Network Marketing Sektöründe İyi Bir Sponsor Olmak İçin 13 Adım

Bu yazı, network marketing sektörünün çok başarılı liderlerinden biri olan Suzan Beyza hanımın “Sponsor Olmak” isimli eğitiminden derlenmiştir.

Network marketing işinde bir distribütör sahibi olmak, çocuk sahibi olmak gibidir. Bu işi yapan birçok insan, nihai amacının insanları sisteme kayıt etmek olduğunu düşünür ama  aslında bu bir başlangıç. İşimizin en önemli kısmı da zaten distribütör kaydı yaptıktan sonra başlıyor. Bundan dolayıdır ki eğer distribütörünüzün sorumluluğunu alamayacaksınız, kimseye sponsor olmayın…

Network marketing sektöründe iyi bir sponsor olmak ve liderliğe doğru sağlam adımlar atmak istiyorsanız aşağıdaki adımları takip etmeniz faydanıza olacaktır.

 1. Adım: Karşılıklı Beklenti Ve Sorumlulukları Netleştirin:

Yeni bir distribütör kayıt ederken, onunla karşılıklı olarak beklentilerinizi ve sorumluluklarınızı netleştirmeniz çok önemlidir. Karşılıklı taahhütleşme de denilebilecek bu adım asla atlanmamalı, uzun vadeli bir işin sağlam temellere oturması bu adımla sağlanmalıdır.

Bu bir iş ve bu senin işin… Başarı ya da başarısızlığın kaynağı sensin… Bir an önce benden bağımsız bir şekilde bu işi yapabilecek hale gelmelisin. Benim nihai amacım bu, senin de amacın bu olsun…” ifadelerini kullanmanız başlangıç açısından gereklidir. Zira network marketing işinde sponsor bir rehberdir, yol göstericidir; distribütörün yapması gereken işleri, onun için yapan kişi değildir…

 1. Adım: Yaşanabilecek Zorlukları Distribütörünüze Şeffaflıkla Anlatın:

Network marketing, kolay yoldan, yata yata para kazanmayı vaad etmez. Emek vermek ve sabır göstermek işin temel kriterleridir. İşimiz çok Hayır’lı bir iş… Başlangıçta bu hayırları duymasının normal olduğunu, bunların Evet’e dönmesinin de bir süreç gerektirdiğini bilmesini sağlamalısınız.

Bu nedenle yeni distribütörünüze yaşayabileceği zorlukları, hayal kırıklıklarını ve en yakınlarından bile gelebilecek küçümser tavırları hiç çekinmeden açık yüreklilikle anlatmalısınız. Sonrasında da :

Network marketing işini yaparken zorluklarla karşılaşıp, motivasyonun düştüğünde, işi yapmak istemediğinde seni kendi haline mi bırakayım, yoksa bu işe başlama nedenlerini sana tekrar hatırlatıp elinden mi tutayım?” sorusunu mutlaka sormalısınız. Böylece yeni distribütörünüz ile kurduğunuz bağı sağlamlaştırır, network marketing işine daha profesyonel bir adım atmasını sağlamış olursunuz.

 1. Adım: Dürüstlükten Asla Taviz Vermeyin:

Network marketing, uzun vadeli ve güvene dayalı ilerleyebilecek bir iştir. Bundan dolayıdır ki her daim etik ve dürüst bir anlayışla yapılmalı, günü kurtarmaya yönelik tavırlar içine girilmemelidir. Bu nedenle, birini kayıt edeceğim diye asla yalan söylemeyin. Tutamayacağınız vaatleri vermeyin.

Unutmayın bu uzun soluklu bir yolculuk ve güzel bir iş ortaklığıdır. Bilerek veya bilmeyerek yaptığınız yanlışlar, verdiğiniz eksik bilgiler ya da söylediğiniz yalanlar güven ortamını zedeler, belki de iş ortaklığınızı bozar.

 1. Adım: Distribütörünüzün Hayal Ve Hedeflerini Netleştirmesini Sağlayın:

Hayallerimiz, deniz feneri gibidir; kara günlerde, zorluklarda yolumuzu aydınlatır, hedefeulaşmamızda yardımcı olur…

Somut hedef ve hayaller kurmak, özellikle de somut hayali belirledikten sonra tarihi belli olan, ulaşılabilir kariyer hedefleri oluşturmak, yaşanan zorlukları aşmayı sağlar. Bu nedenle, distribütörünüzün hayal kurmasını sağlayın. Bu hayallerle birlikte hedeflerini netleştirmesine yardımcı olun. İşte atılacak bu adım, yaşanacak tüm zorluklarda yoldan sapmayı engelleyecek bir deniz feneri vazifesi görecektir.

 1. Adım: Distribütörünüzün Eğitim Ve İş Planlarını Belirleyin:

Network marketing, planlı ve programlı çabalar gerektiren bir iştir. Her işte olduğu gibi, bu sektörde de hedeflere gelişigüzel gidilmez. Sponsor olarak, distribütörünüze bunları anlatacak, eğitim ve iş planlarını belirlemesinde yardımcı olacak kişi yine sponsorudur.

Burada ince bir çizgi, önemli bir ayıntı vardır. Herkesin hayatını idame ettirmek için yapması gereken bazı zorunlu işler olabilir. Siz bir sponsor olarak, bayinizin bu ajandasına saygılı olmalı, çalışma planınızı onun zorunlu rutinlerini bozmayacak şekilde ayarlamalısınız.

Bayi yaptığınız kişiye yönelik ilk planlardan biri de ilk olarak hangi eğitimleri alacağına yönelik olmalıdır. Eğitim planlanırken www.nmakademicom sayfasındaki içerikler ve nmakademiTv YouTube kanalını kullanmanız faydanıza olacaktır.

Ayrıca yeni distribütörünüzün şirketinize ait sunumu, en az 5 kez izlemesini sağlamalısınız. Bunu yaparsanız bir müddet sonra o da sizden bağımsız bir şekilde sunum yapabilecek hale gelecektir.

 1. Adım: Distribütörünüze Şirket Bilgilerini Eksiksiz Verin:

Network marketing işine ilk kez girenler elinden tutulmaya, yönlendirmeye muhtaç çocuklar gibidir. Ona her türlü bilgiyi verecek olan da sponsorudur. Şirketinizle ilgili özel bilgileri ve bu bilgilere nasıl ulaşılacağını bayinize vermelisiniz. Ancak oluşacak herhangi bir olumsuzlukta önce sizinle iletişime geçmesi gerektiğini de mutlaka hatırlatmalısınız.

 1. Adım: Distribütörünüzü Ürün Kullanıcısı Yapın:

Distribütörünüzün kullanması gereken ürünleri, onunla istişare ederek yine siz planlamalısınız. Ürünlerin tüm özelliklerini detaylı anlatıp kullanmasını sağlamak da yine sizin vazifenizdir. Şirketinize ait ürünleri tanıması ve başkalrına da tavsiye edebilmesi için maksimum adette ürün almasını ve bu ürünlerin sadık kullanıcısı olmasını sağlamalısınız. Kısacası network marketing işimizi etik, dürüst ve etkili yapabilmek için ürün kullanımının çok önemli olduğu yeni distribütörlere mutlaka hatırlatılmalıdır.

 1. Adım: İlk Adımları Distribütörünüz İle Beraber Atın:

Network marketing işinde pek çok kişi ilk heyecana kapılarak, daha tam bilmeden işi anlatma hevesine kapılır ve duvara toslarlar. Bu konu yeni bayilere önemle hatırlatılmalı ve bu fırsatı insanların doğru şekilde görüp, anlama ve doğru tercih yapma şanslarını elinden almaması gerektiği vurgulanmalıdır. Bu nedenle, distribütörünüz ile ona ait kontak listesini yaparak, ilk sunumları birlikte yapma, ilk adımları beraber atma sabrını göstermesini sağlamalısınız.

Network marketing işinde sizinle birlikte yeni başlayanlar ile ilk yapmanız gereken işlerden biri de birlikte sahaya çıkmak ve yüzyüze sunumları beraber yapmaktır. Bu süreci sanki bir staj gibi değerli hale getirmelisiniz. Bir an önce sahaya çıkmak, ilk kaydı getirir. Bu, hem yeni bayinizin işi doğru öğrenme sürecinin bir parçası hem de oluşacak ilk kayıt veya ilk satışla birlikte  işin yapılabilirliğine inanmasının ve işe devam etme motivasyonu kazanmasının bir yolu olacaktır.

Sunumlara birlikte gidin, sahaya birlikte çıkın. Onun yerine bir yerlere gitmeniz genelde hiç fayda vermez.  Bu işi onun yerine yaparsanız oluşacak yeni bayiliklerde doğru ve etkin bir sponsorluk ilişkisi başlamaz.

 1. Adım: Distribütörünüze Kontak Listesinin Önemini Öğretin:

Distribütörünüze kontak listesini yapmayı öğretmek ve bizzat ona bu konuda yardımcı olarak listesini yaptırmak, network marketing başlangıcında olmazsa olmazlardandır. Bu esnada distribütörünüzün “gönlünü geniş tutması” çok önemlidir.  Ona “kimsenin nasibine mani olma, bizim işimiz herkesi sağlık ve varlık hazinesinden haberdar etmek, kimseyi habersiz bırakamayız. Listemize herkesi yazmalı, üzerimizdeki sorumluluğu bu şekilde atmalıyız” denilmelidir. Unutmayın,kontak listesindeki herkes belki iş ortağı olmayacak ama bu liste distribütörünüze büyük bir güç verecektir.

 1. Adım: Distribütörünüzün Etkinlik Ve Toplantılara Katılmasını Sağlayın:

Şirketinize ait etkinlikler, ödül törenleri veya takımınıza ait programlar, motivasyonun tavan olmasını sağlayan önemli süreçlerdir. Bu etkinliklerden distribütörü haberdar etmek ise sponsorun en temel görevlerindendir.

Bunu yaparken kuru bir mesaj ile bildirmek, online etkinliklerin linkini atmak size fayda vermez. Bunun yerine bizzat aramalı, etkinlik hakkında bilgi vererek katılması için heyecanını arttırmalısınız. Bu etkinliklere katılmasını sağlamak yanında, yeni distribütörleri ekip içerisindeki diğer arkadaşlar ile tanıştırmak ve başkalarıyla bağ kurmasını sağlamak da gerekir. Çünkü, network marketing bir ekip işidir, kurulacak yeni dostluklar, güzel ve huzurlu ortamlar, network marketing işine devamı pekiştirecektir.

 1. Adım: Kopyalanabilir Olun:

Network marketing sektöründe karmaşık ve uygulanması zor  yöntemlere hiç gerek yoktur. Bir sponsor olarak bu işin basit olduğunu bilin, kopyalanabilir olun ve işi zorlaştırmayın. “Ben senin gibi anlatamam, senin gibi yapamam” diyen distribütörlerinizin sayısı artıyorsa, buradaki sorun kaynağı sizsinizdir. Kopyalanamayan sponsorların, ekiplerini büyütmesi de bir o kadar zor olacaktır.

 1. Adım: Sorunları Distribütörünüz İle Tartışmayın:

Her işte olduğu gibi network marketing yaparken de bir çok sorunlarla karşılaşmanız mümkündür. Ürünlerin stokta kalmaması, gelebilecek sürpriz zamlar, internet satışlarına mani olunamaması, yaşanan bazı yönetimsel sorunlar bunlardan bazılarıdır.

Yaşanan bu sorunları, asla yeni başlayan distribütörler ile tartışmayınız. Sorunları çözülmez olarak görecek yeni kişilerin, azmini ve motivasyonunu kırmanız olasıdır. Sponsor olarak göreviniz onu motive etmektir, moralini bozmak değildir. Bundan dolayı, sorunları liderlerinizle, güzellikleri distribütörlerinizle konuşmayı temel düstur edinmelisiniz.

 1. Adım: Distribütörünüze Doğru Örnek Olun:

Network marketing işinde sponsorun en önemli görevlerinden biri de doğru bir örnek olmaktır. Distribütörünüzün gelişimini sabırla takip ederken siz de kendinizi geliştirmeye devam edin. Kitap okuyun, network marketing ve kişisel gelişime ait videolar izleyin, eğitimler alın. Unutmayın, bu iş SABIR ve SEBAT ile yapıldığında kazandırır!!!

Network marketing ile alakalı detaylı bilgilere erişmek ve bu işi profesyonelce yapmak istiyorsanız Network Marketing 21. Yüzyılın Ticareti Ama Nasıl Yapmalı? başlıklı yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

Sorularınız ve katkılarınız için sayfanın altındaki yorum bölümünden ya da sitemizde bulunan herhangi bir iletişim kanalını kullanarak bizlere çekinmeden yazabilir ve ulaşabilirsiniz.

Gelecek, fırsatları bugünden görebilenlere aittir… Sağlıcakla kalınız…

Bu İçeriği Paylaşın...

Son Yazılar

Son Yorumlar

Son Tweetler