En son yayımlanan yazımız Network Marketing’de Başarının Sırrı: Etkinlikler idi. Bu yazı sonrasında o kadar güzel yorumlar aldık ki bunlar bizi ziyadesiyle memnun etti. Ama değerli bir arkadaşımızın yazdığı şu ifade oldukça dikkat çekiciydi:

Bir yerde çalışsam ve 5 yıl içinde aylık 300.000 TL kazanacağımı bilsem, patronum beni her hafta sonu bir şehre gönderse gider miyim gitmez miyim? Sanırım hiçbirimiz en ufak bir bahane bile üretmeyiz.”

Network Marketing Uyuyanların İşi Değil

Evet, sevgili dostlar, aslında bu vizyonu görmüş bir arkadaşımızın gönülden gelen bir söylemi. Peki, sizler de bazen, etrafınızdaki insanların çok derin bir uykuda olduğunu düşünmüyor musunuz? Ya da pek çoğu uyuma taklidi mi yapıyorlar acaba? Bir Kızılderili kabilesine atfedilen sözde de aynı şeyden bahsedilmiş: “Uyuyan bir insanı uyandırmak mümkündür. Uyuma taklidi yapan bir insanı uyandırmak ise imkânsızdır.”

Herkes uykudaysa, büyük bir rehavet ile suyun aktığı, rüzgârın estiği yöne savruluyorlarsa ne yapmalı acaba? Zorlamalı mı, üzerinde baskı kurmaya mı çalışmalı, fikirlerimizi empoze etmek için uğraşmalı mı? Yoksa her gördüğümüz yerde işi anlatmaya mı çalışmalı, doğru iş ve mükemmel fırsatı onun da görmesi için ölümüne didinmeli miyiz?

Network Marketing – İkna İlişkisi

Aslında işimizde ikna, merkeze alınması gereken bir terimdir. Network marketing işine davet ederken, ürün satışı yaparken, itirazları cevaplarken ya da o kişiyi işe dahil ederken hep ikna gerekir. Ancak, genelde çok önemli bir kuralı atladığımızı görüyoruz:

İnsanlar duygularıyla karar verir, mantıklarıyla kendini haklı çıkarırlar. Yani önce insanların duygularına hitap etmek şarttır. Avını gören avcı gibi ya da ceylan görmüş çita gibi davranmamak gerekir. Ağ kurmanın en önemli kazanç olduğu bu işte önceliğin bağ kurmak olduğunu temel prensip haline getirmek lazımdır. Yani kısacası insanları ikna etmemek, onların kendi kendilerini ikna etmesini sağlamak işinizi kolaylaştırır.

Peki nasıl yapalım da biz hiç ısrarcı olmayan, kimseye bir şeyleri empoze eder konumuna düşmeyen bir networkçü olalım? İkna etmeden, muhatabımızın kendi kendini ikna etmesini nasıl sağlayalım? Aslına bakılırsa bu konuda sitemizde bulunan pek çok yazıyı incelemeniz faydanıza olur. Ancak özellikle Network Marketing’de Evet Cevabı İçin Nasıl Sorular Sorulmalı? başlıklı yazımızı özellikle tavsiye ederiz.

Network Marketing’de Doğru Sorular Sormak Kazandırır

Kimseye baskı yapmadan, herkesin kendi kendisini ikna etmesini sağlamanın en kolay yolu, soracağınız etkili sorulardır. Sunum yaparken, davet yaparken, kazanç planını anlatırken bol bol soru sormalısınız. Sorduğunuz sorular kimi zaman ürünlerin öneminin anlaşılmasına, bazen de fırsatın fark edilmesine kapı aralamalıdır.

Yani, “şu takviye gıdayı kullanmak, sizin için çok önemli” demek yerine, “Uzmanlar, bağışıklığı güçlendirmek için bugünlerde takviye gıda kullanmamanın çok önemli olduğunu söylüyor. Buna siz de katılıyor musunuz?” ifadesi daha etkili olur. Ya da tavsiye edeceğiniz ürünlerin kalitesi ve sağlığa katkısının emsalsiz olduğuna eminseniz ve demosunu da yapıp adayınızın fark etmesini sağladıysanız:

  • Sizce piyasada bu üründen daha kalitelisi var mıdır?
  • Sizce piyasada bu üründen daha sağlıklısı var mıdır?
  • Sizce bu ürünü herkes bilse kullanmak ister mi?
  • Apartmanınızdaki, telefon rehberinizdeki, akraba çevrenizdeki kişiler bu ürünü biliyorlar mı?
  • Bu ürünü bilmiyorlarsa, bilmiyor olmaları sizce de bir fırsat mı? gibi sorular yönlendirebilirsiniz.

İknanın Yolu, Duygulardan Geçer

Soracağınız bu sorular, kişilerin önce duygularını harekete geçirir. Sonrasında zihninin çalışmasını ve duygularını mantık süzgecinden geçirmesini sağlar. Şuna emin olun, eğer duyguları harekete geçmiş ise mantıkları da bu duygulara paralel yönde karar verecektir.

Ancak özellikle fırsatı göstermek esnasında, muhatabınızı uyandırmak için bir şok uygulamak gerekebilir. Zira network marketing, pek çok insana gerçek olamayacak kadar abartılı gelebilir. Çözümün basit olduğunu söylemeniz, size şüpheyle yaklaşılmasını sağlayabilir. Bunun yerine çizerek, simüle ederek nasıl bir kazanç olduğunu hayal ettirebilirsiniz.

Örnek Bir Kazanç Simülasyonu

Örneğin, adayınıza 5 yıl içinde aylık 300.000 TL’yi kazanmaya nasıl başlayacağının simülasyonunu gösterseniz acaba cevabı nasıl olur? Ya da şirketinizin vermeyi vaat ettiği ekstra primlerin nasıl kazanılacağını gösterebilseniz, kazanan kişilerle konuştursanız nasıl sonuçlar alırsınız? Gelin birlikte çok basit bir hesap yapalım ve şok bir gerçeği sizlerle paylaşalım:

Network marketing yapmaya başladığınız ilk ay itibarıyla her ay 1 kişi kaydetme hedefi koyarak kolları sıvayalım. İşe dâhil ettiğiniz kişilerin de sizi aynen kopyalayacağını ve her ay bir kişiyi getireceklerini varsayalım. İlk ay 2 kişiye erişir, ikinci ay 4, üçüncü ay 8 kişi olursunuz. Bu rakam birikimli olarak devam eder ve sadece 12 ay boyunca bu şekilde devam edebilirseniz toplamda 4096 kişiyle devasa bir takımınız olabilir.

Network Marketing Fırsatları Şok Edicidir

Peki, şöyle bir hayal edelim: Sadece 12 ay içerisinde 4.000 kişilik bir takıma ulaşmak mümkün mü? Ekibinizin yarısının ayda 1 kişi hedefine ulaşamadığını varsaysak, 4.000 sayısına, 2 yılda ulaşırsınız. O da olmadı 3, bilemedin 4 yılda bu hedefe ulaştığınızı varsayalım… Pek tabi ki bu söylediğimiz ideal, herkesin kolaylıkla varabileceği bir sonuç değildir. Ama hangi işte başarının %100 garantisi var ki?

Yukarıdaki ideal hedefi başardığınızda, hem kazanacağınız primleri hem de şirketinizin vereceği ekstra prim ve promosyonları bir düşünsenize? “Network marketing işinde kazanç limiti gökyüzüdür” sözünün haklılık payı olduğu bariz bir şekilde ortaya çıkmıyor mu sizce de? Böyle bir anlatım yapsanız, bir yıl sonra kazanabileceklerini gösterip, bunları kaybetmeye gönlünüz razı mı? diye sorsanız muhataplarınızda şok tesiri yapmaz mı acaba?

Son söz olarak şunu söyleyelim: Bedava peynir sadece fare kapanında vardır. Dolayısıyla, hayalleriniz için yılmadan, fedakârca çalışmanız gerekir. Büyük hedeflere ulaşmak için, yapacağınız fedakârlıklar da büyük olmalıdır. Ama hiç değilse, sonradan geriye dönüp pişman olmamak için denemek gerekiyor.

İnancınızı iyice belirginleştirip, muhteşem meslek network marketing için bir deneme yapmalısınız. Denedik başarısız mı olduk? Olsun, bravo bize, yine de deneyelim çünkü çoğu insan denemiyor bile… Deneyelim, görelim… Ne olursa olsun, network marketing denemeye değer…

Sorularınız ve katkılarınız için sayfanın altındaki yorum bölümünden ya da sitemizde bulunan herhangi bir iletişim kanalını kullanarak bizlere çekinmeden yazabilir ve ulaşabilirsiniz.

Gelecek, fırsatları bugünden görenlere aittir. Sağlıcakla kalınız…

Bu İçeriği Paylaşın...

Son Yazılar

Son Yorumlar

Yaklaşan Etkinlikler

Son Tweetler