NETWORK MARKETİNG LİDERLERİNE 13 TAVSİYE

Daha önce web sitemizde yayımlananNetwork Marketing Liderlerine 10 Tavsiye başlıklı yazımızın gördüğü ilgi sonrasında bu serinin ikincisini yayımlama kararı aldık. Yine bir solukta okuyacağınız bu yazımızda, network marketing alanında ulusal ve uluslar arası rekorları alt üst etmiş bir liderin tavsiyelerini derledik. Faydalı olması umuduyla…

1- Kendimizin icat ettiği iki türlü inanç vardır. Yanlış bir kader kısmet inancı, yanlış bir yoksulluk inancı.

Network marketing işini yaparken başarılı olunmadığında, “ne yapalım nasibimizde yokmuş” denir. İşte bu söylem, işin gereğini yapmayıp bir tür mazeret bulmaktır. Çağın ticari anlayışını takip etmeyerek “zengin daha da zenginleşti, fakir daha da fakirleşti” sözü kocaman bir yalandır. Sadece zamanın gerekliliklerini, ticari yöntemlerini, uygulamalarını öğrenip eyleme geçmeniz gerekiyor. Evet, hepimiz çok kazanmalıyız, çünkü bir şey sizde çokça olmadan başkalarına çokça veremezsiniz.

2- Başarılı insanlarla beraber çalışmanız sizlere müthiş bir ivme kazandırır.

Bu yaklaşım, sizleri tek başınıza asla ulaşamayacağınız yerlere ulaştırır. İşte tam da bu yüzden başarılı insanlarla beraber olun, standartlarınızı yükseltecek liderlerle beraber mesai yapın.

3- Başkalarından mutlaka akıl alın, çünkü insan en az kendisini görür.

Hepimiz aptal, çıplak ve dilsiz olarak doğarız ama öğrenebiliriz. Dolayısıyla herkes pratik ve gözlem gücü sayesinde mükemmelliğe ulaşabilir.

4- “Bu işin içinde olmakla bu işin sizin içinizde olması” arasında çok fark vardır.

Şuna emin olun ki, insanlar sizleri dinlerken bunu fark eder ve organizasyonunuza dâhil olurlar. Unutmayın onların itici gücü sizsiniz. Bu çok zordur ama network marketing buna değer. Lokomotif olmak kolay değildir, başlangıçta tabi ki zorlanacaksınız. Bu sebeple bu işe girdiğinizde psikolojik emniyet kemerinizi bağlamanız faydanıza olacaktır.

5- Kimseyi ikna etmeye çalışmayın, çünkü iradesi dışında ikna edilen bir kimsenin görüşleri sabittir, çalışmaz.

Network marketing için daha fazlasına ihtiyaç duyan insanlara değil, daha fazlasını gerçekten isteyen insanlara ihtiyacınız var. Motivasyon sizin beyninizden gelir ama amacınızdan kaynaklanan ilham, esin içinizden gelir. İşte bu, duygusal canlılığınıza sebep olur. Sizin başarılı olmanızı tetikleyen en önemli şeyin ne olduğunu bulabildiniz mi? işte sizin esin kaynağınız, ilhamınız budur. Eğer bir amacınız olursa, esin kaynağınız da olur. Bu konuyu daha iyi anlamak için “İKNA EDİLMİŞLERLE DEĞİL İNANMIŞLARLA YOLA ÇIKIN EFSANESİbaşlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

6- İnsanlar sizde bilgi değil tutku ararlar.

Hemen hemen herkes öncelikle ne söylediğinize değil;

 • Nasıl ve ne şekilde söylediğinize,
 • Söylerken nasıl bir tavır takındığınıza, ne hissettiğinize ve duygularınıza,
 • Söylediklerinizi neden söylediğinize, hissettiklerinizi neden böyle hissettiğinize dikkat ederler. Ne söylediğimiz sadece yüzde %7 geri kalan %93’ü ise diğerleridir.
  Bundandır ki başarmak isteyen insanların duygu ve düşünceleri, her seviyede belli başlı değişiklikler arz eder:
 • İhtiyacım var, yapmam gerekiyor: Başlar, devam etmez.
 • İstiyorum, bunu seçiyorum: Başlar, bir kaç problem ve sıkıntı yaşadığında bırakır.
 • Bunu seviyorum, network marketing işi beni çağırıyor deyip işe adanmak: Kesinlikle başarır. Çünkü, bu kişinin zihninde ikinci bir seçenek yoktur.

7- Mütevazı olup, çekingen olup, başkalarının size katılmalarını istemediğiniz ve talep etmediğiniz zamanlarda çok zorlanırsınız.

Onur gurur yapıp, bazen ağır patron gibi davrandığınız sürece kimse size katılmayacaktır. Hem mütevazı hem cesur olmak sizi başarıya taşır. Cesaretiniz olmadan mütevazı olursanız, kimseye karşı ne istediğinizi söyleyemezsiniz. Siz istediğiniz kadar “Ben herkese yardımcı olmak istiyorum. Şirketim iyi, ürünlerim iyi” diye düşünün. Eyleme geçmediğiniz, sunum yapmadığınız sürece kimse size dâhil olmaz. Kimse sizi takip etmez, ekibinize katılmaz.

8- Ekip arkadaşlarınıza sorumluluk yükleyin.

Eğer ekiplerinizdeki kişilere, “başarısız olurlar” korkusuyla bir görev vermiyorsanız, onları işin tam ortasına atmıyorsanız onları yetiştiremezsiniz. Eğer onlara bu fırsatları vermiyorsanız, onların elinden harika bir ders fırsatını da alıyorsunuz demektir.

9- Başarı yoksa, çıkarılması gereken dersler vardır.

Eğer bir insan bu işe girip başarılı olamamışsa, mutlaka öğrenmesi gereken bir ders veya dersler vardır. Bazı eksikleri vardır ve emin olun vazgeçmediği sürece her insan bunu tamamlayabilir. Çünkü network marketing işinde eksiklikleri tamamlamak için gerekli fırsatları bulmak çok kolaydır.

10- Hayallerin peşinden koşun, fantezilerin değil.

Fantezilerini takip eden kişileri, mutlaka yoksulluk ve başarısızlık beklemektedir. Hafif yükleriniz olursa büyük hayallerin peşinden koşabilirsiniz. Zorluklar ve zorluklarla mücadele etmek için en kestirme yol; ısrarlı ve tutkulu olmaktır.

11- Network marketing ile gerçek potansiyeller ortaya çıkar.

Hayatta en güzel şeylerden bir tanesi kişilerin gerçek potansiyellerine ulaşmasını sağlamak, onların refah mutluluk ve huzur içerisinde yaşamasını temin etmektir. Bu, network marketing ile elbette mümkündür ve binlerce örneği vardır.

12- Network marketing, uzun soluklu bir iştir.

Bu işte önemli olan kişileri kaydetmek değil, öncü ve örnek gerçek bir lider olmaktır. Ekibinize;

 • Sahip çıkmak,
 • Yol göstermek,
 • Destek olmak,
 • İşi öğretmek,
 • Ekip kurmalarında her türlü yardımı sağlamak
 • Motive etmek liderlerin temel görevleridir.

13- Zihninizde yaratıcılık, kalbinizde sevgi ve ruhunuzda bir amacınız olmalı.

İşte böyle olduğunuzda esin kaynağınız, motivasyonunuz her zaman yukarılara çıkar. Hayatta mutlaka sevecek birisi, yapacak bir şey, dört gözle beklenecek bir umut olmalı. İşte bu, size dolu dolu ve kaliteli bir yaşam sunar.

Gelecek, fırsatları bugünden görenlere aittir. Sorularınız ve katkılarınız için sayfanın altındaki yorum bölümünden ya da sitemizde bulunan herhangi bir iletişim kanalını kullanarak bizlere çekinmeden yazabilir ve ulaşabilirsiniz. Sağlıcakla kalınız…

Bu İçeriği Paylaşın...

Son Yazılar

Son Yorumlar

Son Tweetler