Network Marketingde Ekibinizle İletişiminiz Nasıl Olmalıdır?

Bu yazımızda, network marketing organizasyon yapınızdaki ekibiniz, distribütörleriniz ve sponsorlarınızla nasıl iletişim kuracağınız ve nasıl değer katacağınız hakkında konuşacağız.

Network Marketing işinde, katma değerli şekilde başarılı olmak istiyorsanız, öncelikli olarak sağlam ve doğru iletişimin hayati önem taşıdığının bilincinde olmalısınız.  Dinlenilmek, değer görmek ve onore edilmek herkesin en temel kişisel taleplerindendir.

Ayrıca insanlar, yapı olarak her şeyden, her konuda bilgi sahibi olmak ister ve buna çok ihtiyaç duyarlar. Kendine geri bildirim verilen, bilgiyle donatılan ve eğitilen insanlar, bulundukları yerde aidiyet hissederler.

Kendini önemli hissetmek ve kendisinin en temel insani düzeyde önemsendiğini bilmek, organizasyon yapısındaki bireyleri daha güçlü, sonuç odaklı ve sahiplenici yapar. Bu da tüm organizasyona fark katar, çok daha güzel sonuçların ortaya çıkmasına sebep olur.

İnsani olan, değerli olan ve değer katan ilişkiler, Network Marketingde uzun vadeli başarının en önemli anahtarıdır. Kapı ve açılması düşünülen kilit, güçlü ilişkileri sürdürmenin, takım olabilmenin tek yoludur. Bu da sürekli, sıkı ve sıcak iletişim ile olur.

Bu aşamada “Network Marketing’de Takıma Ve Rutin Programlara Entegrasyonun Önemi” başlıklı yazımızı okumanızı tavsiye ediyoruz.

Etkili Ve Doğru İletişim Kurmak İçin Neler Gerekir?

Ekiplerimizle etkili ve doğru iletişim kurmak için iletişim becerilerimizin sağlam olması gerektiği kadar bir oyun planına da ihtiyacımız vardır. Bu plan gereğince her daim proaktif olunmalı, diğerlerinin de bakış açısına saygılı olunarak görülmesi gereken farkları görmek lazımdır.

Farklılıkların, farklı fikir ve yaklaşımların zenginlik olduğu bilinciyle her fikrin değerli olduğunu göstermek, her fikir sahibinin kendisini önemli hissetmesini sağlamak gerekir.

Hiçbir güzellik ve gelişme tesadüfen ve kazara olmaz, üzerinde ciddi emek ve çalışmak gerekir. İletişimi güçlendirmek ve daha sıcak hale getirmek için göstereceğiniz çabalar, negatif değil, pozitifte kalmak için uğraşılarınızın çok olumlu geri dönüşleri olacaktır.

  1. Tüm Sorunlar İçin Sponsor veya Lider Desteği Alınmalı

Bundandır ki bir sponsor veya lider olarak kendinizi ne zaman diplerde ve depresyonda hissederseniz, bu durumunuzu üst sponsorunuzla paylaşın. Alt ekibinizle sorunlar konuşulmamalı, bu konularda sadece üst sponsor veya lider ile iletişimde olunmalıdır.

Düşebilirsiniz, üzülebilirsiniz, hayal kırıklığı yaşayabilirsiniz; fakat bu durumu alt ekibinizdeki tek bir kişiyle dahi paylaşmamalısınız.

Kendisi için mücadele eden, emek vermeye ve kendini ispatlamaya çalışan, belki kendi sorunları ve mücadeleleri olan ekip arkadaşlarınız var. Onlar, örnek ve güçlü bir karakter olarak görmek istedikleri liderlerinin problemlerini bilmek istemezler, bilmeleri de gerekmez.

Üst lider ve sponsorlara iletmeniz halinde kolayca çözülebilecek sıkıntı ve sorunları alt ekiple paylaşırsanız, önce sizinle sonra da işle ilgili kuşkulanmalarına neden olacaktır.

Bu tip yaklaşımların en basit sonucu ise olumsuz düşünce tohumlarının, ekip arkadaşlarınızın zihinlerine ekilmesi olacaktır. Bu durumda da negatif ve başarısız bir grup iklimi oluşacaktır.

  1. Yüz Yüze Etkileşim Asla Unutulmamalı

Network marketing işinde tüm ekip arkadaşlarıyla yüz yüze, sıcak iletişim çok önemlidir. Hiçbir şey, yüz yüze etkileşimi ve bire bir iletişimi yenemez. Bu nedenlerle, ekibinizle yüz yüze iletişim kurmaya, sosyalleşmeye vakit ayırmalı ve onlarla birlikte zaman harcamalısınız.

Etkili iletişimin en güzel yönü, tokalaşıp sarılmalarla oluşan duygu yoğunlukları ve bu esnada daha derin bağlar oluşturulabilen hislerdir.

Network marketing, gerçekten samimi ve sağlam bir ilişki kurma, bağ kurma işidir. Bu nedenle de mümkün olduğunca yüz yüze etkileşimin gücünden yararlanmak tercih edilmelidir. Bu etkileşim için bir arada, yüz yüze ve birlikte bir etkinlik fırsatı olmadığı hallerde, internet ortamı da kullanılabilir.

  1. Beklentiler Doğru Belirlenmeli

Yeni biri ekibinize katıldığında, onunla nasıl iletişim kurmak istediğinizi açıkça paylaşmalısınız. Eğer organizasyon olarak yerleşmiş bir iletişim kültürünüz varsa bu, herkes açısından çok kolay olacaktır.

Soru ve sorunları yanıtlamak için prosedürün ne olduğunu, yeni katılan distribütörlere en baştan söylemek gerekir. Gerek iş konusundaki beklentilerinizi, gerekse iletişimle ilgili talep ve isteklerinizi baştan ayarlamak, netleştirmek önemlidir.

Mesela, sponsor olduğunuz kişi veya ekiplere, herhangi bir sıkıntıları soruları olduğunda, bir yardıma ihtiyaç duyduklarında sizi aramaları gerektiğini, ulaşılır olduğunuzu aktarmalısınız. Sizin en önemli misyonunuzun, işinizin, sorun çözmek olduğunu paylaşıp güven duygusunu daha en başından aşılamalısınız.

  1. Ulaşılabilir Olunmalı Ve Hızlı Cevap Verilmeli

İyi bir sponsor ve liderin her an ulaşılabilir olması ideal bir durumdur. Ancak pratikte bu her zaman mümkün olmayabilir. Doğru olan yaklaşım, en sevdiğiniz iletişim yollarının, size nasıl kolaylıkla ulaşabileceğinin en iyi yolunu ve sizi aramaları için en uygun zamanları ekip arkadaşlarınızın bilmelerini sağlamaktır.

Başkalarıyla iletişim kurmak için elbette ki ayarlanmış zamanlarınız olabilir. Fakat asla bir ekip arkadaşınızın sorusunu, aramasını veya mesajını cevapsız bırakmamalısınız.

İşte bu yaklaşım tarzı, ulaşılabilir olmak işimizdeki en değerli, en önemli ipuçlarından biridir. Ekip lideri olarak erişilebilir olmak ve mesajlara hızlı yanıt vermek çok önemlidir.

Bu nedenlerle, asla bir aramayı veya mesajı görmezden gelmeyin, zamanında geri dönün ki bu tarz değerlidir. İnsanları kendi dünyasında, soru ve sorunlarıyla baş başa bırakmadığınız, hep onların yanında olduğunuzun göstergesidir.

Bu yazımızı beğendiyseniz Network Marketing İşinde İkna Etmenin En Kolay Yolu başlıklı yazımız da hoşunuza gidecektir.

Sorularınız ve katkılarınız için sayfanın altındaki yorum bölümünden ya da sitemizde bulunan herhangi bir iletişim kanalını kullanarak bizlere çekinmeden yazabilir ve ulaşabilirsiniz.

Gelecek, fırsatları bugünden görebilenlere aittir… Sağlıcakla kalınız…

Bu İçeriği Paylaşın...

Son Yazılar

Son Yorumlar

Son Tweetler