Network Marketing 21. Yüzyılın Ticareti Ama Nasıl Yapmalı?

Hiçbir şey bir dostun tavsiyesinden daha çok satış sağlayamaz. Dünyadaki salgınlar, evden ve günümüz şartlarında online olarak yürütülen tavsiye ticaretinde bir patlamanın olacağını gösteriyor. Network marketing, tavsiye ticaretidir, bunun doruk noktasıdır. Kullandığımız ve faydasını gördüğümüz ürünleri tavsiye ederken sadece teşekkür alan bizler, network marketing ile teşekkür yanında para da kazanırız.

Network marketing size bütün sistem, araç ve eğitimleri temin eder. Ne zaman çalışacağınızı, nasıl çalışacağınızı ve kimlerle çalışacağınızı seçebilmek network marketing sayesinde çok büyük bir özgürlük. Ekonomik durumları yerinde olmayan, sıradan insanların ekonomik özgürlüğüne kavuşabilecekleri harika bir sistem bu. İnsanların tutkularını ve yeteneklerini daha iyi olmak için yönlendirebilecekleri, ortaya çıkarabilecekleri müthiş bir girişimcilik fırsatı.

Binlerce kişi ekonomik durumu ve yatırım imkânları olmadığı için bekliyor, potansiyelini ortaya çıkaramıyor. Ülkeler ve halkları, sürekli olarak ekonomik krizlerle, siyasi problemlerle ve bulaşıcı hastalık başta olmak üzere beklenmedik afetlerle boğuşuyor. Peki, sizin bu tip kriz zamanlar için bir planınız var mı?

Süper Kahraman Olmayın, Kaldıraç Etkisini Fark Edin

Hiçbir zaman süper kahraman bir sponsor, her şeyi tek başına yapan bir lider olmaya çalışmayın. Evet, ilk sunumları ekip arkadaşlarınızın adaylarına siz yapın, ama bir an önce onlara bu işi öğretin. Aksi halde çok kısa zamanda tıkanırsınız, başaramazsınız.

Sürekli onların yerine çalıştığınızda onlar size bağımlı hale gelir. Bunu yapmadığınızda dar olarak başlayan network marketing organizasyonunuz genişler, ama sonra tekrar daralır. Bu sebeple geometrik katlamanın gücünü keşfetmelisiniz. Bu sektörde dünyada en çok kazanan insanlara baktığınızda hepsi bu kaldıraç gücünü kullanır.

Neyi Tanıtırsanız, Onu Satarsınız

İşinizi tanıtırken neyi ön plana koyuyorsanız onun sunumunu yapmış olursunuz. Bir çok yeni distribütör, adaylarının ürünlere aşık olacağını düşünerek işe gireceklerini zanneder. Ağ pazarlama işi asla sadece bir satış işi değildir.

Biz şirketlerimizin sadece distribütörleri değil aynı zamanda girişimcileriyiz. Başarılı bir girişimciliğin yolu, reklam ve pazarlamadan geçer. Tabi ki bu pazarda gerçek değeri olan bir ürüne ihtiyacınız var.

Kendiniz kullanacak kadar tutku duyduğunuz ürünleriniz elbette olmalıdır. Ancak ağ pazarlama arenasında zaten birçok iyi ürün vardır. Birçok network marketing şirketinin piyasayı sallayacak en az bir tane harika ürünü vardır. Peki neden hala pek çok insan network marketing sektöründe başarısız oluyor?

Ürünleri Değil, Kendinizi Ön Plana Çıkarın

Çünkü bu meslekte yanlış şeyi ön plana çıkarıyorlar. Ağ pazarlamada kendinizi ön plana çıkararak ve tanıtarak zengin olursunuz. Şirket ve ürünler geçicidir, ama isim ve itibarınız bir ömür boyu kalıcıdır. İnsanlar bir ürünle veya şirkette birleşemezler. İnsanlar, insanlarla birleşirler.

İnsanlar, tanıyıp hoşlandıkları saydıkları, sevdikleri ve güvendikleri ayrıca kendilerinin hayattaki amaçlarına ulaşmasına yardımcı olacaklarına inandıkları insanlarla birleşirler. Bu endüstrinin en çok kazananları bu işin psikolojisini çok iyi bilenlerdir, anlayanlardır. Yani insanlara asıl satışı yapan siz iken insanlara neden hala şirket ve ürünleri tanıtmakta bu kadar çaba sarf ediyorsunuz ki? Neden kendinizi ön plana çıkarmıyorsunuz.

Püf Nokta: Kendinizi Nasıl Pazarlayacağınızı İyi Bilmek

Kendinizi nasıl tanıtacağınızı ve pazarlayacağınızı bilmeniz gerekiyor. Bunu öğrendiğinizde etrafta başıboş bir halde, amaçsız ve hedefsiz bir şekilde koşturan %97-98lik bir kesimin önüne geçersiniz. Cazibe sanatının ne olduğunu ve kişisel markalaşmayı öğrenmelisiniz. Bunu yaptığınızda insanların zamanla size katılmak istediklerini göreceksiniz.

Bunun çok kestirme bir yolu yoktur. Her gün kendinizi geliştirmeli eğitimlerinizi tamamlamalı ve distribütör olacak adaylarınızın sizi tam bir lider sponsor olarak görmesini sağlamasınız.

İlk karşılaşmadan itibaren kendine güvenen, konuya hâkim olmasıyla güven veren ve “ben bu insanla çalışırım” imajını vermenizi sağlayan işte budur. Bu yüzden daha önce onlarca kere aynı şirketi ürünleri ve kazanç planını dinleyen bazı kişiler işe dâhil olmazken, yetkin ve bu nitelikleri taşıyan bir başkasının ekibine hemen katılırlar.

Şartlar Eşit Ama Hata Nerede?

Bu sebeplerle aynı şirket, aynı ürünler ve aynı kazanç planına sahip bazıları başarılı olurken bazıları başarısız olur. Çünkü network marketing işinde kişiler şirkete, ürüne, kazanç planına değil size, sadece ve sadece size katılırlar.

Bu yüzden, hiç kimseyi suçlamadan sadece kendinize sormalısınız; ben bu işi yapabilmek için yetkin hale geldim mi? Eğitimlerimi tamamladım mı? Her geçen gün bir ilerleme sağlıyor muyum? Bir lider oldum mu? Bu soruları evet cevabına döndürebilmek ise hiç kimsenin değil, sadece sizin elinizdedir.

Bu konularda detaylı bilgilere erişmek ve iyi bir network marketing lideri olmak istiyorsanız Network Marketing Liderlerine 10 Tavsiye başlıklı yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

Sorularınız ve katkılarınız için sayfanın altındaki yorum bölümünden ya da sitemizde bulunan herhangi bir iletişim kanalını kullanarak bizlere çekinmeden yazabilir ve ulaşabilirsiniz.

Gelecek, fırsatları bugünden görebilenlere aittir… Sağlıcakla kalınız…

Bu İçeriği Paylaşın...

Son Yazılar

Son Yorumlar

Son Tweetler