Yaşadığımız iletişim çağında, bize sağlanan en büyük kolaylıklardan biri olan telefon, network marketing işinin de kolaylaşmasını sağlamıştır. Ancak telefon, doğru kullanıldığında işimizi büyütmek için bir anahtar iken, yanlış kullanılırsa ağımızın hatlarını kesen bir pense şekline bürünebilecektir. Yüz yüze ya da telefonla olması fark etmeksizin Network Marketing işinin en önemli aşamalarından biri davettir. Bu nedenle telefonla nasıl davet edileceği hususunda doğru yöntemleri bilmek ve hayatımıza tatbik etmek çok büyük önem arz etmektedir.

Telefon Açıldığı Anda Davet Başlar

Muhatabınız, telefonu ilk kaldırdığı anda network marketing için davet başlamaktadır. Bu nedenle de ses tonunuz heyecanlı, enerjik ve kararlı olmalıdır. Karşınızdaki kişiyle konuşurken ona enerjinizin geçmesini sağlarsanız, bu olumlu ruh halinizin nedenini mutlaka size soracaktır. İşte bu soru ile de onu daha rahat davet etmenin bir yolunu bulmuş olabilirsiniz.

Telefonla Davet Ederken Virüslü Hareket ve Kelimeler

Eğer siz telefonda birini davet edecekken eğilip bükülüyorsanız, muhtaçlık psikolojisine giriyorsanız bu yapılabilecek en büyük hatalardandır. Sizin düştüğünüz bu duruma, karşınızdaki kişi de düşmek istemeyeceğinden davetinizi kabul etmeyecektir. Sizin yaptığınız hatalı davet tekniğini kendisinin de sonradan uygulamak zorunda kalacağını sanan kişi, böyle bir halle karşılaşmak istemeyeceği için network marketing yapmak istemez. Network Marketingde Geliştirmemiz Gereken Üç Önemli Sac Ayağı başlıklı yazımız size bu konuda bazı detaylı bilgiler sunacaktır.

Eğer siz; “Söylemem, söylersem gelmezsin, hatırım için gel, ölümü gör gel” gibi sözlerle davet etmeye çalışıyorsanız, bilin ki çok yanlış bir yoldasınız. Hele hele karşınızdaki kişinin adına karar verip “tam senlik bir iş, çok para kazanacaksın” gibi sözler söylüyorsanız geçmiş olsun, kelleleri bir bir kopartırsınız ve bu kişilerle orta ve uzun vadede bir ekip arkadaşlığı kurmanız çok da mümkün görünmemektedir.

İşte bu ve benzeri hareketlerden kaçınmak çok önemlidir. Ayrıca telefonda “Network, iş sunumu, seminer” gibi kelimeler kullanırsanız ya da “şirketinizin adı, katılım fiyatı vs.” bilgileri verirseniz bilin ki başarılı olma ihtimaliniz azdır.

Telefonla davet edecekseniz dikkat etmeniz gereken 5 aşama ise şunlardır:

  1. Aceleniz Olsun: Aceleniz varmış gibi yapmak yerine gerçekten aceleniz varken (yemek yaparken, çocuğu okuldan almak üzereyken vs.) aramanızı yapın ki işinize yalan karıştırmayın.
  2. Meraklandırın: Unutmayın, merak ile ön yargı ters orantılıdır, en iyi reklam meraklandırma ile olur. Gereğinden fazla bilgi vermeyin.
  3. Faydanın İçine Alın: Siz kimseyi network marketing bayisi yaparak onun üzerinden para kazanmak istemiyorsunuz. Sunacağınız fırsat ile karşınızdakine de maddi ve manevi yönlerden büyük fayda sunacağınıza inanın, bu inancı ona aktarın.
  4. Onu Önemsediğinizi Bilmesini Sağlayın, Sizin İçin Önemini Vurgulayın: Karşınızdaki kişiye hissettiğiniz olumlu duyguları iletmekten utanmayın. Muhatabınızı sevdiğinizi, bu yüzden bu işe davet ettiğinizi bilmesini sağlayın. Kendiniz için kıymetli biri olmasa bu işe davet etmeyeceğiniz bilsin. Zira bu iş sevdiğiniz ve seçtiğiniz insanlarla yapılan bir iştir.
  5. Doğal, Samimi ve Dürüst Olun: Hayatın doğal akışına aykırı davranmayın ve asla yalan söylemeyin. Network marketing işine davet ederken aşırılıklardan uzak durun, kendiniz gibi olun. Fayda gördüğünüz bir konuyu sevdiğiniz kişiye tavsiye ediyorsunuz, anormal davranmanıza hiçbir lüzum yok.

Sorularınız ve katkılarınız için sayfanın altındaki bölümden yorumlarınızı iletebilir yada sitemizde bulunan herhangi bir iletişim kanalını kullanarak bizlere çekinmeden ulaşabilirsiniz. Sağlıcakla kalın…

Bu İçeriği Paylaşın...

Son Yazılar

Son Yorumlar

Son Tweetler