli kazanımlar? Gelin tek tek açıklayalım:

Network Marketing Kazanımları

 1. Maddi özgürlük: Maddi özgürlük sadece yeterli paramızın olması demek değildir. Network marketing bize zamanımızı dilediğimiz gibi planlama özgürlüğü de tanır. Bu nedenle maddi özgürlük; “nakit ve vakit özgürlüğü” olarak formüle edilebilir. Yani, “istediğimizi alabilecek yeterlilikte bir gelire ve aynı anda bunu harcayabilecek yeterli zamana birlikte sahip olmak” diye açıklanabilir.
 2. Kendi işine sahip olmak: Network marketing, patronsuz ve herkesin bizzat kendisinin işidir. Bu işi, herkes evinden bile yapabilir. Bir ofis ya da dükkân açılmasını gerektirmez. Bu işte her distribütör zamanını kendi ayarlar, çalışacağı insanları yine kendisi seçer. Birkaç sene düzenli ve stratejik bir planlama ile azar azar başlayıp, gittikçe katlanan bir gelire sahip olma imkânını sağlar. Bu nedenle de ister tam zamanlı ister yarı zamanlı olarak yapılabilecek bir iştir.
 3. Daha fazla boş zaman: Kendime hiç vakit ayıramıyorum, hiç sosyal aktiviteye zamanım yok, ailem ve çocuklarımla yeteri kadar ilgilenemiyorum diyorsanız network marketing tam da size göre. Çünkü bu işle birlikte çalışma zamanınızı kendiniz ayarlarsınız. Diğer şartlarınızı değerlendirerek işinizi kurar, stratejinizi belirlersiniz. Bu sayede daha fazla boş zaman kazanır ve vakit özgürlüğüne erişmiş olursunuz.
 4. Kariyer yapmak: Network marketing o kadar adil ve ödüllendirici bir sistemdir ki, çalışana hakkını vermek için belli kariyerler tespit edilmiştir. Harcanan emek doğrultusunda belirlenmiş kariyer ile kişileri de ödüllendiren bir iştir bu. Belli kariyerlere ulaşan kişiler çeşitli promosyonlar kazanabilir. Ama en önemlisi de alkışlanıp onore edilirler.
 5. Ödül almak: Kariyer yapmak bölümünde ifade edildiği gibi, belli şartları yerine getirenler belli periyotlarla, performansına göre özel ödüller kazanırlar. Bu ödüller motive edicidir, zorlayıcı değildir. Gönüllülük esasına göre hedeflenir ve başarılı olanlar çok güzel hediyelere boğulurlar. Belki de ilk kez, bir iş yaptığınız için alkışlanırsınız. Bu iş sayesinde hep alkışlayan olmaktan, alkışlanan olmaya da geçiş sağlanabilir.
 6. İnsanlara yardım etmek: Kullanıp faydasını gördüğünüz ve başkasına tavsiye ederek tanıştırdığınız ürünlerle başkalarının da sağlık kazanmasına, para kazanmalarına vesile olursunuz. İlave olarak diğer kazanımlara da erişmelerini sağlarsınız. Belki de network marketing işinin en önemli kazanımlarından biri de budur. Çünkü kullanıp faydasını gördüğünüz ürünler vardır. Bunun yanında burada sayılan kazanımlarla da yavaş yavaş karşılaşılmıştır. Tüm bu güzelliklerle sevdiklerimizi tanıştırmak, onların da faydasına olan sistem ve ürünleri onlara önermekten güzel bir yardım olur mu?
 1. Pasif gelir: Network marketing işinde sebat eder, gayret gösterir ve olumsuzluklardan etkilenmezseniz size pasif gelir imkânı da bulunmaktadır. Tam zamanlı olarak çalışılıyorsa ortalama 3 sene, yarı zamanlı olarak network marketing yapılıyorsa ortalama 5 sene içinde pasif bir gelire erişilebilir. Çünkü network marketing sadece sizin çabanızdan dolayı değil ekibinizdeki kişilerin çalışması, satış yapması, ürün alması gibi nedenlerle de size gelir imkanı sağlayacaktır.
 2. Mutlu ve sağlıklı yaşam: Network marketing firmlarının ürünleri, yüksek kaliteli olarak üretilmek ve dünyaca geçerli sertifikalara sahip olmak zorundadır. Aksi halde hiç kimse bu ürünlere güvenmez, kullanmaz ve tavsiye etmez. Bu nedenledir ki bu kaliteli ürünleri kullanan pek çok kişi sağlığına kavuşur. Ardından tavsiyenin gücünü kullanarak para kazanmaya başlanır. Böylece hem sağlıklı hem de mutlu bir yaşamın kapıları aralanır.
 3. Miras bırakmak: Siz hiç bir memuriyetin miras bırakılabildiğini duydunuz mu? Bir öğretmen, doktor ya da mühendis; işini çocuklarına devredebilir mi? İşte network marketing işinin en önemli ayrıcalıklarından biri de budur. Ulaşılan kariyerler, yasal varislere miras olarak bırakılabilir. Böylece harcanan hiçbir emek zayi olmaz. Çocukların da geleceği garantiye alınmış olur.
 4. Bireysel gelişim: Network marketing işinde ücretsiz eğitimler, seminerler ve otel toplantıları ile ciddi bir kişisel gelişim imkanına erişilir. Çok değerli insanlarla tanışılır. Herkesten bir şeyler öğrenip hem kişisel gelişim sağlanır hem de sosyal statüde inanılmaz artışlar olur.
 5. Daha lüks bir yaşam: Network marketing ile birlikte hayal bile edilemeyecek gelirlere erişilebilir. Üst düzey gelir elde edebilince, daha iyi ve lüks yaşam şartlarına sahip olmak da kolaylaşacaktır.
 6. Ücretsiz seyahat imkanı: Network marketing firmaları, belli periyotlarla, distribütörlerinin performansına bağlı olarak çeşitli promosyonlar verirler. Bu promosyonlar bazen maddi primler şeklinde ödenir. Bazen bedava yurt içi seyahat bazen de dünyanın en güzel yerlerine yurt dışı seyahat imkânı sağlanır.

Yukarıda saydığımız kazanımlara daha onlarca farklı madde eklenebilir. Üstelik bu kazanımlara hiç sermaye koymadan, hava parası ya da bayilik ücreti ödemeden, hiç riske girmeden sahip olabilirsiniz. Ayrıca bu işe girerseniz asla yalnız olmayacaksınız. Ekip olarak, yardımlaşarak çalışacak, birbirinizin açıklarını kapatacaksınız. Amaç hep yukarı çekmek, yeni girenleri üst kariyerlere eriştirmek olacak.

Tüm bu kazanımlar, online ya da yüzyüze uygulanan eğitimler ile gerçekleşecektir. Bu amaçla düzenli ve ücretsiz eğitimler, otel toplantıları, ve yatılı şehir dışı akademiler gerçekleştirilmektedir. Ayrıca bulunduğunuz diğer illerde takım arkadaşlarınız tarafından yapılan sunumlardan sizin de istifade etmeniz mümkündür.

Network Marketing Kazanç Kapıları

Network Marketing işinde temelde iki şekilde para kazanılır. Bunlardan birincisi ürün satarak yani perakende satış yaparak kazanılan gelirlerdir. İkinci gelir türü ise ürün satmaktan ziyade iş planını satarak elde edilen kazançlardır. Bunların detaylarını aşağıda bulabilirsiniz.

 • Perakende satış kazancı: Genel olarak network marketing şirketinden belli bir miktar ürün alan herkes, o firmanın distribütörü olmaya hak kazanır. İşe giriş için belli bir miktar ürün alınması şart koşulurken, hangi ürünleri seçeceği distribütör inisiyatifine bırakılır. Distribütörlük ile birlikte ürünleri firmadan toptan fiyatına fabrikadan alıp, üzerine kârını koyarak tavsiye edilen satış fiyatıüzerinden satma hakkına da erişilir. İşte bu kazanç perakende satış kazancı olarak adlandırılabilir.

Distribütörlerin perakende satış kazancı, kariyer atladıkça artar. Çünkü her network marketing firması, sadık müşterileri alım yapmaya devam ettikçe ciddi indirimler yaparlar. Distribütör, ilk alış fiyatına nazaran oldukça avantajlı fiyatlarla aldıkları ürünleri tavsiye edilen satış fiyatı ile sattığında %300’e varan kârlar elde ederler.

 • İş Planı Satış Kazancı:

Network marketing firmasında distribütörlük hakkına erişen herkes, şirketin iş planını da satma hakkını kazanırlar. Buna distribütörlük hakkının paylaşılması, size bağlı yeni bir dükkân açılması ya da bölünerek çoğalma gibi tanımlamalar yapılabilir. Gelin bunu biraz daha detaylı açıklayalım:

İs fırsatının sunumunu dinledik ve beğendiğimiz ürünleri almaya karar verdik. Beğendiğimiz ürünü alırken perakende satış fiyatı yerine toptan fiyatına fabrikadan almak istedik. Aksini yapıp perakende olarak alsak belki de defalarca perakende fiyatı üzerinden almaya devam edebilirdik. Ama bunun yerine şirketin bayisi olmak beğendiğimiz ürünü fabrika satış fiyatına alma yönünde karar almaya karar verdik..

İşte burada çok çok önemli bir husus daha var. Biz, bayi olarak ürün alırken diğer yandan iş kurma imkânına da kavuşmuş oluyoruz. Belki de pek çok kişi sadece ürün aldığını sanırken, aslında risksiz ve maliyetsiz bir iş kurmuş oluyor. Sadece kullanılacak ürünler alınarak, herhangi bir bayilik ücreti ödemeden firmanın kar ortağı olunuyor. İlgili network marketing firması adına insanları işe alma, ürünleri perakende satabilme ve indirimli kullanma yetkisine sahip olunuyor.

Sizler de 21.yy’ın ticaret modelinde çalışmaya var mısınız?

Dünyanın en kaliteli ürünlerini kullanarak bir iş kurmaya var mısınız?

Önce kendiniz ve ailenizin sağlığı sonra da huzuru ve refahı için bir adım atmaya var mısınız?

Kendinize inanıyorsanız başaramayacağınız hiç bir şey yoktur…

Sorularınız ve katkılarınız için sayfanın altındaki yorum bölümünden ya da sitemizde bulunan herhangi bir iletişim kanalını kullanarak bizlere çekinmeden yazabilir ve ulaşabilirsiniz.

Gelecek, fırsatları bugünden görebilenlere aittir… Sağlıcakla kalınız…

Bu İçeriği Paylaşın...

Son Yazılar

Son Yorumlar

Son Tweetler