Network Marketing’de Duymak İstenmeyen Cevaplar

Reddedilmekten korkmak herkesin başına gelen travmatik sonuçlara da yol açan bir durum. Network marketing işinde de reddedilme korkusu nedeniyle çok parlak kişilerin bile başarısız olduğu durumlara rastlanır. Biz de bu yazımızda reddedilme korkusu ile ilgili konuşmak ve bu işi yapanların duymak istemediği cevapları kıyaslamak istedik.

Network marketing, HAYIR’lı bir iştir diye çok söyledik. Ayrıca bu işte, daha çok hayır duymayı hedefleyen kişilerin daha başarılı olduğu da yadsınamaz bir gerçek. Çünkü çok herkes bilir ki hayır duyan, reddedilen kişi denemiştir ve karşılaştığı olumsuz cevaptan bir şeyler öğrenmiştir. Kısacası kendini geliştirmiş ve tecrübe edinmiştir. Edindiği tecrübeleri, sonraki görüşmelerinde çok daha doğru bir usulle kullanacağı kesindir.

Hayır Cevabını Kabullenme, İSTE

Yukarıda bir cümle yazdık, belki de sizler hızlı bir şekilde geçtiniz. Ne demiştik tekrar edelim: Network marketing, daha çok hayır duymayı hedefleyen kişilerin daha başarılı olduğu bir sektördür.

Evet değerli arkadaşlar, network marketing yapacaksanız çok sık hayır duyacağınızı bilmeli ve hatta hayır cevabını duymayı istemelisiniz. Hatta bundan gizli bir haz duymalısınız. Peki neden?

Birinci neden; reddedilmeleriniz bu işe gönül verdiğinizin ve yapmaya başladığınızın göstergesidir. İkinci neden; bu reddedilmeler sizi pişirecek ve tecrübe kazanmanızı sağlayacaktır.

Üçüncü ve en önemli neden ise istemek, bilinçli bir eylemdir. Hayır cevabını kabullenen kişi, daha fazlasına yanaşmaz. Oysa hayır cevabını isteyen kişi için daha yapacak çok iş vardır ve bu durum onun için eğlenceye dönüşür.

Gelin şöyle bir düşünelim: Sunuma 2 kişi davet etmeyi hedefleyelim. Başarı ortalamanız 10 kişide 2 kişiyse, 2 evet almak için ortalama 10 kişiyi aramanız gerekecektir. Yani 8 HAYIR duymadan 2 evet gelmeyecek. Dolayısıyla Hayır diyen her kişi, sizi EVET cevabına yaklaştırıyor.

Bir de şu açıdan bakalım. Alacağınız 2 tane EVET cevabı sonunda 10 bin TL kazanıyorsanız, buna ulaşmak için 8 tane de HAYIR cevabı almanız gerekiyor. Yani aslında sizin her bir aramanız 1.000 TL değerinde ve size HAYIR diyen her kişi de aynen diğerleri gibi size 1.000 TL kazandırıyor.

Duymak İstemediğimiz Cevaplar

Gelelim, network marketing işinde duymak istemediğimiz cevaplara. Kimileri eşime sorayım, kimileri düşüneyim ben seni sonra ararım der. Kimileri de HAYIR! der, kestirir atar. Acaba bu cevaplardan hangisi daha kötüdür?

Eşime sorayım ya da düşüneyim, seni ararım diyen kişilerin verdiği bu tepki, HAYIR! Diyene göre daha kötüdür. Çünkü size hayır diyen kişi, belli bir nedenden dolayı bu cevabı vermiştir. Oysa “düşüneyim” diyen kişi, bir kapalı kutu gibidir; ne istediği, neden böyle dediği konusunda fikir sahibi olunmaz.

“En koyu cehalet hakkında hiç bir şey bilmediğin bir şeyi reddetmektir” derler ama bu reddin nedenini öğrenirsek sorunu da hallederiz herhalde. Bundandır ki hayır diyen kişiye karşı empatik bir yaklaşımla yaklaşılırsa işinize neden hayır dediği hususu daha kolay anlaşılabilir.

Belki ürünlerin pahalı olduğunu düşünüyordur, belki kazanç sistemini etik ve dürüst bulmuyordur. Bu nedeni sizin düşünmenize, bu konuda yargı yürütmenize hiç gerek yok. Zor olan yol tahmin etmektir, kolay olan ise sormaktır. Size neden hayır dediğini anlamanın en iyi yolu; nedenini ona sormak, onu dinlemek ve gerçekten onu anlamaya çalışmaktır.

Aynı Kişiden Kaç Kez Hayır Duymalıyız?

Biliyoruz ki hayır cevabı network marketing işinde “henüz değil” ya da “şimdilik olumsuz” cevabı olarak algılanır. Bu kişiler takip listesine yazılır ve evet diyeceği güne kadar, ısrarcı olmadan onunla ilgilenilir.

Bunu bilsek bile pek çok kişi ilk hayır cevabı sonrası yıkılır, üzülür ve denemekten vazgeçerler. Oysa aynı kişiden defalarca kez hayır duysak bile yılmadan devam etmek gerek, ta ki evet cevabı gelene değin. Bu hususta sizlerle önemli bir istatistik paylaşmak istiyorum:

Yapılan araştırmalarda satıcıların % 44’ünün kendilerine hayır demiş kişilere ikinci kez gitmediğini görüyoruz. Satıcıların % 22’si ise kendilerine hayır demiş kişilere üçüncü kez gitmiyorlar. Satıcıların %14’ü üçüncü, % 12’si ise dördüncü hayır cevabını duyduklarında bir kez daha aynı kişinin kapısını çalmıyorlar.

Geri kalan %8’lik dilim dördüncü hayır cevabından sonra beşinci kez de olsa şanslarını tekrar deniyorlar. İşte bu kişiler çok büyük olasılıkla EVET cevabı alıyorlar. Çünkü araştırmaların gösterdiği güzel bir sonuç var: Müşteriler, aynı kişiye 5 kez hayır diyemiyor.

Demek ki sürekli denemek, hayır cevabını duymayı istemek ve reddedilmelerin başarıya giden yolun gereklerinden biri olduğunu kanıksamak gerekiyor. Bu konuyu daha derinlemesine irdelemek isterseniz Network Marketing İşinde Gurur, Büyük Bir Hatadır başlıklı yazımızı okumalısınız.

Son söz olarak şunu söyleyelim: Bir şeyi çekinerek isteyen kişilerin reddedilmeyi çok önceden hak ettikleri gerçeğinden de hareketle, network marketing işinde karşınıza anlattığınız her şeyde inancınızı, heyecan ve coşkunuzu incelerler. Buna göre verecekleri cevap değişir. Cevaplar değiştikçe, hayatlar da değişir. Hem sizin, hem de onların…

Gelecek, fırsatları bugünden görenlere aittir. Sorularınız ve katkılarınız için sayfanın altındaki yorum bölümünden ya da sitemizde bulunan herhangi bir iletişim kanalını kullanarak bizlere çekinmeden yazabilir ve ulaşabilirsiniz. Sağlıcakla kalınız…

Bu İçeriği Paylaşın...

Son Yazılar

Son Yorumlar

Son Tweetler