Network marketing işinde duyguların harekete geçirilmesini başarabilen kişiler çok başarılı olurlar. Eski işinde takılıp kalan, aslında geçmişte kalmış olan makam ve mevkiini unutamayan kişiler ise en büyük sıkıntıları yaşayanlar olacaktır. Network marketing işinin de aynı polislik, doktorluk, öğretmenlik gibi profesyonel bir meslek olduğunu ve eğitim gerektirdiğini bilmek şarttır. Bu nedenledir ki eski alışkanlıkları bir kenara bırakıp, kendi yöntemleri yerine network marketing ustalarının vurguladığı doğruları özümseyerek hareket eden herkes kazanır. Eğitim, kişilerde davranış değişikliği oluşturmalıdır. Network Marketing sektöründe en önemli üç sacayağı olan duygusal zekâ, bilgi ve vizyon geliştirilebilirse başarının gelmesi de kaçınılmaz olacaktır.

Duygusal Zekâ

Duygusal zekâ (EQ), bir bireyin kendine ve başkalarına ait duyguları anlama, sezinleme, yönetme ve yönlendirme kabiliyeti için kullanılan güncel bir kavramdır.  Bu sayede karşıdaki kişiyle daha kolay iletişim kurulabilir, daha iyi dinleyip daha güzel sorularla daha iyi anlama ve yönlendirme yapılabilir. Dar manada empati olarak da ifade edilebilecek olan duygusal zekâ, network marketing eğitimleriyle çok rahat bir şekilde geliştirilebilecektir.

Bilgi

Network Marketing işinde, geliştirilmesi gereken iki tür bilgi bulunmaktadır: Birincisi şirket ve ürünler ile kazanç sistemini de kapsayan spesifik olarak çalışılan firmaya ilişkin bilgilerdir. Diğeri ise insan ilişkileri, iletişim ve network marketing sektörüne ilişkin tecrübelere ilişkin bilgilerdir. Bugüne kadar tüm bildiklerimizi bir kenara bırakıp, kendimizi sıfırlamamız bu aşamada çok gereklidir. Önemli olanın geçmişteki başarı ya da başarısızlıklar değil, bu işte nereye ulaşabileceğimiz olduğuna yönelik çabalar olduğunu bilmek şarttır.

Vizyon

“Göz odur ki dağın arkasını göre, akıl odur ki başa geleceği bile” atasözünden de anlaşılacağı üzere görünmeyeni görmek, gelecekte ne olmak istediğini bilmek vizyoner insanların işidir. Vizyon, denizin ortasından karayı görebilmektir. Vizyon nitelikli hedef seçimi sayesinde kararlılıkla o hedefe doğru emin adımlarla yürümektir. Vizyon ve hedeflerini iyi belirleyip azim ve kararlılıkla ilerlemeye çalışanlar er ya da geç başarılı olacaklardır.

Artık hepimiz biliyoruz ki, kontaklarımız bize, network marketing işimize ya da şirketimize “hayır” demiyorlar. Onlar, “evet” dedikleri andan itibaren yapması gerektiğini sandığı şeylere hayır derler. Yani eğer siz karşınızdaki kişiye baskı yapmışsanız, kendinizi acındırmışsanız ya da karşınızdakini rahatsız edici tavırlar takındıysanız, kimse aynı durumları kendisinin de yaşamasını istemez.  Kimsenin karşısında bu kötü durumlara düşmek istemez.

İşte bu nedenle yukarıda anlatılan üç sacayağı dikkatli bir şekilde irdelenmeli ve geliştirici önlemler alınmalıdır. Bu önleyici tedbirlerden en kolayı işte başarı elde etmiş kişilerle daha fazla vakit geçirmek, onları dinlemek ve örnek almaktır. Şunu unutmayın, network marketing alanında bugüne değin bütün hatalar liderleriniz tarafından sizin için denendi ve düzeltildi. Aynı hataları yaparak vakit kaybetmek yerine liderin ayak izlerine basmak, herkesi için faydalı olacaktır.

Sorularınız ve katkılarınız için sayfanın altındaki bölümden yorumlarınızı iletebilir yada sitemizde bulunan herhangi bir iletişim kanalını kullanarak çekinmeden bizlere ulaşabilirsiniz. Sağlıcakla kalın…

Bu İçeriği Paylaşın...

Son Yazılar

Son Yorumlar

Yaklaşan Etkinlikler

Son Tweetler