Network marketing nedir? diye sorulduğunda pek çok farklı cevapla karşılaşırız. Ancak, network marketing işinin hayatın diğer alanlarından bazı farklarını göstererek tanımlar da çok rahatça yapılabilir. Özellikle bu işe yeni başlayanların, işi öğrenmek için dur durak bilmeden sordukları sorulara verilmesi gereken cevaplar, bu farklılıklardan biridir. Biz de bu yazımızda hangi soru ve sorunları üst liderlere sormalıyız? Herşeyi sorarsak onları rahatsız eder miyiz? gibi soruların cevaplarını arayacağız. Gelin başlayalım.

Network Marketing, Usta – Çırak İlişkisine Benzer

Network marketing, bir uzmanlık ya da diploma gerektirmez. Bu işe her yeni başlayan, “ben biliyorum” demeden, bir çırak gibi yeterli eğitimden geçmeye istekli olmalıdır. Eğitim alabilmek, istekli olmak ile olur, kabı boşaltmayı gerektirir. Meraklı ve istekli kişiler de eksik bilgileri araştırıp, en doğrusunu da işin bileninden öğrenmek isterler.

Bu işi bilen kimdir? Pek tabi ki, üst sponsor ve liderler. Bu sektöre yeni adım atmış ya da tecrübeli bile olsa distribütörler sorar, lider ve sponsorlar cevaplar. Bıkmadan usanmadan, bu da sorulur mu demeden soran kazanır. Liderler açısından bakıldığında ise, tüm sorulara doyurucu cevaplar veren lider hem kazanır  hem de kazandırır.

Network Marketing’de Lider, Herşeyi Öğretmek İster

Evet, network marketing, usta çırak ilişkisine benzer ancak bir farkla. Hayatın her alanında ustalar, çıraklarına işlerinin püf noktasını öğretmekten imtina ederler. Her detayı öğretmek onları korkutur. Çünkü bu durumda çırakların ustalarını geçmeleri ve onlara rakip olmaları muhtemeldir.

Oysa network marketing’de lider olan kişi, ekibindeki arkadaşlarına tüm bildiklerini aktarmak ister. Ekibindeki birinin onu geçmesi rahatsız etmez. Aksine bu durum, onun önünü açtığı için mutlu eder. Çünkü network marketing’de nihai amaç, her liderin kendisi gibi yeni liderler üretmesidir. Kendinden daha başarılı liderler üreten kişiler ise bu çetin yolda çok daha rahat ilerleyeceklerdir.

Sorun! Network Marketing’de Sormaktan Çekinmeyin

İş ya da özel hayatımızda sormaktan çekindiğimiz pekçok şeyi, network marketingde sorabiliriz. Liderlerin görevi, bu sorulara cevap vermek, ekip arkadaşlarını bilgilendirmektir.  Görürüz ki network marketing’de aynı ekipte iseniz ayak çelmek değil birlikte ilerlemek için, sormak ve öğrenmek şarttır.

Bu nedenle asla ve asla “bu da sorulur mu?” demeyin. Bilmiyorsanız, sorun ve doğrusunu öğrenmeye çalışın. Ürünler hakkında, şirketiniz hakkında, kazanç planı hakkında ya da sistem hakkında… Aklınıza takılan herşeyi sorun ve öğrenin. Sponsor ve liderlerin görevi, sizin sorularınıza cevap vermektir. Zaten doğru bir sponsor veya liderle çalışıyorsanız sorduğunuz sorulardan mutlu olacaklardır.

Öğren, Öğret, Öğretmeyi Öğret

Evet sevgili dostlar… Network marketing işi, sıradan insanlara hiç de sıradan olmayan, hayal edemeyecekleri kazanım fırsatlarını sunar. Bunun için başarıyı istemek gerekir. “Network Marketing’de Başarı, Başarıya Aç Olanlara Gelir” yazımızda da dediğimiz gibi başarıya aç olmak şarttır. Öğrenmek arzusuyla yanıp tutuşmak, bunun için de bilmediğini kabul etmekle işe başlamak, öğrenmenin ilk adımıdır.

Network Marketing sektöründe öğrenmek para kazandırır. Ekibinde bu işi öğrenmek ve yapmak isteyen kişilere öğretmek ise sizleri zengin yapar. Ekibindeki arkadaşlarına, öğretmeyi öğretenler ise hayal bile edemeyecekleri bir servet sahibi olabilirler. Böyle bir yolun taşlarını döşemek için “bu da sorulur” demeli ve ekibimize de bunu dedirtmeliyiz.

Sizin de aklınıza gelen “bu da sorulur mu?” dediğiniz anlar oluyor mu? Network marketing işinde böyle diyen liderlerle karşılaştınız mı? Bu liderler başarılı olabiliyorlar mı? Sorularınız ve katkılarınız için sayfanın altındaki yorum bölümünden ya da sitemizde bulunan herhangi bir iletişim kanalını kullanarak bizlere çekinmeden yazabilir ve ulaşabilirsiniz.

Gelecek, fırsatları bugünden görenlere aittir. Sağlıcakla kalınız

Bu İçeriği Paylaşın...

Son Yazılar

Son Yorumlar

Son Tweetler