Network marketing işi yapanlar çok iyi bilir. Neredeyse her gün yüze kapanan bir kapı, açılmayan telefonlar ve hayır cevapları sıradanlaşmıştır. Büyük bir heyecanla başlanan bir gün, yaşanan bu sıradan ama birikimli hayal kırıklıkları nedeniyle kâbusa dönebilir. Enerji, tavandan en tabana birden inebilir.

Böyle durumlarda sağlam kalabilmek, aynı azim ve iradeyi göstermek zordur. Gösterebilenler olsa da her babayiğidin harcı değildir. Peki, nasıl olur da bazıları düştüğü yerden aynı hızla kalkabiliyor? Hiç etkilenmeden aynen yoluna devam edebiliyor? Ve belki de her karşılaştığı olumsuzluklar onu daha da kamçılıyor?

Network Marketing’de Başarmak İçin Yay Gibi Olmak Gerek

Başarı nedir diye sorduğumuzda da aynı durum karşımıza çıkmıyor mu? Düştüğünde, kalkmak için uğraşmayıp olduğu yerde kalanlar tabi ki başarısızdırlar. Kimisi, zorlukla ayağa doğrulmayı başarır ki ona bile tam anlamıyla başarılıdır diyemeyiz. Ama bazıları düştükleri yerden sanki yaylanmış gibi öyle bir kalkarlar ki aldıkları ivmeyle daha hızlı bir şekilde ilerlerler.

Buna inanç da diyebilirsiniz, azim de kararlılık da. Her ne derseniz deyin öyle çok beylik sözler söylemeye gerek yok. Azmin, kararlılığın, inancın ve sebatın geliştiği yerlere odaklansak çok iyi ederiz. Peki, nerelerde bunları kazanırız, ne yaparsak bizler de moralimizi bozan hiçbir şeyden etkilenmeyiz? Zorlukları engel olarak değil hedefe götüren bir basamak olarak görürüz: Pek tabi ki etkinlikler.

Network Marketing’de Karşılaşılan Etkinlikler

Etkinlikler bizi kendimize getirir, hayallerimizi hatırlamamızı sağlar. Ama en çok, başaranların da etten kemikten yaratıldığını, aynı bizim gibi iki göze iki kulağa sahip olduğunu görürüz. Onlar başardıysa bizim de başarmamızın mümkün olduğunu görürüz. Ben değilsem kim? sorusunu daha yüksek sesle sormaya başlarız.

Network marketing işinde pek çok etkinlik ile destekleniriz. Şöyle bir düşünelim; nedir bu network marketing etkinlikleri:

  • Haftalık iş fırsat sunumları,
  • Otel toplantıları,
  • Online yapılan sunumlar,
  • Online yapılan eğitim ve motivasyon aktiviteleri,
  • İl içi ya da il dışı eğitimleri,
  • Yatılı otel seminerleri,
  • Ödül törenleri,
  • Yurt içi ve yurt dışı geziler,
  • Online ya da yüz yüze yapılan diğer eğitim faaliyetleri.

Etkinlikler ve Mazeretlerimiz

Bunların hepsi birer etkinliktir ve bu işteki herkesin faydasına sunulur. Kimileri çocuğunu bahane gösterir, kimisi o vakitte seyredeceği diziden taviz vermez. Kimisi tam da etkinlik anında“o zaman aileme zaman ayırmalıydım” der, bazıları da şartların ne kadar da elverişsiz olduğundan dem vurur.

Yani “-saydı” der bazıları sürekli. “Ah keşke bu eğitim akşam vakitlerinde olsaydı”, “Otel toplantısı o ilde değil de bana yakın bir ilde olsaydı”.derler.  Bu mazeretleri bitse “keşke çocuğu bırakacak bir yer olsaydı” der. O da halledilse bu kez “keşke moralim daha iyi olsaydı, sağlığım yerinde olsaydı, yan yatmasaydı, çamura batmasaydı” diye bahaneleri sıralar dururlar.

Diğerleri ise “-saydı” yerine “-e rağmen” demeyi başarırlar. Profesyonel tavır takınır ve bunun bir gereği olarak her türlü zorluğa rağmen etkinliğe katılırlar. Çünkü, network marketing onlara göre profesyonel bir iştir ve ciddiyet gerektirir. Bu ciddi bir iş ise aynı ciddiyetle tüm etkinliklere katılmak gerektiğini iliklerine kadar hissederler.

Network Marketing Etkinlikleri Vizyonu Görmeyi Sağlar

Yapılan etkinlikler sonucunda ve hatta rutin denilebilecek sunum ve eğitimlere katılmaları sonrasında, katılımcıların ne kadar heyecanlandıkları ve gayrete geldikleri ortada. Pek çok kişi etkinlikler sonrasında vizyonu görür ve işine dört elle sarılır. Hal böyleyken, önümüzde aynı örnekten sayılamayacak kadar kişi varken, farklı bir yol aramaya gerek var mı?

Etkinliklerde her zaman aynı şey mi anlatılıyor? Hep aynı kişiler mi konuşuyor? Sürekli aynı şeyleri duymaktan sıkıldınız mı? Asla unutmamanız gereken prensip şudur: Network marketing, aynı şeylerin yapılarak farklı sonuçların sağlandığı bir sanattır.

Aynı şeyler ilk başlarda sadece heyecanlanmanızı sağlar. Sonrasında ezberlemenize ve öğrenmenize yardımcı olur. Zamanla anlatılanların içselleştiğini ve sizde refleks haline geldiğini görürsünüz. En nihayetinde, inancınızın arttığını, vizyonunuzun belirginleştiğini ve sizin de her anınızda aynı şeyleri söyleyebildiğinizi hissedersiniz.

Mazeretleri Bırakın, Etkinlikleri Kaçırmayın

Yapılan sunumlara, eğitimlere ve il içi ya da il dışı diğer etkinliklere katılırsanız sizler de aynı enerjiye kavuşursunuz. Aksi halde corona var dersiniz, çocukların canlı dersi var dersiniz uzak kalırsınız. Keyfinizden taviz vermez yemek programı seyredersiniz, o biter dizinize başlarsınız. Hep bir mazeretiniz olur, şartlar bir türlü olgunlaşmaz sizin için.

Ama günler günleri, sonrasında da yıllar yılları kovalar. Şöyle bir geriye bakınca birileri ilerlemiş, kariyer yapmış olur. Sizler de yerinizde saymanızın sorumlusu olarak başka şeyleri suçlarsınız. Şartların zorluklarını söylersiniz. Mağduriyetlerinizi birilerine anlatıp durursunuz. Ama bunlarla sadece kendinizi avutursunuz.

Hayatınızın Zaferi, Network Marketing İle Gelebilir

Artık silkinip kendimize çeki düzen vermenin vakti gelmedi mi? Unutmayın, bu işi en önce kendiniz için yapıyorsunuz. Kendinizin ve sonrasında ailenizin kurtuluş savaşını veriyorsunuz. Bu işle hayatlarını değiştirenler olduysa siz niye bunlardan biri olmayasınız?

Haydi, hemen şimdi başlayın, beklemeyin. İzlediğiniz gereksiz dizilerin, yarışmaların bitmesini beklemeyin. Havanda su dövülen ve sadece moralinizi bozup enerjinizi alan tartışma programlarına vaktinizi çaldırmayın. İşinize bakın, kurtuluş savaşınıza hemen, şimdi başlayın.

Network Marketing’e Hemen, Şimdi Başlıyoruz

Nasıl mı? Hayallerinizi düşünün bir an önce. Nedenlerinizi zihninizde canlandırın. Belki bir belki de iki gece sadece hayallerinize odaklanın. Kurun hayalinizi ve bu işi hangi hedefler için yapacağınızı belirleyin.

Hemen arkasından oturun ve dinç bir zihinle kontak listenizi yapın. Hafıza tetikleyici listelerden yararlanın. Etraftaki herkesi düşünün. Hiç ummadığınız kişilerin ya da onların tanıdıklarının işinizi nasıl geliştirebileceğini tahmin bile edemezsiniz. O nedenle yazın onları da listeye. Kim canlandıysa gözünüzün önünde, hemen listenize ekleyin.

Sitemizdeki Network Marketing Sektöründe Başarının Sihirli Anahtarı: Liste yazısını okuyun vakit geçirmeden. Sonra hemen arayın sponsorunuzu, planınızı beraber yapın. İşe davet usullerini, sunumları, itirazlara nasıl cevaplar vereceğinizi onlardan öğrenin. Alın etkinlik planını ondan ve hemen etkinliklere katılmaya başlayın.

Network Marketing Profesyoneli Olma Zamanı

Bu işin ciddi bir iş olduğunun farkındasınız değil mi? Cevabınız evet ise, gerçekten de ciddi bir iş yaptığınıza inanıyorsanız, siz de ciddi olun. Ajandanızı alarak dinleyin etkinlikleri, notlar alın, aklınıza takılan soruları sorun. Network Marketing’de Bu da Sorulur başlıklı yazımızı okuyun ve asla soru sormaktan çekinmeyin.

Ama lütfen tüm bahanelerinizi, mazeretlerinizi artık terk edin. Onlar bugüne değin size bir şey kazandırmadı, emin olun bugünden sonra da kazandırmayacak. Bu şekilde önce kendinizi kandırdığınızı siz de biliyorsunuz değil mi?

Artık mazeret yok, etkinliklere eksiksiz katılım var. Buralarda başaranları görün, liderleri izleyin ve onları örnek alın. Onlar nasıl başarmış, başarılarındaki anahtarlar neler? Ne yapmışlar da düşseler bile ayağa bir yay misali kalkabilmişler?

Alkışlanan Olmak İçin Haydi Eyleme!

Hareketlerini inceleyin, hal ve tavırlarına bakın. Nasıl konuştuklarını, neyi nasıl anlattıklarını inceleyin. Cümle aralarına kulak kesilin, yüz ifadelerini dikkatle takip edin. Emin olun zamanla siz de görürsünüz doğru hareket tarzını ve anlarsınız başarının şifrelerini.

Sizce de artık alkışlayan değil alkışlanan olma zamanı gelmedi mi? Başarılı olanlara şaşıran değil başarılarıyla şaşırtan olmanın zamanı gelmedi mi? Zaman geldi geçiyorsa daha yüksek sesle haykırın: Ben değilsem kim, şimdi değilse ne zaman?

Haydi arkadaşlar. Zaman, kazanma zamanı…

Sorularınız ve katkılarınız için sayfanın altındaki yorum bölümünden ya da sitemizde bulunan herhangi bir iletişim kanalını kullanarak bizlere çekinmeden yazabilir ve ulaşabilirsiniz.

Gelecek, fırsatları bugünden görenlere aittir. Sağlıcakla kalınız

Bu İçeriği Paylaşın...

Son Yazılar

Son Yorumlar

Son Tweetler