Tavsiye ticareti yapılırken davet, işin anlatılmaya başlanabilmesi için en kritik aşamalardan biridir. Karşınızdaki kişiyi dinlemek ve onu gerçekten anlamaya çalışmakla başlaması gereken bir süreçtir. Onu bir av gibi görmek, onun üzerinden menfaat devşirmeyi hayal etmek yapılacak en ciddi başlangıç hatalarındandır. Eğer adayınızı gerçekten dinler ve sorunları ile ihtiyaçlarını anlarsanız, her halükârda başarı şansınız artar. Çünkü onu anlamışsınızdır, faydasına olacak noktaya temas etmeniz çok daha kolay hale gelmiştir.

Network marketing bir kopyalama sanatıdır. Sizden önce yola çıkmış ve başarılı olmuş olanları kopyalamak, onlar gibi davranmak size başarıyı getirecektir. Ancak şu da bilinmelidir ki, her ceket herkesin üzerinde aynı güzellikte durmaz. Bir anahtar, her kapıyı açamaz. Network Marketing işine başlarken de bilmemiz gereken durumsallık yani şartlara ve kişilere göre değişik yöntemler uygulamanın gerektiği bir sektöre adım attığınızdır. Bunun en fazla hissedildiği süreçlerden biri de davet aşamasıdır.

Herkesi aynı şekilde davet etmeye çalışmak bizi yanlışa sevk edebilir. Bu nedenle davet konusu üzerinde çok detaylı durulmalı ve yapılan hatalar hızlıca terk edilmelidir. Kısacası adaylarınızı eğilip bükülmeden, bir iş insanı edasıyla davet etmeli ve ona fayda sunacağınızı hissettirmelisiniz. Bu konuda detaylı bilgiyi Telefonla Davet Etme Teknikleri başlıklı yazımızda bulabilirsiniz.

Yakın Bir Dostunuzu & Akrabanızı Davet Ediyorsanız

Bir arkadaşınızı ya da size çok yakın birini işe davet edecekseniz, düğününüze ya da çay içmeye davet ediyor rahatlığında olmalısınız.  “Bir arkadaşla konuşuyorduk, konu çok ilginç yerlere geldi. Senin de görmeni istiyorum.” gibi samimi bir davet ile güzel sonuçlar alınabilir. Ama burada, tavsiye ticareti sektörüne yeni başlayanlarla ilerlemiş olanlar arasında küçük bir fark olmalı diye değerlendiriyorum. Bu fark da “ısınma” ya da “buzları kırma” olarak nitelendirdiğimiz aşamada olacaktır.

Yeni Başlayan & İlerlemiş Olanlara Davetteki Farklılıklar

İşte bu esnada, yeni başlamış olanlar “ben bir işe başladım, senin görmeni ve değerlendirmeni istiyorum, bana bu konuda yardımcı olur musun?” gibi bir tarz ile davet edebilir. Herkes kendisinin fikrinin sorulmasından, görüşünün alınmasından hoşnut kalır. O yüzden bu soru ona verdiğiniz değeri göstermesi açısından önemlidir. Ondan istediğiniz yardım maddi bir destek değildir, sadece fikir desteği istiyorsunuz. Lütfen bunu muhtaçlık psikolojisi ile karıştırmayınız.

Uzun süredir network marketing yapanlar ise muhatabıyla ısınma aşamasını geçtikten sonra, artık onun motivasyon nedenini anlamıştır. Yani bu işi yapmaya neden ihtiyaç duyduğunu kavradığını varsayalım. İşte bu anda çok kritik bir soru ile davet aşaması başarılı bir hale bürünebilir. “Bu konuda sana yardımcı olmamı ister misin? Sana bu hususta yardımcı olabileceğimi düşünüyorum, dinlemek ister misin?” gibi bir soruyla hedefinize erişebilirsiniz.

Network Marketing işini büyütürken en çok dikkat edilmesi gereken adımlardan biri olan “Davet” konusu ile ilgili olarak sitemizdeki Network Marketing’de Davet İle İlgili Bilinmesi Gereken 10 AdımNetwork Marketing Ağı Kurarken En Önemli Aşama: DavetTelefonla Davet Etme Teknikleri – Dikkat Gereken 5 Aşama konu başlıklı yazılarımıza da göz atabilirsiniz.

Gelecek, fırsatları bugünden görenlere aittir. Sorularınız ve katkılarınız için sayfanın altındaki yorum bölümünden yada sitemizde bulunan herhangi bir iletişim kanalını kullanarak bizlere çekinmeden yazabilir ve ulaşabilirsiniz. Sağlıcakla kalın…

Bu İçeriği Paylaşın...

Son Yazılar

Son Yorumlar

Son Tweetler