Önemli bir network marketing itirazı daha: Ürünleriniz neden eczanede satılmıyor, neden marketlerdeki raflarda bulunmuyor gibi sorulara nasıl cevap vereceğiz? Bu mazeret ve itirazda da yaklaşım tarzı diğerlerinde olduğundan farklı değildir.

Seni çok iyi anladım,

Ben de senin gibi düşünmüştüm,

Sonrasında inceleyince neyi keşfettim biliyor musun? Bu kalıp, tüm itirazlar için kullanılabilecek sihirli bir formül gibidir.

Klasik Ticaret ile Network Marketing Farkı

Bu sorunun cevabı aslında network marketing ticaretinin mantığını anlamakta gizlidir. Hepimizin malumu klasik ticarette bir ürünün eczanede ya da markette satılması için kâr marjı çok önemlidir. Her ticaret erbabı, daha fazla kâr elde edebileceği ürünü pazarlamak isteyecektir. Ürünün kalitesinden ziyade kâr marjının göz önünde olduğu bir piyasa, yerine tavsiye ticareti piyasasının kullanılması şirketlerin, ticari bir kararıdır.

Bununla birlikte, klasik ticarette işleyiş formülü bellidir. Bir ülkeye girmeye çalışan firmalar öncelikle ülke distribütörü belirlerler. Sonrasında bölge, il, ilçe ve mahalle distribütörüne kadar bu aracıların sayısı artar. İşçi masrafları, taşıma ücretleri, vergiler, su ve elektrik giderleri, kiralar, stok ücretleri ve satıcı kârı bunların üzerine eklenir. Sonrasında en önemli girdilerden biri olan reklam ve tanıtım giderleri de ürün fiyatına dahil edilir. Nihai satış fiyatı, fabrika çıkış fiyatına nazaran kat kat artar.

Oysa network marketing işinde, aradaki tüm aracılar yerine fabrikadan halka bir ağ oluşturulmaktadır. İnternetin ve kargonun gücü kullanılarak oluşturulan bu sistem ile çok kaliteli ürünler, çok uygun fiyatlara nihai tüketiciye ulaşmaktadır. Yani kısacası bu model daha az riskli, daha hızlı ve kârlı bir yöntemdir. Network Marketingde Süreklilik Başarısı İçin Ürünler ve Sistem Bazında 3 Püf Noktası başlıklı yazımız, size bu konuda destekleyici bilgiler sunacaktır.

Cevap, Ürünlerin Kalitesinde Değil Ticaret Modeli Seçiminde

Network marketing ürünleri çok kaliteli olmaz ve faydası görülmezse tavsiye edecek kişi bulunamaz. Ürünlerin çeşitli ülkelerde satılabilmesi için onlarca bakanlık onayı gerekir. Dünyaca geçerli izin belgeleri ve sertifikalara sahip olması şarttır. Bu nedenlerle ürünlerin kalitesinde hiçbir sorun, legalite açısından bir problem yoktur. Bu denli kaliteli ürünlerin maliyetlerinin, muadillerine göre yüksek olması çok normaldir. Maliyeti yüksek olan ürünlerin, daha az maliyetli ürünlerle aynı ticaret modeli içerisinde satılması çok akıl kârı değildir. Bu yüzden de ticari bir seçim olarak network marketing modelinin kullanıldığı gözlenmektedir.

Gelecek, fırsatları bugünden görenlere aittir. Sorularınız ve katkılarınız için sayfanın altındaki yorum bölümünden ya da sitemizde bulunan herhangi bir iletişim kanalını kullanarak bizlere çekinmeden yazabilir ve ulaşabilirsiniz. Sağlıcakla kalınız…

Bu İçeriği Paylaşın...

Son Yazılar

Son Yorumlar

Son Tweetler