NETWORK MARKETING: İKNA EDİLMİŞLERLE Mİ İNANMIŞLARLA MI YOLA ÇIKALIM?

Network marketing özü itibarıyla pek de karmaşık olmayan çok prestijli bir iş. Bu işte belli prensipler, belli ilkeler pek tabi ki mevcut. Özellikle başarılı kişilerin kopyalanması gerektiği gerçeğini de hepimiz biliyoruz.

Ancak, bu işin uzmanı haline gelmiş, yılardır network marketing sektöründe olanların bazı söylemlerinin çok iddialı olduğunu düşünüyorum. Özünde doğru olan bazı çıkarımlar yanlış anlamaya müsait; dolayısıyla da açıklamaya muhtaç. Örneğin “Yola, ikna edilmişlerle değil, inanmışlarla çıkın” sözü. Bu konuyu irdeleyelim ve bizcesini özellikle de bu işe yeni başlayan veya ilerlemekte zorlananlar için aktarmaya çalışalım…

Network Marketing’e Başlangıç Nasıl Olur?

Network Marketing Nedir? ve nasıl başlanır? sorularını şöyle bir düşünelim. Daha önce network marketing yapmamış bir kişinin, kendisine sunum yapılır yapılmaz ilk seferde bu büyük vizyonu görmesi genelde mümkün olmuyor. İlk kez sunum dinleyen kişiler, belki ürünlerden etkileniyor, bazen de ek iş olarak yapabilirim düşüncesine kapılabiliyorlar. Bazıları, etrafındaki kazananları görüyor ve “ben neden başaramayayım ki?” diyebiliyor. Bunlarla birlikte pek çok kişi “en azından kaliteli ürünleri daha uygun fiyata kullanırım” duygusuyla bu işe başlayabiliyorlar.

Sunumu dinler dinlemez, ilk anda vizyonu gören ve işin kıymetini anlayan kişiler olabilir; buna hiç sözümüz yok. Ancak, vizyonu net olarak görmek, network marketing ile çok ciddi gelirler ve diğer kazanımlara ulaşılabileceğini anlamak için biraz zaman geçmesi gerekebiliyor.

İşe Herkesle Başlanabilir

Bundan dolayı, bu işin ustalarından bazılarının sürekli dile getirdiği “işe, inanmışlarla başlayın” ifadesi bize göre biraz yanlış anlaşılmalara mahal veriyor. Neden?

  1. Network marketin işine yeni başlayanların motivasyonunun devam etmesi için küçük de olsa bazı başarılar kazanması şart.
  2. İkna edilerek başlayıp, daha sonra ürünlerin etkisini görüp, vizyonu fark edip çok başarılı olan binlerce networker var.
  3. Ekibi büyütmek sayesinde çevre de genişlediği için, ikna olmamış birinin çevresi de takımı büyütmeye yardımcı olabiliyor.

Vizyonu Sonradan Görmek Mümkün

Dolayısıyla “İkna edilmişlerle Değil İnanmışlarla Yola Çıkın” özünde gerçekten doğru bir ancak açıklanması gereken bir ifade. Keşke network marketing işine başlayan herkes tamamıyla inanmış olarak, tüm kapasitesini vererek bu sektöre adım atsa. Ama maalesef, pek çok kez bu durum olmuyor, vizyonu anlamak için zaman gerekebiliyor.

Bu ifadedeki felsefeyi şöyle anlamak gerek. Herkes bir şey yapmak için ikna edilmek istiyor. Yeteri kadar bilgi ve doğru enerji, ikna olmak için yetebiliyor. Muhatabınızın duygularını harekete geçirmek ve ona ilham vermek iknanın temel anahtarlarından. Bu nedenle kimseye muhtaçlık psikolojisine girmeden, iş insanı olduğunuzu bilerek anlatımlar yapmalısınız…

Faydalı Olmaya Odaklanın

Kısacası network marketing prestijli ve huzurla yapılabilen bir iş modelidir. Etrafınızda daha ilk adımda %100 inanmış, bu işe kendini adayan birini bulmak neredeyse imkânsızdır. Sadece bu işe inanmış, adanmış ve tam motive olarak size katılacak birini arıyorsanız çok bekleyebilirsiniz. Hoş, böyle birini bulursanız sizi kimse tutamaz ancak siz ekibinizi büyütmeye bakın. Network marketing işine en baştan olmasa bile daha sonra sevdalanacak, kendini bu işe adayacak birileri mutlaka çıkacaktır.

Bu birilerinin, kendi ekibinize dahil ettiğiniz kişiler arasından çıktığını düşünsenize… Bir kelime, bir hareket, görülen bir tavır, okunan bir söz insanların vizyonlarını değiştirebilir. Bundandır ki siz network marketing güzelliklerini herkese aktarın, yola herkesle çıkın. Onlara fayda sunmaya çalışın. Sadece ürün kullanıcısı olsa, sadece kişisel gelişim eğitimlerini alsa bile ona sağladığınız faydanın büyüklüğüne inanın. Sonrasında onların içlerinden çıkabilecek cevherleri keşfetmek de size kalmış…

Bu nedenlerle hemen Network Marketing İşinde Gurur, Büyük Bir Hatadır yazımızı okuyun ve harekete geçin.

Gelecek, fırsatları bugünden görenlere aittir. Sorularınız ve katkılarınız için sayfanın altındaki yorum bölümünden ya da sitemizde bulunan herhangi bir iletişim kanalını kullanarak bizlere çekinmeden yazabilir ve ulaşabilirsiniz. Sağlıcakla kalınız…

Bu İçeriği Paylaşın...

Son Yazılar

Son Yorumlar

Son Tweetler