Son yıllarda evden iş yapan insanların sayısında inanılmaz oranda artışlar var. Özellikle Pandemi süreci ve virüs kaynaklı hastalıklar, insanların evden çalışmasını daha da arttıracak gibi görünüyor. Kimileri kendi işlerini evden devam ettirirken, kimileri de ek İş fırsatı olarak evden bazı işler yapıyorlar. El gücü gerektiren bir takım işler evden yapılabildiği gibi bilgisayar üzerinden yapılan işler de son zamanlarda çok revaçta.

Evden iş veya network marketing ile ilgili ilgi ve bilginiz az ise bu konuda sorularınızın olması da muhtemel. Bu işlerin ne olduğunu ve nasıl yapıldığını merak mı ediyorsunuz? Bu işlerin yasallık boyutuyla ilgili şüpheleriniz mi var? Peki, bu işler ile para kazanılabilir mi? Gelin bu yazımızda bu sorularınıza cevap verelim ve bu sektörlerin sizin için doğru bir tercih olup olmadığını anlamanıza yardımcı olalım.

Para Kazanma Yolları

Para kazanmanın, zengin olmanın pek çok yolu vardır. Ünlü işadamı ve yazar Robert Kiyosaki, zengin olmanın yollarını sayarken parası için biriyle evlenmeyi, üç kâğıtçılık yapmayı, açgözlü davranmayı, cimri olmayı ya da çok şanslı olmayı zengin olma yöntemleri arasında göstermiştir. Oysa biz dürüst ve ahlaklı bir şekilde çalışarak para kazanmanın üç farklı yolundan bahsedeceğiz.

Bunlardan birincisi maaş karşılığında yapılan işlerdir. Patronların daha fazla refah içerisinde olmasını sağlayan bu emek sarfı, yüzyıllardır mevcut. Bu tip işlerde ne iş yapacağınıza ne kadar süre çalışacağınıza, ne zaman izin kullanacağınıza siz karar veremezsiniz. İş arkadaşlarınızı seçemez, sevmediğiniz kişilerle bir arada bulunmak zorunda olursunuz. Her krizde fedakârlık sizden beklenir ve her an işten çıkarılma korkusuyla yaşarsınız.

İkinci para kazanma yöntemi; bir uzmanlığa sahip olmaktır. Doktor, mühendis, asker veya öğretmen olabilirsiniz. Bir alanda uzman olabilmek için ciddi eğitimlerden geçer, ömür boyu kendinizi geliştirecek eğitimlere devam etmek zorunda kalırsınız. Daha fazla sorumluluk ve daha fazla stres ile ciddi iş yükü altında ezilebilirsiniz. İlk yönteme göre daha çok gelir elde etseniz de daha fazla yıpranacağınız kesindir.

Para kazanmanın üçüncü yöntemi, kendi işinin patronu olmaktır. Daha fazla kişisel tatmin sağlayabileceğiniz, esnek çalışma saatlerine sahip olabileceğiniz ve çok daha fazla heyecan duyabileceğiniz bir yöntemdir. Çünkü öncelikle kendi hayalleriniz için çaba sarf edersiniz. Patronluk sayesinde, tek başınıza yapabileceğiniz her şeyin daha fazlasını başkalarının gayretleri ve yardımlarıyla başarabilirsiniz.

Patronluk, başkalarının çabalarını kendiniz için kullanabilme imtiyazını size tanıyacaktır. Böylece hem vakit, hem de nakit olarak özgürlüğünüze kavuşursunuz.  Maaş karşılığında kısıtlı vaktinizi bir işte çalışarak harcamak yerine başkalarının potansiyeli ve gayretleriyle daha iyi bir hayat yaşayabilirsiniz. Gelelim evden yapılan işler konusuna.

Evden İş Sektörü

Evden işler, isminden de anlaşıldığı gibi ev şartlarında herkesin yapabileceği işlerdir. Evde reçel yapmak, sabun üretmek, basit kalem montajları gibi işler evde yapılabildiği gibi ressamlık, grafik, moda ve web tasarımcılığı da evden işler kategorisinde yer alabilir. Evden işler arasında sayılmakla birlikte dünya genelinde çok daha hızlı büyüyen bir iş modelinden bahsedeceğiz sizlere. Çok farklı ve orijinal bir iş dalı olması yanında çok önemli avantajları da olan bir iş modeli bu.

Bu iş modeli diğer pek çok işin aksine bir eğitim, diploma, farklı bir kabiliyet ya da uzmanlık gerektirmiyor. Risksiz ve çok az sermaye ile başlanabilecek, kimseyle karşılıklı borç-alacak ilişkisine girmenize gerek olmayacak bir iş modeli. Stok problemi, işçi ücreti, kiralar, stopaj vergileri, su, elektrik parası gibi dertlerle uğraşmayacağınız bir ticaret modeli bu. Patronunuzun Almanya’dan yeğeninin gelmesi ya da ekonomik kriz çıkması halinde işinizden olma riskiniz de yok.

Bu işi herkes yapabilir, hatta istediği kadar vakit ayırarak yapabilir. İster tam zamanlı, ister yarı zamanlı, ister günde sadece 1-2 saat harcayarak yapılabilecek bir iş bu. İşin patronu sizsiniz, kararları siz verirsiniz bu iş modelinde. Hem daha esnek hem de içerisinde masrafları ve riskleri barındırmayan bir iş modelinden bahsediyoruz. Daha az yatırımla, daha az harcamalarla ciddi kazanımlar elde edilebilecek olan bir iş network marketing.

Network Marketing Nedir?

Ağ pazarlama ya da multi level marketing olarak da bilinen bu sektörün herkesin anlayabileceği basit bir tanımı var. “Tavsiye ticareti.” Yani aslında hepimizin uzmanı olduğu ve neredeyse her gün yaptığınız bir şeyin, “tavsiyenin paraya döndüğü” bir sektör.

Hangi birimiz yakınlarımıza ve dostlarımıza sevdiğimiz filmleri, yemek tariflerini, cevizi veya zeytinyağını nereden alması gerektiğini, ya da güzel bir piknik yerini tavsiye etmiyoruz ki? Kitaplar öneriyor, doktor öneriyor ve hatta evlenirken eş tavsiyesi bile yapabiliyoruz. Tavsiye ile tüm bunları yapabilen bir toplum olarak aslında hepimiz uzman birer network marketingciyiz. Tek fark şu: Bu tavsiyelerden dolayı biz sadece teşekkür alıyoruz, network marketing yapanlar ise hem teşekkür hem de para alıyorlar.

Şöyle bir düşünelim: Yaz tatili için bir otele gittiniz ve oteldeki hizmetleri çok beğendiniz. Ne yaparsınız? Tabii ki sevdiğiniz birilerine orayı tavsiye edersiniz değil mi? Tavsiye ettiğiniz kişilerin, bahsi geçen otele gittiğini ve sonraki bazı tatillerinde tekraren orayı tercih ettiğini varsayalım. Bu memnuniyetlerini çevrelerine aktardıkları için onların da aynı şekilde davrandıklarını ve tatillerini burada geçirdiklerini düşünelim. Sonuçta ne oldu? Sizin bu otele gitmeniz, memnun kalmanız ve yakınlarınıza tavsiye etmeniz sonrasında, otel sahibi ciddi gelirler elde etti. Peki, bunun için:

  1. Size teşekkür edildi mi?
  2. Size bir ücret ödendi mi?

Televizyonda yapacağı 10 saniyelik bir reklam için binlerce lira ödeyebilen bu otel sahibi, sizin bu yaptığınız reklamı neden hiç dikkate almaz? Neden sizi ödüllendirmez? Daha önce Network Marketing Mazeretler ve İtirazlara Cevaplar serimizin üçüncüsü olan Ürünler Çok Pahalı yazımızda bir araştırmadan bahsetmiştik. Nielsen Global Trust tarafından yapılan bir ankete göre tavsiyeler, %83 ile en etkili reklam aracı. En güçlü reklam modeli olan tavsiyeyi siz de kullanmanıza rağmen neden siz hiçbir gelir elde etmiyorsunuz? Acaba bir müşteri olarak hiç mi böyle bir hakkımız yok?

İşte network marketing sektöründe tam da bunun için size bir ücret ödeniyor. Sürekli yaptığınız, aslında uzmanı olduğunuz tavsiye yöntemini bu işte de kullanıyorsunuz. Ürünleri tavsiye ettiğiniz kişilerden teşekkür, tavsiyesini yaptığınız şirketten ise ücret alıyorsunuz. Kulağa çok hoş geliyor değil mi? O zaman konuyla ilgili bir sonraki yazımızı (Network Marketing Nedir?- 2) biraz daha dikkatli inceleyin.

Gelecek, fırsatları bugünden görenlere aittir. Sorularınız ve katkılarınız için sayfanın altındaki yorum bölümünden yada sitemizde bulunan herhangi bir iletişim kanalını kullanarak bizlere çekinmeden yazabilir ve ulaşabilirsiniz. Sağlıcakla kalın…

Bu İçeriği Paylaşın...

Son Yazılar

Son Yorumlar

Yaklaşan Etkinlikler

Son Tweetler