NETWORK MARKETİNG İŞİNDE İKNA ETMENİN EN KOLAY YOLU

Bugün sizlere Ezop’tan aktarılan ve günümüze kadar ulaşan “Rüzgâr ile Güneş” masalı ile seslenmek istiyoruz. Network marketing açısından önemli çıkarımlar içeren bu masalı gelin kısaca hatırlayalım:

Rüzgâr ile Güneş Masalı

Güneş ve rüzgâr arasında, kimin daha güçlü olduğuna yönelik hararetli bir tartışma yaşanıyormuş. Rüzgâr:

-Ben daha güçlüyüm. Bunu sana kanıtlayacağım. Şu karşıda görünen paltolu yaşlı adamın paltosunu senden çok daha hızlı çıkarabilirim demiş.

İddia gereği güneş kenara çekilmiş ve rüzgâr, güçlü bir şekilde esmeye başlamış. Rüzgârın şiddeti arttıkça, adam paltosuna daha da sıkıca sarılıyormuş. Uzunca bir süre uğraşan rüzgâr sonunda pes edip durmuş.

Artık sıra güneşte olduğundan güneş, yaşlı adama nazikçe gülümsemiş. En sıcak yönünü göstermiş, ısındıkça ısınmış. Çok geçmeden yaşlı adam terlemeye başlamış; sonunda terini silip paltosunu üzerinden çıkarmış. Güneş, rüzgâra dönmüş ve şu önemli çıkarımı yapmış:

“Nazik, sıcak ve dostça davranış, şiddetten, baskıdan ve güç gösterisinden çok daha etkilidir…”

İkna Etmenin En Kolay Yolu

Evet değerli arkadaşlar. Çarşı pazardan alışveriş yaparken bile bize daha çok yardımcı olan, güler yüz gösteren ve iyi ürün satan tezgâha gideriz. Özellikle network marketing açısından ve iletişim açısından baktığımızda neler anlamalıyız sizce? İnsanların bizimle aynı düşünce düzlemine ulaşmalarını sağlamanın kolay bir yolu var mı? Nasıl bir yaklaşım tarzı belirleyelim ki başkalarının bizi daha doğru anlamalarını sağlayabilelim?

Bu masaldan pek çok mana çıkarılabilir. Sadece network marketing sektöründe değil hayatımızın her anında, çevremizde pozitif insanlar olsun isteriz. Tatlı dilli ve güler yüzlü insanlar bizi her zaman kendilerine çekerler. Yüzü gülmeyen ve sizi tersleyen bir insandan alışveriş yapmak ister miydiniz? Bunu herhalde kimse istemez. Eğer ürününüz iyiyse yapmanız gereken tek şey; güneş gibi gülümsemek.

Karar Almada Duyguların Önemi

İnsanları ikna etmek, mantıksal bir çıkarımla karar aldırmaya çalışmak çok zordur. Çünkü insanlar en çok kendilerine güvenirler. Duygularıyla hareket eder, kararlarını duygularıyla verirler. Mantıkları, karar almalarında ve harekete geçmelerinde etkilidir; ancak önce duygular harekete geçmelidir. Zira insanlar, mantıklarıyla kendilerini haklı çıkarır ve eyleme geçme kararlarının doğru olduğuna kendi kendilerine ikna olurlar.

Dolayısıyla, eğer bir kişi, sizin için iyi düşünmüyor, iyi duygular beslemiyorsa, ne kadar başarılı bir network marketing uzmanı olursanız olun ona ulaşamazsınız. Ne denli iyi sunum yapsanız, tüm mantıksal argümanları kullansanız ya da çok başarılı bir konuşmacı olsanız bile onun gönlüne giremezsiniz.

Dostça Yaklaşım Neden Önemli?

Kimseye bir şey empoze edemez, onları bizim gibi düşünmeye zorlayamayız. Peki, ne yapalım, nasıl davranırsak daha başarılı olabiliriz? Yapılması gereken ilk şey ya da takınılması gereken temel tavır; dostça yaklaşım ve yumuşak bir üsluptur. Sadece bu tavır değişikliğiniz bile muhatabınızın fikirlerinde olumlu değişikliklere neden olabilecektir.

Bir kimseyi kazanmak için onunla gerçek bir dost olmaya çalışmalısınız. Dost olduğunuza, onun gerçekten faydasını istediğinize inandırmak ilk hedefiniz olmalı. Kendi görüşlerinizi zorla başkasına kabul ettirmeye çalışmak, sadece antipatik olmanıza neden olur. Ancak, karşınızdakinin faydasına odaklanmak, onun düşüncelerine değer verip, onun ilgisi olan konular üzerine yoğunlaşmak sizi başarıya ulaştırır.

Övgüde Cömert Olun

Karşınızdaki kişinin gerçekten övülebilecek noktalarını bulun, samimi bir şekilde onu övün. Övgüde cömert olun, bu size bir şey kaybettirmez. Gereksiz övgülerden, dalkavukluktan kaçının. Ancak; kendinizi biraz zorlarsanız, insanların övülebilecek pek çok özelliği olduğunu görebilirsiz.

Kısacası, öfke ile şiddetle, baskıyla sert bir rüzgâr gibi esmeye gerek yok. Her zaman için dürüst, olabildiğince samimi ve gerçekten doğal olmak pek çok kapıyı açan anahtar olabilir. Nezaket ve dostça yaklaşım bunların üzerine eklendiğinde daha güzel sonuçlar alınabilir. Bunlara ilaveten insanlara değer vermek, onların değerini bilmek sizlerin ayırt edici özellikleriniz olur.

Bu konuda daha detaylı bilgiler edinmek istiyorsanız “Network Marketing’de Dinleme ve Doğru Sorular Sormanın Önemi” başlıklı yazımızı da okuyabilirsiniz.

Gelecek, fırsatları bugünden görenlere aittir. Sorularınız ve katkılarınız için sayfanın altındaki yorum bölümünden ya da sitemizde bulunan herhangi bir iletişim kanalını kullanarak bizlere çekinmeden yazabilir ve ulaşabilirsiniz. Sağlıcakla kalınız…

Bu İçeriği Paylaşın...

Son Yazılar

Son Yorumlar

Son Tweetler