Network Marketing İşinde Parayı Yukarıdakiler mi Kazanır?

Network marketing işinde paranın çoğunu yukarıdakiler mi işe ilk önce girmiş olanlar mı kazanır? Bu soru, bu sektöre adım atmak üzere olanların zihnini kurcalayan soruların başında gelir. Bu durum aslında klasik ticaret için geçerlidir. Bütün şirketlerde paranın çoğunu üst düzey yöneticiler kazanır. Konuyla ilgili diğer detaylar için Network Marketing 21. Yüzyılın Ticareti Ama Nasıl Yapmalı? başlıklı yazımızı da okuyabilirsiniz. Şimdi bu soruların cevabını birlikte arayalım…

Klasik Ticaretin Gerçek Nitelikleri

Her endüstride paranın çoğunu ancak tepedeki bir kaç kişi kazanır. Her işte, her şirkette, her ülkede paranın çoğu mutlu azınlığa yani bir kaç kişiye gider. Bu ticari anlayış, dünyanın her tarafında tüm klasik ticaret modellerinde böyledir.

Bu ticari kast sistemi; sermaye yetersizliği, köşe başlarının zamanında tutulmuş olması, standart alınan maaşlar ve potansiyeli tam olarak ortaya koyamama sebepleriyle hiç değişmez. Kısacası bu durumu tersine çevirmek ve değiştirmek, klasik ticarette imkânsız denecek kadar zordur.

Network Marketing, Emeği Ödüllendirir

Ama bu durum network marketing sektöründe böyle değildir. Gerekli donanım ve becerileri ile eğitimleri edinen ve sahada aktif bulunan herkes, çok iyi kazanımlar elde edebilir.

O halde bu durumdan şikâyet etmek yerine network marketing sektöründe kariyer ve kazanç olarak en üstteki kişileri incelemek gerekir. Onların kabiliyet ve donanımlarına sahip olmak; orada yer almak ve onların kazanç seviyesine erişmek için en makul çözümdür.

Network marketing işinde ödemeler, üretkenliği ödüllendirecek şekilde planlanmıştır. Hiçbir şey yapmazsınız elbette hiçbir şey kazanamazsınız. Az çabalarsanız az kazanırsınız, çok çaba gösterirseniz çok kazanırsınız. Aksi olsaydı, network marketing şirketleri çalışanların emeklerinin karşılığını nasıl verir ve nasıl ödüllendirebilirdi ki?

Az Çalışanın, Çok Kazanması Adil mi?

Düşünün ki biz bir şirket açıyoruz ve daha az çalışanın ve daha az üretenin, en çok kazanacağını söylüyoruz. Buna kim inanır? Şuna kesinlikle emin olmalıyız: Network marketing, performans standartlarına göre ödemeler yapar. Bu sektöre dair “kaç kişi yüksek standartta para kazanacak?” sorusunun cevabı “kaç kişi o standartta çalışırsa” şeklinde verilebilir.

Network marketing işinde, klasik ticarette olduğunun aksine, performans veya gelirlerde hiç kimseye bir sınırlama ve kısıtlama getirilmez. Bu işi yapan herkesin önü açıktır ve herhangi bir limit yoktur. İstenen performans standartlarına ulaşan herkes, o standartların keyfini sürebilir. Bu da mümkün olan en adaletli prim veya gelir dağılımlarından bir tanesidir.

Network Marketing Sektörüne Önce Girenler Çok mu Kazanıyor?

İkinci soru ise network marketing işinde paranın çoğunu işe önce girenler mi kazanmaktadır? Aslına bakılırsa hemen hemen bütün sektörlerde işe önce girenler, işi kuranlar daha fazla kazanır.  Bu durumun geçerli olmadığı tek bir sektör vardır; o da network marketing işidir.

Örneğin emlak sektöründe bir evi 200.000 TL’ye alıp 300.000 TL’ye sattığınızda, bu evi sizden sonra alandan kazanç sağlamıyor musunuz? Buradaki durum kısaca evi önce aldığınız için para kazanmanız anlamına gelir.

Oysa bu durum network marketing organizasyonunda çok farklıdır. Her ekipte, bu işe önce girenlerden daha çok kazanan, daha yüksek kariyerlere gelen, sponsorlarını geçen onlarca lider vardır. Network marketing işinde bu gayet doğaldır; çünkü onlar daha çok performans göstermiş ve daha çok üretken olmuşlardır.

Onlar gerekli eğitim ve donanımlara sahip olmuş, sahada koşturmuş, sunum yapmış, akademilere katılmış, eğitimleri kaçırmamışlardır. İşte bu durum bizlere bir fırsat eşitliği sağlar ve network marketing işinde herkesin herkesi geçebilmesine imkân tanır. Bu da gerçeklerle efsaneler ve söylentiler arasındaki ayrımı fark etmemize yardımcı olur.

Gelecek, fırsatları bugünden görenlere aittir. Sorularınız ve katkılarınız için sayfanın altındaki yorum bölümünden ya da sitemizde bulunan herhangi bir iletişim kanalını kullanarak bizlere çekinmeden yazabilir ve ulaşabilirsiniz. Sağlıcakla kalınız…

Bu İçeriği Paylaşın...

Son Yazılar

Son Yorumlar

Son Tweetler