Mazeretlere dair ne güzel söylemiş Fuzuli: “Ey insan kadere az bahane bul, buğday ektin de arpa mı biçtin?” Ne kadar güzeldir değil mi eksiklik ve yanlışlıklarımızın sorumlusunu dışarıda aramak. Ne kadar mutlu oluruz, herhangi bir başarısızlıkta bakasını suçlayarak. Çünkü biz, sütten çıkmış ak kaşık bile değiliz, sütün ta kendisiyizdir değil mi? Oysa kimileri mazeret bulurken kimileri de çözüm bulma gayreti içerisindedir. Network Marketing işinde de alkışlayan değil alkışlanan olabilmenin yolu, çözüm odaklı davranmaktan geçer. Mazeret ve bahaneler trenine kompartıman olmaktansa, yola inanarak çıkmak ve aynı inançla devam etmekle başarı gelir. Network Marketing yaparken en çok karşılaşılan mazeretlerden biri de “çevrem yok” söylemidir. Gelin bu yazımızda bu konuyu biraz irdeleyelim.

Neden Çevrem Yok Denir?

Çevrem yok demenin en temel nedeni network marketing modeli ile alakalı yeterli ve doyurucu bilgi edinilememiş olmasıdır. Anlattığınız iş modelinin başkalarına anlatılabilecek yeterlilikte olmadığı düşünülüyor olabilir. Bununla birlikte sizin muhtaçlık psikolojisine girmeniz nedeniyle kendisinin de bu işi anlatırken eğilip büküleceğini zannediyor olabilir. Her ne denilirse denilsin yapılması gereken temel yaklaşım, muhatabınızın bu mazereti öne sürme nedenini tam olarak anlamaktır. Susun, dinleyin ve sorularla bahanesinin nedenini anlamaya çalışın. Akıl yürütmeyin, önyargılı olmayın, gerçek nedene odaklanın, gerisi zaten gelecektir.

Sihirli Yaklaşım Formülü

Sürekli olarak ifade ettiğimiz gibi, network marketing yaparken, muhatabınızla çatışmaya girmeden onu gerçekten anladıktan sonra, anladığınızı ifade etmekle cevabınıza başlayabilirsiniz. “Seni gerçekten çok iyi anladım” tarzında vereceğiniz cevap onunla aynı dili konuştuğunuzu gösterecektir. Bu sıcaklığı daha da geliştirmek için “Ben de aynı senin gibi düşünmüştüm” demelisiniz. İşte bundan sonra adayınıza en etkili soruyu sorma vakti geldi: “Daha sonra incelediğimde, neyi keşfettiğimi bilmek ister misin?” İşte her itiraz ve mazeret karşısında yaklaşımınız bu olursa çok doğru hareket etmiş olursunuz.

Çevrem Yok Mazeretine Birkaç Örnek Cevap

Network marketing sektöründeyseniz bu noktada onlarca farklı yaklaşım tarzı bulabilirsiniz. Cevabınıza başlarken network marketing mantığındaki ekip olma anlayışı kısaca aktarılabilir. Çünkü bu sektörde, “merhaba” diyebileceğiniz her kişi sizin çevrenizdir. İşin güzel kısmı, merhaba dediğiniz kişinin merhaba diyebileceği herkes de sizin çevreniz haline gelecektir. Çünkü onun çevresi de “evet” demeleri halinde artık sizin ekibinizin bir parçası haline gelecektir.

Bu noktada etki çemberi yaklaşımının unutulmaması gerekmektedir. Bu yaklaşıma göre bir kişinin hiç tanıdığı olmasa bile, “sana güvendiğim için bu ürünleri kullanırım, bu işi yaparım” diyebilecek en az 4 kişisi mutlaka vardır. Her yeni girenin ilk ayında 4 kişiye ulaşması halinde sadece 4 ay içerisinde toplam ekip sayısı (4+ 16 + 64 + 256) 340 kişiye kadar ulaşabilecektir. Katlamanın gücü de denilen bu duruma ulaşmak, network marketing işinde hiç de zor değil sadece bir vizyon meselesidir.

Bakış Açınızı Değiştirin

Artık bir iş insanı olduğunuzun farkına varmalı ve bakış açınızı değiştirmelisiniz. Global bir firmayla çalıştığınızın, dünya çapında faaliyet gösteren bir firmanın arkanızda olduğunun güvenini hissedin. Sevdiğiniz ve seçtiğiniz insanlara bir fayda, önemli bir fırsatı gösterdiğinizi bilin. Onun size değil sizin ona faydanız olacağını hissettirin ve bu güvenle işinizi anlatın. Onları siz ikna etmeye çalışmayın. Sorularınızla kendi kendilerini ikna etmelerine yardımcı olun. Öyle sorular sorun ki çevre konusunun network marketing yapması için engel değil sebep olduğuna kendisi karar versin. En önemlisi de kontak listesinin ne olduğunu, nasıl yapılması ve sürekli aktif tutulması gerektiğini öğrenin. Bu konudaki Network Marketing: Kontak Listesi ile İlgili Önemli Hususlar başlıklı yazımız sizlere faydalı olacaktır.

Gelecek, fırsatları bugünden görenlere aittir. Sorularınız ve katkılarınız için sayfanın altındaki yorum bölümünden ya da sitemizde bulunan herhangi bir iletişim kanalını kullanarak bizlere çekinmeden yazabilir ve ulaşabilirsiniz. Sağlıcakla kalınız…

Bu İçeriği Paylaşın...

Son Yazılar

Son Yorumlar

Son Tweetler