Bir önceki yazımız olan Mazeret ve İtirazlara Karşı Yaklaşım Tarzımız Nasıl Olmalı-1 içerisinde konuya bir giriş yapmıştık. Network Marketing yaparken mazeret ve itirazlara cevap vermek yerine iletişim kurmak ve empati odaklı bir yaklaşım sergilemek gerektiğini ifade etmiştik. Bu yazımızda da bu yaklaşımı daha da anlamlı kılacak olan cevap verirken soracağınız soruların önemine değineceğiz. Adayınızı değiştirmeye ya da ikna etmeye değiş, onun kendi kendisini ikna etmesine odaklanmanın öneminden bahsedeceğiz.

Mazeret ve İtirazlara Karşı Yaklaşım Tarzı ve Nedenleri

Gelin Network Marketing mazeret ve itirazlarına 3 aşamalı yaklaşım tarzımızın üzerinden tekrar geçelim:

  • Seni çok iyi anladığıma emin olabilirsin (Bunu diyerek adayla empati kurdunuz, arada bir sıcaklık ve yakınlık oluşturdunuz);
  • Ben de ilk zamanlarda aynı senin gibi düşünmüştüm (Laf dalaşına girmediniz, sorusunun akıllıca bir soru olduğunu ve aynı şeyin sizin de aklınıza geldiğini söyleyerek onu karşınıza almadınız. Aksine tam yanına oturdunuz.)
  • Ancak, inceledim ve neyin farkına vardım biliyor musun? (İşte bu sorunuz, muhatabınızın zihnini allak bullak etti. Onun güven duymadığı işi ya da firmayı duymuştunuz. İşi yapmaya başlamış, üstüne bir de onun fark etmediği neyi fark ettiniz acaba? Bu nasıl olur, siz de biraz fazla oluyorsunuz artık?)

Cevap Vermeyin, Soru Sorun!!!

Bu yaklaşımınız sonrasında genelde tüm insanlar büyük bir merak içerisinde “neyi” diyerek size soru soracaktır. İşte bu durumda “soru – cevap” üzerine kurulmuş bir anlatım tarzı belirlemelisiniz. Network Marketing mazeret ve itirazlarına cevap verirken karşınızdakini ikna etmeyi ya da onu değiştirmeyi düşünmeyin. Soru sorun, onu istediğiniz noktaya yönlendirin, kendi kendini ikna etmesini sağlayın. Tekrar ediyorum… Soru sorun, sorularınızla onu istediğiniz noktaya yönlendirin, susun, cevap vermesini ve fikirlerinin kendi kendine değişmesini sağlayın.

Karşılaştığımız mazeretler çok fazla olsa da Network Marketing işinde hep aynı itirazlar olduğunu da göreceksiniz. Genel olarak param yok, çevrem yok, ürünler çok pahalı, başlangıç ücreti çok fazla, zamanım yok, ürünlerinizin Sağlık Bakanlığı onayı neden yok, neden ürünleriniz eczanede veya markette satılmıyor, bu iş saadet zinciri, Ponzi ya da piramit mi, ben bu markayı neden daha önce duymadım ve bu iş bana göre değil gibi soru ve mazeretlerle karşılaşırız. Bu konudaki detaylar için sitemizin Eğitim bölümündeki Network Marketing Adaptasyon Eğitimi başlıklı online eğitimimizi inceleyebilirsiziniz.

Gelecek, fırsatları bugünden görenlere aittir. Sorularınız ve katkılarınız için sayfanın altındaki yorum bölümünden ya da sitemizde bulunan herhangi bir iletişim kanalını kullanarak bizlere çekinmeden yazabilir ve ulaşabilirsiniz. Sağlıcakla kalınız…

Bu İçeriği Paylaşın...

Son Yazılar

Son Yorumlar

Son Tweetler