Günümüzde popüler bir ticaret sistemi olan Network Marketing işine her gün yeni yeni insanlar dahil olmaktadır. Bunların bir kısmı etkili bir sunum sonrasında heyecanlanıp hemen “Evet” diyorlar. Fakat beklentilerini karşılayacak gayret ve çabayı göstermeyince de işi bırakıyorlar. İkinci bir grup ise; “Hele bir deneyelim, bakalım nasıl olacak? Duruma göre devam edebiliriz” düşüncesi ile işe katılıyorlar. İlk heyecanla iş anlattıkları yakın çevrelerinden “Hayır” duymaya başlayınca işi bırakıyorlar. Başka bir grup ise işe katılmadan önce sektör hakkında detaylı araştırma yapıyor, amaç ve hedeflerini belirleyerek işe katılıyorlar. İşe başladıktan sonra ise karşılaştıkları engelleri işin doğası olarak kabul edip hayallerine ulaşıncaya kadar devam ediyorlar.

Bu düşünceden hareketle Network Marketing işinde üç çeşit insan tipi vardır diyebiliriz. Bunlar Özenti içerisinde olanlar (Poz veren kişiler), Amatörler ve Profesyonellerdir.

1. Özenti İçerisinde Olanlar (Poz veren kişiler):

Bu kişiler bir piyango bileti alır gibi bir şans yakalamak zihniyeti ile Network Marketing işine giren kişilerdir. İleriye dönük beklentileri karşılamak için üç, dört ya da muhtemelen beş kişiden oluşan zihinsel bir liste oluştururlar. Bütün gelecekleri bu kadar az insanın tepkisine dayanmaktadır. Eğer bu listeden birini kendilerine distribütör olarak bağlayabilecek kadar şanslılarsa, kariyerlerinin ömrünü kısa bir süre uzatabilirler.

Hatta üç veya dört kişilik bir başka zihinsel liste daha oluşturabilirler. Fakat bu şekilde devam eden kişiler, bir an önce poz vermeyi bırakıp amatör rütbelere yükselmeye karar vermelidirler. Network Marketing işine katılan ve bu işi geliştirmek isteyen kişilerin maalesef yaklaşık %80’i özenti içerisinde olan kişilerin zihni altyapısına sahip kişilerden oluşmaktadır.

2. Amatörler:

Bu grup küçük bir zihinsel liste yerine, yazılı bir kontak listesi hazırlayan kişilerden oluşur. Yaklaşık 100 kişilik bir aday listesi hazırlar ve heyecanla insanları işe davet etmeye başlarlar. Fakat fazla becerikli olamadıklarından listeleri hızla küçülmeye başlıyor. Listeleri küçüldükçe de kaygıları da artar. Kaygılar arttıkça insanlarla konuşmak en büyük korkuları haline gelmektedir. Kontak listesinin ilk 20’lerine geldiklerinde övünülecek hiçbir şeyleri olmadığını görürler. Bu durumdan kurtulmak için ebeveynleri ve akrabaları kullanmaya çalışılır.

Fakat amatörce gidişle tükenmek uzun sürmez. Çevrelerindeki herkes artık ne yaptıklarını bilmektedir. Eğer listelerindeki harika insanlarla tanışılamaz ve kısa sürede onları bulamazlar ise, Network Marketing işinde başarısız olacaklarını hissederler. Amatörler kaliteli insanları bir beceri olarak listelerine alabilirlerse başarılı olabilme şansını yakalayabilirler, fakat kötü bir listeleri varsa başarısız olurlar.

3. Profesyoneller:

Profesyonel olabilmek için öncelikle büyük ve başarılı Network Marketing organizasyonlarında çalışmaya başlanmalıdır. Profesyonellerin temel becerilerinden birincisi konuşmak için insanlara yaklaşabilmeleridir. Yeni insanlarla tanışmak onların işinin bir parçasıdır. Çevrelerindeki insanların tükenmesinden ve listelerinin eksilmesinden endişe duymazlar. Onlar şansla ilgilenmezler ve asla tahmin edilmeyecek kadar kendilerinden emindirler. Profesyoneller işe yazılı bir liste ile başlarlar. Fakat bu listeye sürekli yeni kişileri eklemeyi asla bırakmazlar.

Her sektörde olduğu gibi Network marketing işinde de uzun süreli prensipli çaba ve gayret göstermek gereklidir. Bu sektörde başarılı bir Networker olabilmek için doğru ürünler, doğru kazanç planına sahip kurumsal bir firma ile yola çıkılmalıdır. Bu yolda Network Marketing işini amaç haline getirebilen profesyonellerden biri olmak temel hedef olmalıdır. İletişim ve satış becerilerini sürekli geliştiren, ömür boyu sürekli eğitim inancına sahip her insan profesyonel olma yoluna hızlı ilerleyecektir.

Gelecek, fırsatları bugünden görenlere aittir. Sorularınız ve katkılarınız için sayfanın altındaki yorum bölümünden yada sitemizde bulunan herhangi bir iletişim kanalını kullanarak bizlere çekinmeden yazabilir ve ulaşabilirsiniz. Sağlıcakla kalın…

Bu İçeriği Paylaşın...

Son Yazılar

Son Yorumlar

Son Tweetler