NETWORK MARKETİNG LİDERLERİNE 10 TAVSİYE

Network marketing, kolay ama basit olmayan bir iş. Bu sektörde başarı kazanmış ve lider olarak adlandırılan kişiler de her daim kendilerini yetiştirmeliler. Kendine yatırım yapan, sürekli olarak kendini geliştiren kişiler, ekiplerine çok iyi liderlik yaparlar. Bu yazımızda ülkemizde rekorlar kırmış bir network marketing liderinden sizler için derlediğimiz 10 tavsiyeyi paylaşacağız. Tüm liderler ve lider olmak isteyenler için başucu kaynağı bir yazı olacağını değerlendiriyoruz. Haydi başlayalım…


TAVSİYE 1: HAYIR’LARA ALIŞIN

Network marketing yapıyorsanız adaylarınızdan her zaman hayır duyacaksınız; buna alışmalısınız. Meseleyi duygusallaştırmayın, sadece işinizi yapıyorsunuz unutmayın. Size söylenen her şeye duygusal bir tepki verdiğiniz sürece acı çekmeye devam edersiniz. Gerçek güç, şöyle bir arkanıza yaslanmak ve olayları mantık süzgecinizden geçirerek sakince gözlemlemektir. İnsanların kelimeleri, hayırları sizi kontrol ediyorsa; bu, her şeyin sizi kontrol edebileceği anlamına gelir.


TAVSİYE 2: PROBLEMLERE, OLUMSUZLUKLARA TAKILIP KALMAYIN

Network marketing yaparken önümüzdeki yolda daima taşlar olacak, engeller çıkacak yapamazsınız diyecekler. Bazen moraliniz bozulacak para kazanamayacak, belki de bir süre bir kolunuz akmayacak, cebinizden harcamak zorunda kalacaksınız. Bazen eşiniz, bazen çocuklar bazen en sevdiklerimiz bu yoldan alıkoymaya çalışacaklar sizleri.

Eğer bütün bunları yaşamadan başarılı olan tek bir networker olduğu iddia ediliyorsa eminim doğru söylenmiyordur. Bütün bunları bizi tökezleyecek engeller olarak mı, yoksa üzerine basıp aşılacak merdivenler olarak mı göreceğiz? Bütün mesele işte bu.


TAVSİYE 3: EKİBİNİZİ VE LİDERLERİNİZİ ÇOK AMA ÇOK SEVİN

Onların sizin hakkınızda ne düşündüğünü hiç ama hiç merak etmeyin. Bu dünyadaki en mutsuz insanlar kimdir bilir misiniz? Başkalarının ne düşündüğünü çok önemseyip bunu kendilerinde bir takıntı haline getiren kusur müfettişleridir. Network marketing yapıyorsanız ve iyi bir lider olmak istiyorsanız kusur bulmak yerine, hoş gören olmayı başarmalısınız.


TAVSİYE 4: ÖRNEK OLUN, ÖNCE SİZ HAREKETE GEÇİN

Eğer ekibiniz bütün motivasyon sözlerinize, yalvarıp yakarmanıza rağmen harekete geçmiyorsa yönteminizi değiştirin. Nasıl mı? Önce siz harekete geçin, söyleyen değil yapan olun. Söz ile verilen öğütler kulağa, hal dili ile verilen öğütler ise kalbe saplanır. Sizler sahada olunca onların da sahada olduğunu göreceksiniz. Yani network marketing lideri, sadece söylemez; önce kendi yapar.


TAVSİYE 5: AFFETMEYİ BİLİN

Çok yardım etmenize, sponsorluk yapmanıza eğitim ve yardım etmenize rağmen elbette vefasızlık yapanlar çıkacak. Size “benim için hiçbir şey yapmadı, her şeyi ben kendim yaptım” diyecekler. Bunu yaşamayan network marketing lideri de yoktur. İnsanoğlunun genel karakteridir bu, ayağı yere basmaya başlayınca elinden tutanı unutur.

Siz görevinizi yapmanın huzuruyla kafanızı yastığa rahat koyuyorsanız bitmiştir. Zaman en iyi müfessirdir; size ne yaşatıyorsa yaşayacaktır. Bekleyin ve görün, vakti geldiği zaman sizi anlayacaktır, köprüleri yıkmayın. Affetmeyi bilin, yanlış yapanların hatalarını affedin, gerçek liderlik işte budur.


TAVSİYE 6:  ZORLUKLARA RAĞMEN VAZGEÇMEYİN

Hayatınızdaki zorluklar sizi yok etmek için gelmez. Sizin gizli potansiyelinizi, yapabileceklerinizi ve gücünüzü fark etmenize yardımcı olmaya gelir. Bırakın bu zorluklar sizin de çok zorlu olduğunuzu bilsinler. Bırakın bu zorluklar, size engel olmaya çalıştıklarına pişman olsunlar. Gücünüzün ve potansiyelinizin farkına varın, asla vazgeçmeyin. Network marketing başarısında ilk adım, vazgeçmemek üzere atılmalıdır.


TAVSİYE 7: GÜZEL İNSAN DEĞİL, İNSANLARDAKİ GÜZELLİKLERİ ARAYIN

Dünyada iyi ve güzel insan arıyorsanız şimdiden söyleyeyim hiç yorulmayın kesinlikle bulamayacaksınız. Güzel insan aramaya çalışmak ile insandaki güzellikleri aramak arasında derin bir fark vardır. Siz güzel insan değil, insanlardaki güzelliği aradığınızda yüzlerce binlerce güzellik bulacaksınız. Eleştirmek değil, içtenlikle takdir etmek network marketing liderinin ilk bilmesi gereken hasletlerden biridir.


TAVSİYE 8: UYANIK GEÇİNENLERE DİKKAT EDİN

Hiçbir kimse, hiçbir network marketing ekibi uyanık geçinenleri sevmez. Uyanık geçinen bu tipler hiç fark edilmediklerini zanneder, ama apaçıktırlar. Herkes tarafından hemen fark edilirler. Bu nedenle dalgın ve düşünceli insanları çok sevin. Bu onların iyi olduklarını, fikir adamı olduklarını gösterir. Zira kötüler, her zaman uyanıktırlar.


TAVSİYE 9: MÜTEVAZI OLUN

Tevazuu elden bırakmayın. Bırakın kibirli hal ve tavırlara sahip, gururlu ve kendini beğenmiş liderleri, tavır ve mimikleri ile bile bunları hissettiren liderleri kimse sevmez. Bu megolamanca tavırlar hemen hissedilir ve o liderlerin peşinden kimse gitmez. Demir olsanız bile çürürsünüz, toprak olduğunuzda ancak dayanırsınız. Bu nedenle siz siz olun, toprak olmaya bakın, demir olmaya değil.


TAVSİYE 10: NEYE LAYIKSANIZ ONUN İÇİN ÇALIŞIN

Çocuklarınızın, kendinizin ve eşinizin hak ettiği hayat standartlarının şu anda içinde bulunduğunuz hayat şartları olduğunu düşünüyorsanız hiç ama hiç mücadele etmeyin. Network marketing ile gayretinizi boşa harcamayın ve sakın çalışmayın. “Balığa, denizden başkası azaptır” der eskiler. Neresi için ve neye layık olduğunu düşünüyorsanız oraya göre yaşayın. Unutmayın! Kendinizden başka hiç kimse sizin kurtarıcınız olamaz.

Bu İçeriği Paylaşın...

Son Yazılar

Son Yorumlar

Son Tweetler