İnsan öğrenen / gelişen bir varlık ve bizler her gün yeni şeyler öğreniyor ve gelişiyoruz. Bununla birlikte öğrendiklerimizin ne kadarını hayata geçip uygulayabildiğimiz noktası ise bir muamma hatta muammadan da öte birçoğumuz bu noktada başarısız da sayılabiliriz. Network Marketing işi de aslında başarılı olan insanları kopyalayabileceğiniz, doğruları belli olan, çok önemli kazançları içerisinde barındıran ve bu noktada herkese eşit şans tanıyan oldukça adaletli ve iyi bir sektör. Yapmamız gereken sadece başarılı olmayınca yeterince istemek ve bu işe başlangıç temellerini sağlam bir şekilde atmak. İşte bu eğitim makalemizde bu temelde kullanacağımız “tuğlalardan” bahsedeceğiz.

1. Hayaller

Bir hayal olmadan, rüzgâr nereden eserse yaşamak ister miydiniz? Fatih Sultan Mehmet’e “İstanbul’u fethetmeye çalışmak, onu fethetmiş olmaktan daha güzeldi” dedirten şey de bir hayaldir aslında. İnsan hayalleri peşinde koştukça canlıdır, yaşadığını hisseder. Hayalsiz kalmışsa bir kişi, artık hazan yemiş dallar gibi dökülmeye mahkûmdur. Hayal ve hedefsiz başlanan network marketing de çok farklı değildir. “Bir bakayım, denemiş” oluruz mantığıyla başlarsanız, bakıp, geçenlerden olursunuz.

Hayaller kimi zaman çok para, kimi zaman güzel bir karşı cins, kimi zaman daha fazla sevilmek sayılmak ve dostlar edinmek olabilir. Ev, araba, yat hayali kuranlar yadırganmayacağı gibi birilerine yardım edip onların sevgisini ve duasını kazanmayı hayal etmek de yadırganmamalıdır.

Network marketing işinde de asıl olan hayalleri belirleyip, onların peşinden koşabilme dirayetini gösterebilmektir. Asıl olan, hayallerinin peşinde sabit kadem kalabilmek, onun bunun dediğiyle veya küçük engeller karşısında yıkılmamaktır. Bu noktada Hayal Kurma ve Hedef Belirlemenin 8 Faydası başlıklı yazımızı da okumanızı tavsiye edip devam etmek isteriz.

2. Taahhüt

Taahhüt hem şahsi hayatımız hem de network marketing kariyerimiz için gelişimin en temel anahtarlarındandır. Her kim önce kendisine sonra da sponsor ve liderlerine bir taahhüt verir ve bunu gerçekleştirmek için çaba gösterirse başarıya ulaşacaktır. Taahhüt vermek, plan ve program ile stratejinin ilk adımlarıdır.

Bu adımı sağlam atarak çok daha doğru şekilde ilerlemek mümkün olacaktır. Bu nedenle, network marketing yaparken uzun süreli hedefler belirlendikten sonraki aşama kısa ve uzun vadeli taahhütlerin de verilmesi gerekmektedir. Bu konuların liderle distribütör arasında karşılıklı ahitleşme ve iş akdi şeklinde algılanması faydalı olacaktır.

3. Kontak Listesi

Network marketing, kullanılan ve faydası görülen ürünlerin eşe, dosta ve diğer çevreye tavsiye edilmesiyle yapılan bir iştir. Ancak bu işin en temel gereklerinden biri, çevreyi belirlerken profesyonel bir şekilde bir kontak listesi yapmaktır. Önyargılardan tamamen uzak, hiçbir kaygıya mahal vermeden, kimsenin adına karar vermeden bir liste hazırlamak gerek şarttır.

Kontak listesi hazırlarken, hiç kimseyi gözden kaçırmamak ve “o yapar, o yapamaz” şeklinde bir yanılgıya düşmemek şarttır. Sadece şunu düşünmeniz bile yeterlidir: Ben harika ürünler ve muhteşem bir iş fırsatı ile tanıştım. Sevdiklerimin de bundan haberi olmasını istiyorum”. Amacınız başkasına faydalı olmaksa, herkese bildirmenizden bir zarar gelmeyecektir. Sitemizde bulunan Network Marketing: Kontak Listesi İle İlgili Önemli Hususlar başlıklı yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

4. Davet Sanatı

Her birimiz davet konusunda bir uzmanız aslında. Düğünümüze davet ederken, çay içmeye ya da bir organizasyona davet ederken ne kadar rahat olduğunuzu anımsayın lütfen. Evet, network marketing işindeki davet aşaması da bundan farklı bir şey değil aslında. Aynı doğallık ve samimiyetle davet yapılırsa sonuç da güzel olacaktır. Yapmanız gereken ilave bazı yöntemler de var tabi ki. En başta adayınızda merak uyandırmak ve onu sunuma davet ederken daveti bırakıp sunum yapma huyundan vaz geçmek. İçgüdüsel olarak çok konuşma ve her bilgiyi ayaküstü verme huyunu hemen terk etmek çok önemlidir. Davet ederken kendi kazancınıza değil, samimi bir şekilde karşınızdakinin faydasına odaklanmak başarınızı arttıracaktır. Network marketing davet usulleri ile alakalı detaylı bilgileri Network Marketing Ağı Kurarken En Önemli Aşama: Davet linkindeki yazımızla edinebilirsiniz.

5. Sunum Yapmak

Network marketing ile alakalı temel bilgileri öğrendikten sonra şirketinize ilişkin sunumu yapabilmeyi de öğrenmeniz gerekir. Bunun için pek tabi ki biraz zaman gerekecektir. Bu esnada ekip dayanışması içerisinde ve sponsorunuzun yakın desteği ile süreci hasarsız ancak öğrenerek aşabilirsiniz. İlk sunumlarınızı tek başına yapmaya çalışmayın, ben bilirim demek yerine tecrübeye saygı duyun.

Bu iş kopyalama işidir, başarılı sunum ve anlatımları gerekirse birebir kopyalayın. Kendi ruhunuzu ve samimiyetinizi katarak zamanla çok daha iyi sunumlar yapacağınızı göreceksiniz. Ancak sunumlarınızın uzun olmamasına, detay bilgiler içermemesine çok dikkat etmelisiniz. Şirketiniz, ürünleriniz ve kazanç planınız hakkında çok kısa bilgiler vermek yeterli olacaktır. Muhatabınızın ihtiyacı olan noktaya ve sorularına odaklanmak sizleri başarıya daha çabuk ulaştıracaktır.

6. Takip

Davet ve sunumdan sonraki bir diğer ancak çok önemli aşama ise takiptir. Pek çok network marketing uzmanı, bu işe dört ya da beşinci sunum sonrası girdiğini ifade etmektedir. Bu nedenle sadece tek bir sunum ile birilerinin size evet demesini beklemeyin. Evet demediler diye de asla üzülmeyin. Ancak onları takip etmeye, çok bunaltmadan irtibat halinde olmaya devam ediniz. Sunum sonrasında genelde herkes heyecanlansa da sizden düşünmek için süre isterler. İşte bundan sonra, çevrelerine işi söyledikleri andan itibaren yüzlerce soru işareti ile karşılaşırlar.

Toplumumuzda bulunan ön yargılar ve bilmeden fikir beyan etme hastalığı nedeniyle telefonlarınıza bile cevap vermemeye başlayabilirler. İşte sunumdan kalkmadan, adayınıza bu tip durumların herkesin başına geldiğini, onun da karşılaşmasının muhtemel olduğunu ifade etmelisiniz. Sonrasında da her türlü soru ve kaygısını not etmesini söyleyerek sunum sonrası ilk 72 saat içerisinde tekrar bir randevu talep etmelisiniz. Sunuma yalnız gelenleri, bir sonraki randevuya eşleriyle birlikte gelmelerini sağlayabilirseniz çok daha iyi olacaktır. Network Marketing’de Takip, Hazinedir başlıklı yazımız bu konuda daha detaylı bilgi almanızı sağlayacaktır.

7. Danışmak

Network marketing, sürekli öğrenmeyi ve gelişmeyi gerektiren bir iş dalıdır. Her şeyi bir anda bilmek, her hususun uzmanı olduğunu iddia etmek mümkün değildir. İşte bu nedenlerle sizden önce bu işe girmiş ve başarılı olmuş lider ve sponsorlarınıza danışmanız çok faydalı olacaktır. Diğer pek çok sektörün aksine network marketing işinde, herkes birbiri ile bilgisini paylaşmak için çok isteklidir. Çünkü, network marketing birlikte kazanma ve birlikte ilerlemenin yegane örneklerinden biridir.

8. Kopyalama

Kopyalamanın network marketing sektöründe iki yönlü olduğunu bilmek gerekir. Birincisi sizin şirketinizde başarılı olmuş liderlerinizi kopyalamaktır. Onların ayak izlerine basarak, onların yaptıkları gibi davranarak, aynı stratejilerle başarıyı kovalamak doğru yöntem olacaktır. Kopyalamanın diğer yönü ise kendi alt ekibinize ilişkindir.

Network marketing, bir kopyalama sanatı olduğuna göre, alt ekibinizin de sizi kopyalaması gerekmektedir. Yani öncelikle onların eğitimlerini tamamlamak ama sonrasında “kopyalanabilir” metotlar uygulamak çok önemlidir. Yani yaptıklarınızın ve başarınızın taktiklerinin herkes tarafından yapılabilecek tarzda olmasına dikkat etmelisiniz.

Gelecek, fırsatları bugünden görenlere aittir. Sorularınız ve katkılarınız için sayfanın altındaki yorum bölümünden yada sitemizde bulunan herhangi bir iletişim kanalını kullanarak bizlere çekinmeden yazabilir ve ulaşabilirsiniz. Sağlıcakla kalın…

Bu İçeriği Paylaşın...

Son Yazılar

Son Yorumlar

Son Tweetler