Network marketing işinde adayları masaya oturtmak için onları düzgün ve etkili bir şekilde davet etmek gerekir. Doğru davet yapılması neticesinde, alınan sonuçlar da başarılı olmaya başlayacaktır. Bu yazımızda davet konusunda önemli bazı hususlara değinerek neleri nasıl yapmanız gerektiğini aktaracağız. Bu konuda biraz daha bilgi almak istiyorsanız TELEFONLA DAVET ETME TEKNİKLERİ – Dikkat Edilmesi Gereken 5 Aşama başlıklı yazımızı okumanız tavsiye edilir.

1. Az Bilgi Verin, Merak Etmesini Sağlayın

Ayaküstü bilgi vermeye çalışmak, az biraz bilgi versem ne olur ki diye düşünmek, en büyük yanılgılardandır. En yakın arkadaşınız, çok yakın aile dostunuz bile olsa sunum öncesinde, davet aşamasında vereceğiniz bazı bilgiler size fayda sağlamaz. Unutulmamalıdır ki, merak ile ön yargı ters orantılıdır. Siz kendinize göre özet bir bilgi verdiğinizi düşünseniz bile muhatabın network marketing ile ilgili yerleşmiş ön yargılarını harekete geçirebilirsiniz. Bu da sizin davetinize ret cevapları verilmesine neden olabilir. Ayak üstü bilgi verirseniz, sadece 20 dakika içinde anlattığınız şeylerin %80’i unutulacaktır. Yani boşuna zaman harcamış, fuzuli çene yormuş olacaksınız.

Muhataplarınızın merakı arttıkça soruların şiddeti de artacaktır. İşte bu esnada sabırlı olmak, “az bir bilgi versem ne olur ki” gibi içinizi deşen kuruntulardan kurtulmak gerekir. Bu duygudan sıyrılmayı başaran kişiler, profesyonelliğe ilk adımlarını atmışlardır. Bu konuyla ilgili olarak sitemizde bulunan diğer bir yazı olan Ayak Üstü Sunum Yapma Telaşından Kurtulmak Şart yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

2. Davet Yönteminizi Kişiden Kişiye, Durumdan Duruma Değiştirin

Network Marketing işinde herkes için standart bir teknik uygulamak, herkes için olumlu sonuçlar vermeyebilir. Yakın bir arkadaşla görüşmek için ona çok fazla bir bilgi vermeniz gerekmeyecektir. Hayatın doğal akışı içinde buluşmanıza engel yoksa onu rahat bir şekilde işinize davet edebilirsiniz.

Çok görüşmediğiniz bir kişiye ise bir şey söylemeden önce onun müsait gününü ve anını öğrenmekle söze başlayabilirsiniz. Bu sayede olası bahanelerin önüne geçebilirsiniz. “Seninle bir çay içmek için hafta sonu mu hafta içi mi daha müsaitsin” ya da “gündüz mü akşam vakitleri mi daha müsait olursun” tarzı bir soru sorulmalıdır. Bu sayede muhatabınızın bahane üretmesi engellenir ve alternatifler ikiye düşürülmüş olur. Ona güzel bir proje olduğu ifade edilebilir. Telefonda ya da ayak üstü anlatılamayacak kadar önemli bir iş olduğu vurgulanabilir. Hele hele onun fikirlerine değer verdiğiniz ve bu proje hakkında kıymetli yorumlarını merak ettiğinizi ifade etmeniz, onun davetinize katılma olasılığını arttıracaktır. Bu husustaki detaylı bilgilere, Network Marketing’de Davet Usullerinde Farklılık Gerektiren Durumlar başlıklı yazımızdan ulaşılabilecektir.

3. Doğal Olun

Davetlerinizde abartıya kaçmayın, muhtaçlık psikolojisine girmeyin ve doğal olun. Bugüne kadar yüzlerce davet yaptınız, kendi düğününüze davet ettiniz, bir yemeğe davet ettiniz, çaya davet ettiniz. Yani aslında siz bir davet uzmanısınız. Daha önce yüzlerce kez başarılı olduğunuz davet yöntemlerini, network marketing işini yaparken de aynen kullanın, başarınız artacaktır. Doğallık ve samimiyetten asla uzaklaşmadan karşınızdaki kişinin faydasına odaklanın, rahat olun, kendinize güvenin. Zaten gerisi daha kolay gelecektir.

4. Siz Davet Etmeyin, O Kendisini Davet Ettirsin

Aslında en iyi davet, muhatabın kendi kendisini davet ettirmesidir. Bunu başarabilmek için adayın sıcak düğmesini, ilgi alanını, nedenlerini bulmak gerekir. Onunla uzun uzun konuşup, derdini ve kaygılarını öğrenmelisiniz. Neye ihtiyacı olduğunu tespit ederek, elinizdeki bir proje sayesinde ona yardımcı olabileceğinizi ifade edebilirsiniz. İşte bu anda, kişideki merak tavan yapacak ve böyle bir fırsatı kaçırmamak için davet edilen şanslı kişilerden olmak isteyecektir.

5. Küsuratlı Saatler Vermenin Önemi

İnsan zihni ayrıntı ve küsuratlar konusuna daha fazla dikkat ederler. Bu nedenle network marketing randevu saatinizi küsuratlı vermenizi tavsiye ederim. Bu sayede katılım artacak, zamanında katılmaya herkes daha fazla dikkat edecektir.

Gelecek, fırsatları bugünden görenlere aittir. Sorularınız ve katkılarınız için sayfanın altındaki yorum bölümünden yada sitemizde bulunan herhangi bir iletişim kanalını kullanarak bizlere çekinmeden yazabilir ve ulaşabilirsiniz. Sağlıcakla kalın…

Bu İçeriği Paylaşın...

Son Yazılar

Son Yorumlar

Son Tweetler