Önceki iki yazımızda (Network Marketing İle Saadet Zinciri, Ponzi Ve Piramit Sitemlerin Karşılaştırılması- 1 ve Network Marketing İle Saadet Zinciri, Ponzi Ve Piramit Sitemlerin Karşılaştırılması- 2) işimizin yasallık boyutunu tanımladık. Bunu özellikle kanunsal çerçevede anlatmaya gayret ettik. Bu yazımızda ise tüm bu konuştuklarımızı kısaca özetlemek üzere, yine hukuki boyutta çok önemli olduğunu düşündüğümüz 11 soru hazırladık. Bu soruları sorarak yaptığınız işin network marketing mi yoksa bu kılıf altında icra edilen dolandırıcılık mı olduğunu rahatlıkla anlarsınız:

Network Marketing ile Dolandırıcı Sistemler Arasındaki Farkları Anlamak İçin Sorulacak Sorular

 1. Eğer firmanız batarsa, elinizde gerçek ve faydalı bir ürün kalır mı?
 2. Size sunulan ürünler gerçekten kaliteli ve tavsiye edilebilir mi? Hiç para kazanmasanız da bu ürünleri kullanmak ve başkalarına tavsiye etmek ister miydiniz?
 3. Ürünler kalitesi doğrultusunda makul bir fiyatla mı satılıyor? Yoksa değerinin çok üzerinde fahiş fiyatlarla mı size sunuluyor?
 4. İşe dahil olmak için ürün almak yeterli mi yoksa sizden “Üye Olma” ücreti ya da yıllık yenileme ücreti isteniyor mu?
 5. Ortada resmi bir firma var mı? Bu firma, Türk Ticaret Bakanlığı tarafından Türkiye’de faaliyet göstermesine izin verilmiş bir şirket mi?
 6. Firmanız, DSA (Direct Selling Association: Doğrudan Satış Derneği), SELDIA (European Direct Selling Associations: Avrupa Doğrudan Satış Derneği), FEDSA (Federation of Direct Selling in Europe: Avrupa Doğrudan Satış Dernekleri Federasyonu) veya DSD (Türkiye Doğrudan Satış Derneği) derneklerinden hepsine veya bazılarına üye mi?
 7. Firmanız, yasal süre dâhilinde istifa veya cayma hakkını kullandırıp, ürünleri iade etme hakkı veriyor mu?
 8. Firmanız, sadece yeni üye kazandırmaktan mı kazanç elde ettiriyor? Perakende satış imkânı sunuyor mu?
 9. Kazanç sisteminiz resmi olarak açıklanıp, anlaşılır ve şeffaf bir şekilde ortaya konabiliyor mu?
 10. Firmanızın kazanç sistemi kısa zamanda çok büyük paralar kazanmayı mı vaat ediyor?
 11. Sisteme sonradan dâhil olanların, daha fazla emek göstermeleri halinde, kendinden öncekileri kariyer ve kazanç açısından geçme şansları var mı?

Bu soruları dikkatlice sorar ve cevaplarını incelerseniz siz de daha net bir sonuca erişeceksinizdir. Ancak bu konu, üzerinde uzunca konuşulması gereken ve bilgi eksikliği nedeniyle maalesef ülkemizin kanayan yarası haline gelmiş bir sorunudur. Biz diyoruz ki yüzyılın ticaret modeli olarak bilinen ve yabancı ülkelerde çok prestijli bir sektör haline gelmiş olan network marketing, kötü niyetli ve ahlak yoksunu kişiler tarafından yapıldığında maalesef bir dolandırıcılık aracı gibi kullanılmıştır.

Aslında çok az araştırma ve detaya inmeyle doğru cevaplara ulaşılabilecekken, her şeyi bildiğini zannedenler, ön yargılarından dolayı öyle yorumlar yapıyorlar ki şaşırmamak elde değil. Lütfen sadece anlamak için ama önyargılardan arınarak anlamak için bu yazı serimizi okuyun, sonrasında araştırın ve doğru bilgiye ulaşın. Kimse bu işi yapmak zorunda değil, ama hayatlarında yeni bir sayfa açmak isteyenlerin hayatlarının fırsatını kaçırmasına siz neden olmayın.

Ayrıca Türkiye’nin her alanda gelişiminin, her işi layıkıyla ve etik bir şekilde yapanlar sayesinde mümkün olacağına inanıyoruz. Bırakın da yeni bir ticaret modeli olarak pek çok ülkede kabul görmüş bu ticareti biz de yapalım. Bırakın da ürünlerin bizlere sağlık getirmesi, sistemin de varlık sağlaması için uğraşalım. Ve en nihayetinde bırakın da temiz niyetli, dürüst ve etik olarak network marketing yapılabileceğini ispatlayalım. Kısacası, gölge etmeyin, ilave bir ihsana hiç gerek yok.

Gelin kısaca özetleyelim: Network marketing, hizmet veya ürün ticareti yapılan bir iştir. Ürünleri kullanmakla sağlık açısından ciddi faydalar görürseniz, kullandığınız ürünü başkalarına da tavsiye etmeniz halinde ticaretiniz başlar. Bu ürünü kullanmasını tavsiye ettiğiniz kişiler, ürünü sizden ya da direkt fabrikadan alma hakkına sahiptirler. Bu tercih haklarını kullandıklarında, yeni bir distribütör girişi ya da ürün satışı gerçekleştirilmiş olunur.

İşte bu girişlerden ve satışlardan dolayı, network marketing şirketleri tarafından tüm distribütörlere adil ve eşit şartlar altında, tanıtım ücreti alma fırsatı sunulur. Yani bugüne kadar tavsiye ettiğiniz her şeyden dolayı sadece teşekkür alırken, şimdi hem teşekkür alacak hem de ürünleri satılan şirket tarafından tanıtım ücreti ödenecek. İşin tanımı da zaten bu.

Network marketing işinde aldığınız tüm ürünler faturalıdır ve Ticaret Bakanlığı onayı olan resmi bir şirket tarafından adresinize gönderilmektedir. Kısa sürede aşırı bir kazanç vaadi yerine, hangi şartlarda ve nasıl kazanılacağının belli olduğu bir kazanç sistemi bulunmaktadır. Sisteme sonradan dâhil olanlar, kendilerine referans olanlardan çok daha yüksek kariyerlere gelebilme ve daha fazla para kazanabilme şansına sahiptirler. Emek ve çalışmanın geçer akçe olduğu bu sistemde herkese eşit fırsat sunulur. Dolayısıyla eşit ve adaletli bir çalışma ortamı bulunmaktadır.

Sistemin kuruluş şekil olarak piramidi andırabilir ancak, işleyişi açısından piramit sistemlerle bir alakası yoktur. Hayatın her alanında, tüm devlet kurumları ve ticari işletmelerde var olan hiyerarşik sistem, piramit olarak adlandırılabilir. Network marketing de bir piramit şeklinde dizayn edilse bile bir kazan – kazan sistemidir. İşte bu nedenle ciddi bir ekip çalışması gerektirmektedir. Kazanmak için bir ekip sinerjisi ve birbirine yardım etmek, ekip arkadaşlarının da kazanmasını sağlamak bu işin en temel doğrularındandır.

Şimdi sizlere tavsiyemiz Network Marketing İle Saadet Zinciri, Ponzi Ve Piramit Sitemlerin Karşılaştırılması- 3 başlıklı yazımızı incelemenizdir. Sadece 11 soru sorarak, yaptığınız işin network marketing mi yoksa yasal olmayan sistemlerden biri mi (ponzi, saadet zinciri, piramit) olduğunu bu yazı sonrasında rahatlıkla anlarsınız.

Gelecek, fırsatları bugünden görenlere aittir. Sorularınız ve katkılarınız için sayfanın altındaki yorum bölümünden yada sitemizde bulunan herhangi bir iletişim kanalını kullanarak bizlere çekinmeden yazabilir ve ulaşabilirsiniz. Sağlıcakla kalın…

Bu İçeriği Paylaşın...

Son Yazılar

Son Yorumlar

Yaklaşan Etkinlikler

Son Tweetler