Network marketing işinde mazeret ve itirazlar ile karşılaşmak makus bir kaderdir. Sürekli olarak aynı itirazlarla karşılaşırız ancak eğer ne diyeceğimizi bilmiyorsak ne çok zorlanırız değil mi? Bu yazımızda network marketing yaparken karşılaştığımız, mazeret ve itirazlara karşı yaklaşımın nasıl olması gerektiğine odaklanacağız. Zira, hepimizin bildiği gibi, “ne söylediğimizden ziyade nasıl söylediğimiz daha önemlidir. Biz de bu nedenle cevaplardan ziyade, yaklaşım tarzlarına odaklanmayı daha uygun gördük.

Sorun Dışarıda Değil, Kendimizde!

Ne kadar güzeldir değil mi eksiklik ve yanlışlıklarımızın sorumlusunu dışarıda aramak. Ne güzel söylemiş Fuzuli: “Ey insan kadere az bahane bul, buğday ektin de arpa mı biçtin?” Ne kadar rahatlarız herhangi bir başarısızlıkta bakasını suçlayarak. Çünkü biz, en iyiyizdir, bizde hiçbir hata yoktur, onlar anlamamıştır bizleri.

Oysa kimileri mazeret bulurken kimileri de çözüm bulma gayreti içerisindedir. Henry Ward Beecher’in dediği gibi “Kendini, senden beklenen standartlardan çok daha fazlası için sorumlu tut, ama asla mazeret bulmaya çalışma… Yani siz kendinizi geliştirmeye odaklanın, öğrenin ve sonraki aşamalarda daha iyisini yapmaya çalışın. Network marketing işinde de başarılı olmanın, “alkışlayan değil alkışlanan kişi” olabilmenin yolu, bilmek ve çözüm odaklı yaklaşımlarla mümkündür.  Çözüm odaklı kişilerin mazeretleri ise çok olmaz, yok olur.

Mazeretlerle Neden Karşılaşırız?

“İyi mazeretler bulmayı başaranların, farklı şeyleri başarabildiği çok ender görülür” demiştir Benjamin Franklin. Peki insanlar neden size mazeretler sunar, bu kadar güzel bir network marketing iş fırsatını nasıl olur da göremezler diye hayıflanmayın. Bilin ki ya henüz onun zamanı gelmemiştir ya da siz işinizi tam olarak doğru anlatamamışsınızdır. Belki de pek çoğumuz gibi “ortamda zeki görünme çabasıyla” bazı fikirleri savunuyor olabilirler.

Sebep ne olursa olsun bilirseniz, güçlüsünüzdür. Yeterli network marketing bilgisine sahipseniz endişelenmezsiniz. Bunun yanında düzgün iletişim kurma yeteneğinizi geliştirmişseniz, karşınızdakinin konuşmasını bitirene değin susmayı biliyorsanız onu gerçekten anlar ve ona doğru bir şekilde yaklaşırsınız.

Network Marketing, İyi İletişim Kurmayı Gerektirir

Network Marketing yapıyorsanız artık bir iletişim uzmanı olmayı öğrenmek gerekir. Kimseyle aranızı bozmayın, Kimseyi suçlamayın, karşınıza almayın. Her şartta karşınızdakiler bilmediğini kabul edemese de kimseyle laf dalaşına girmeden konuşmanız şarttır.

Siz şuna emin olun, Network Marketing konusunda ondan daha fazla ve doğru bilgiye sahipsiniz. Ona bilmediği bir konuda destekte bulunmak ve yardımcı olmak istiyorsunuz. Anlattığınız şeylerin en birincil faydası bizzat ona olacak. Bilmiyor, bilseydi böyle söylemezdi deyip onu samimi bir şekilde ve anlamak için dinlemeniz gerekir. Sorusunu kesmeyin, kelimelerini ağzına tıkmayın.

Düzgün bir iletişim tarzı oturtursanız, doğru bir network marketing firmasında, işinize yapılan tüm itirazlara çok güzel cevaplar verilebileceğini fark edersiniz. İşinize yapılan itirazlar işedir, size değildir, şahsınıza yapılmamıştır. Bunu bilip, her türlü mazeretin aslında bu işe girmek için bir neden olduğu rahatlığı içinde bulunun.

Mazeret ve İtirazlara Karşı Yaklaşım Tarzı

Network Marketing mazeret ve itirazlarına 3 aşamalı bir şekilde yaklaşın. Muhatabınızı tam olarak dinleyip onun derdini anladıktan sonra:

  • Seni çok iyi anlıyorum,
  • Ben de senin gibi düşünüyordum,
  • Daha sonra inceledim ve neyi keşfettim biliyor musun? benzeri bir şeyler demelisiniz.

Bunların söylenmesi sonrasında, muhatabınız ile aynı havayı soluyacak, aynı duygu bütünlüğüne erişmiş olacaksınız. Sizin de aynı duyguları yaşamış olmanıza rağmen, zamanla neyi keşfettiğinizi mutlaka merak edecektir. İşte bu merak, sizin vereceğiniz cevap için ortamı hazırlamış olmanızın göstergesidir. Konunun diğer detayları için sitemizde bulunan Network Marketing Mazeret ve İtirazlara Karşı Yaklaşım Tarzımız Nasıl Olmalı- 2 başlıklı yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Gelecek, fırsatları bugünden görenlere aittir. Sorularınız ve katkılarınız için sayfanın altındaki yorum bölümünden ya da sitemizde bulunan herhangi bir iletişim kanalını kullanarak bizlere çekinmeden yazabilir ve ulaşabilirsiniz. Sağlıcakla kalınız…

Bu İçeriği Paylaşın...

Son Yazılar

Son Yorumlar

Son Tweetler