Network marketing sunumu yapıldıktan sonra en çok karşılaşılan mazeretler arasında ürünlerin pahalı olduğu bulunmaktadır. Her türlü mazeret ve itirazda olduğu gibi bu tip bir durumla karşılaştığınızda da yapmanız gereken, muhatabınızın sözünü hiç kesmeden dinlemektir. Onu gerçekten anladıktan sonra soracağınız bazı sorular ve cevaplarınızla bu mazereti rahatlıkla karşılayabilirsiniz.

Ürünleri Almak ve Kullanmanın Gereği

Bir network marketing işinin Türk Ticaret Kanunları gereği yasal olmasının ilk şartı, kaliteli bir ürün satılıyor olmasıdır. Ürünü olmayan ya da göstermelik bir ürünün çok fahiş fiyatlara satıldığı firmalar, yasal olmaktan çok uzaktır. Network marketing mesleğinin ahlaklı ve dürüst bir şekilde yapılması, kullanılan ve faydası görülen ürünlerin tavsiye edilmesiyle mümkündür. Kısacası firmanızın ürünlerini almadan, kullanmadan ve faydasını deneyimlemeden başkasına anlatamazsınız.

Kullanmadığınız bir ürünü başkasına tavsiye etmeniz ne inandırıcı olur ne de dürüst bir ticaret yapmış olursunuz. Bu işi en doğru şekilde yapmak istiyorsanız ürünleri almalı, kullanmalı, faydasını deneyimleyip beğeniyorsanız tavsiye etmelisiniz. Bu konuda sitemizde bulunan Network Marketing: Story (Kişisel Hikâye ve Ürün Hikayesi) ile İlgili Önemli Hususlar başlıklı yazımızı okumanız faydanıza olacaktır.

Ürünler Çok mu Pahalı?

Böyle bir mazeret sonrasında cevabınızı vermeden önce;

“Seni dinledim ve çok iyi anladım;

Sunumu ilk dinlediğimde ben de senin gibi düşünmüştüm;

Daha sonrasında öyle şeyler fark ettim ki yanıldığımı anladım” yaklaşımını mutlaka kullanıyoruz. Bunun sonrasında muhatabınızı basit bir soru ile yönlendirmelisiniz. “Sence 50 TL mi yoksa 50 bin TL mi daha pahalıdır?” sorusu, bu noktada etkili olabilir. Büyük ihtimalle “neye göre” karşılığını alacaksınız. Sizin de varmak istediğiniz nokta işte burasıdır. Çünkü eğer bir çay 50 TL’ye satılıyorsa pahalıdır. Şehir merkezinde 150 m2 bir ev 50bin TL’ye satılıyorsa, pahalı değildir.

Aynen bu örnekteki gibi, ürünlerin değerini belirleyen, tüketiciye kattığı faydadır. Bu noktada ürünün faydasına odaklanmanız ve gerekirse tekrardan ürünü anlatmanız önemlidir. Ayrıca, ürününüzün kalitesini, sertifikalarını, bilimsel referanslarını gösterebilmeniz muadillerine nazaran farkını anlatabilmeniz şarttır. Kendinize samimi olarak şunu sorun: Ben bu ürünlerden dolayı para kazanmayacak da olsam bu ürünleri kullanır ve sevdiklerime tavsiye eder miydim? Cevabınız evet ise doğru şeyi yapıyorsunuz demektir.

Ayrıca ürününüzün kalitesine nazaran network marketing sistemi sayesinde çok uygun fiyata geldiğini ifade edebilirsiniz. Zira, aynı kalitedeki bir ürün, klasik ticaret mantığı ile satılıyor olsa, aracılar ve reklam payları nedeniyle çok daha fazla fiyatlara satılması gerekirdi. Oysa network marketing ticaretinde aracılar ortadan kaldırılmış, bu denli kaliteli ürün, fabrikadan tüketiciye direkt olarak ulaştırılmaya başlanmıştır. En iyi reklam şekli olduğu otoritelerce kabul edilmiş olan tavsiyenin gücü kullanılarak satıldığı için de ürünleriniz, kalitesine nazaran çok uygun fiyatlardadır.

Gelecek, fırsatları bugünden görenlere aittir. Sorularınız ve katkılarınız için sayfanın altındaki yorum bölümünden ya da sitemizde bulunan herhangi bir iletişim kanalını kullanarak bizlere çekinmeden yazabilir ve ulaşabilirsiniz. Sağlıcakla kalınız…

Bu İçeriği Paylaşın...

Son Yazılar

Son Yorumlar

Son Tweetler