“Ya arkadaşım / dostum / kardeşim, işi çok beğendim ama, başlangıç ücreti çok fazla” itirazını duymadıysanız network marketing yapmıyorsunuz demektir. Yüzyılın ticaret modeli olarak işaret edilen tavsiye ticareti sektöründe, firmaların yasal olması için bir giriş ya da üyelik ücreti bulunmaması gerekmektedir. Yasal network marketing firmalarının resmi distribütörü olmak içinse firmanın ürünlerini almak gerekmektedir. Her firmanın kendine göre başlangıç paketleri bulunmaktadır ve bazen bu durum eleştiri konusu olmaktadır.

Neden Ürün Almalıyım, Ürün Almadan Distribütör Olamaz mıyım?

Network marketing nedir? hususunda bilgisi olmayanların en çok ifade ettiği mazeretler ürün alma noktasında olur. Ona sormak lazım: Bu işi yaparken, kullanmadığın ürünü mü tavsiye edeceksin? Hatta “kusura bakma, böyle yapacaksan seninle çalışamam” diyebilecek dürüstlükte olmak gerekir. Çünkü, dürüst ve ahlaklı bir network marketing ticareti yapmak, helal kazanç sağlamak istiyorsanız, her hareketinizle doğru ve dürüst olmalısınız. Kullanmadığınız ve faydasını görmediğiniz bir ürünü başkasına tavsiye etmeniz ne kadar dürüst bir yaklaşımdır? İşte sorgulanması gereken husus da budur.

Nasıl Cevap Verelim?

Kimseyle laf dalaşına girmemeyi, onları anlamak için dikkatle dinlemeyi ve gerektiğinde soracağınız sorularla sonuca gitmeyi tekrar hatırlatalım. Ve kendi ifadelerinizle;

  • Seni çok iyi anladım;
  • Çünkü ilk başlarken ben de başlangıç ücretinin pahalı olduğunu düşünmüştüm,
  • Daha sonra inceledim ve neyi fark ettim biliyor musun? deyip susun ve muhatabınız, keşfinizin ne olduğunu merak etsin.

Bu noktada soru sorun. Örneğin “sence bir simitçi tezgâhı ya da halk ekmek bayisi olabilmek için ne kadar başlangıç ücreti gerekir” deyin. En az 10-15 bin lira olduğunu ve onlarca resmi prosedür ve bürokratik işlem gerektirdiğini de ekleyin. Peki etrafınızda bulunan ve kurdukları işler için yüz binlerce lira yatıranlara ne demeli? Belki de 2 yıl boyunca hiçbir şey kazanamayacağını bilerek, hayallerinin peşinde koşan insanlara da saygımız sonsuz. Ancak network marketing başlangıç ücreti çok pahalı derken tekrar düşünülmesi gerekir.

Başlangıç Ücreti Neden Var?

Yasal network marketing şirketlerinin, başlangıç için üyelik ya da aidat gibi bir ücretleri yoktur. Başlangıçta verilen paralar ise önce kullanıp sonra da başkalarına tanıtımını yapacağınız ürünlerin ücretidir. Kısacası, kimseye tavsiye edemeseniz ya da kimse sizin tavsiyelerinize kulak asmasa bile aldığınız kaliteli ürünlere para vermiş olursunuz. Yani zarar etmezsiniz, iflasa uğramazsınız. Hiçbirimiz evimize aldığımız bir televizyonu kullandıktan sonra “Bu televizyondan dolayı para kazanamadık, zarar ettik, battık” demediği gibi bu ürünleri kullandıktan sonra da battım psikolojisine girmemelidir.

Network marketing ticaretinde gayret gösterir ve başarılı olursanız, aldığınız ürünler karşısında neler elde edebileceğinizi bir düşünün. Ücretsiz eğitimler, kişisel gelişim, dünya seyahatleri, insanlara faydalı olma ve yardım etme hazzı, ciddi bir gelir, tüm dünya genelinde iş kurma imkânı, emeklilik, miras bırakma… Tavsiye Ticareti (Network Marketing) Nedir? Adil Bir Sistem midir? başlıklı yazımızda konunun detaylarını bulabilirsiniz.

Neticede network marketing bir ticarettir. Bu ticarette, network marketing şirketinin kâr ortaklarından biri olmanız için, şirketin ürünlerini satın almanız gerekmektedir. Bu yapılan ürün almaktır, risksiz bir ticarettir ama bir yatırım değildir. Asıl yatırımınız eğitimlere harcadığınız saatlerdir. Asıl yatırım sunumlarınızda başkasına işinizi anlatmak için sarf ettiğiniz zaman ve gayretlerinizdir. Bence değer…

Gelecek, fırsatları bugünden görenlere aittir. Sorularınız ve katkılarınız için sayfanın altındaki yorum bölümünden ya da sitemizde bulunan herhangi bir iletişim kanalını kullanarak bizlere çekinmeden yazabilir ve ulaşabilirsiniz. Sağlıcakla kalınız…

Bu İçeriği Paylaşın...

Son Yazılar

Son Yorumlar

Son Tweetler