Network Marketing İşinde Hızlı ve Doğru Başlangıç Nasıl Sağlanabilir?

Network marketing, hızı sever denir. Başarılı network çalışanlarının, genellikle hızlı başladığı ve hızlı devam ettiği de bir gerçek. Bununla beraber doğru başlamak da çok önemli. Hızlı başlamak niyetiyle kontrolsüz ve bilgisizce yapılan başlangıçlar bazen çeşitli sıkıntılara neden olabiliyor.

Network Marketing sektörüne adım atanların yaşadıkları en önemli problemlerden biri, bilgi ve tecrübe eksikliği ile network marketing sektörüne ilişkin eğitiminin yeterli olmamasıdır. Eğitim eksikliği nedeniyle sahada karşılaşılan problemlere ve itirazlara göğüs gerememek, motivasyon kaybının en önemli nedenlerindendir.

Pek çok kez de, network marketing işindeki başarımıza kendimiz, kendi düşüncelerimiz engeldir. Bazen eğitime önem vermediği için “ben yapamam ki” kaynaklı özgüven eksikliği, bazen de gereksiz özgüven fazlalığı…

Eğitimsiz Sahaya Çıkmanın Sonuçları

Bu sektöre dair küçümser düşünceler, eğitim almanın ve bu paralelde başarının önündeki en büyük engeldir.

Kimileri, bu işi çok kolay zanneder ve eğitimin gereksiz olduğunu düşünür. Kimileri de bu işi herhangi bir iş gibi görüp, eski bilgi ve birikimleri ile tüm çözümleri bulabileceğini, bu işi kolaylıkla yapabileceğini düşünürler.

Bundan dolayı da eğitim almak istemez, kendilerine sunulan eğitim fırsatlarını ellerinin tersiyle iterler. Bu kişiler, sahaya çıkıp kısa süre içerisinde “hayır” cevaplarını duydukça yaptıkları hatanın farkına varırlar. Ama ekseriyetin  geri adım attığına, hayallerinden çok çabuk vaz geçtiğine ve başarısızlığı kabullendiğine şahit oluruz. Sitemizde bulunan Network Marketing ve Serbest Düşüş başlıklı yazı, tam da bu konuyu anlatıyor.

Bununla birlikte, eğitimleri eksik olsa bile bazı kişilerin inanç, coşku, enerji ve şahsi nitelikleri sayesinde ilk başlarda çok hızlı ilerledikleri görülebilir. Bu başarının bireysel olduğu, arkadan gelenler tarafından aynı şekilde kopyalanamayacağı, dolayısıyla başarının gerçekleştirilemeyeceği düşünülmez.

Ancak, arkadan gelen ekip, bu kişiyle aynı niteliklere sahip olamayacağından, bir müddet sonra tıkanmalar yaşanması muhtemel hale gelir. Bunun en önemli nedeni, network marketing işinde en önemli hususlardan biri olan kopyalamanın düzgün gerçekleşmemesidir.

Eğitimsiz bir şekilde sahaya çıkmak, hızlı ve doğru başlayamamak, beraberinde pek çok problemi getirir. Eğitimin nasıl alınacağı konusunda ise maalesef pek çok network marketing çalışanında düzgün bir plan bulunmamaktadır.

Biraz oradan, biraz buradan şeklinde plansız ve programsız eğitimler yapılmaya çalışılır. Videolar izlenir, kitaplar okunur, bu konuda yazılmış yazılar incelenerek network marketing ve kişisel gelişim alanlarında ilerlemek amaçlanır.

Bazen de katalog ve birkaç doküman yeni bayiye verilerek kendi kendini eğitmesi ve sahaya çıkması istenir. Ancak bu tip yaklaşımların başarıya ulaşması pek mümkün olmaz.

Öğren, Öğret, Öğretmeyi Öğret

Evet sevgili dostlar, network marketing işinde başarılı olmak istiyorsak eğitimleri alarak hızlı ve doğru başlamanın yollarını öğrenmeliyiz. Öğrendikten sonra hızlı ve doğru başlamanın püf noktalarını ekip arkadaşlarımıza öğretmeli, en nihayetinde onların da alt ekiplere öğretmesini sağlamalıyız.

“Öğren, öğret, öğretmeyi öğret” olarak bilinen metodun düzgün işleyebilmesi için işleyen ve istikrarlı bir şekilde sürdürülen bir eğitim sistemi oluşturulmalıdır.

Bu eğitim sistemi, ekibe dahil olan tüm yeni distribütörlere eksiksiz uygulanmalıdır. Özellikle yeni başlayanlar için hızlı ve doğru başlangıç eğitimleri mutlaka yapılmalıdır.

Network marketing hızlı ve doğru başlangıç eğitimleri öncesinde;

 1. Hedef, hayal ve nedenler iyi belirlenmeli,
 2. Lider veya sponsorla, en az 1 yıl boyunca yılmadan işin gereğinin yapılacağına dair karşılıklı taahhüt verilmeli,
 3. Eğitim için gönüllü, istekli ve kararlı olunmalı,
 4. Motivasyon kaynakları üzerine odaklanılmalı,
 5. Online ve yüz yüze etkinliklere ilişkin bilgiler verilmeli,
 6. Karşılaşılabilecek muhtemel zorluklar ve hayal kırıklıklarına ilişkin bilgilendirmeler yapılmalı,
 7. En yakın tarihteki toplu otel faaliyete (yatışlı eğitim, akademi vs.) katılmak için söz verilmelidir.

Network Marketing hızlı ve doğru başlangıç eğitimlerinin işleyişi;

 1. Belli bir sistematik, plan ve program dahilinde, ilk iki haftalık süreç içerisinde bitirilmeli,
 2. Temel kavramlardan başlanarak, network marketingile ilgili bilinmesi gerekenler aktarılmalı,
 3. Hayaller, hedefler, kontak listesi, davet teknikleri, sunum, takip, satış yöntemleri gibi hususlar detaylı anlatılmalı,
 4. Sahada yaşanabilecek problemler, motivasyon bozucu etkenler, karşılaşılabilecek mazeretler, hayır cevabı vermek için kullanılan argümanlar ile bunlara verilecek cevaplar detaylı bir şekilde çalışılmalı,
 5. İlk heyecan ile birlikte etrafa anlatmaya başlayınca yaşanması muhtemel sorunlar, yeni bayilerin aşması gereken ön yargı ve eşikler üzerinde durulmalı,
 6. İşe yönelik motivasyonu arttıracak ürün deneyimleri ve başarı hikâyeleri gibi konularda detaylı konuşulmalı,
 7. Aynı zamanda, dahil olunan şirketle ilgili tüm bilgiler (şirket, ürün ve kazanç planı) detaylı bir şekilde öğretilerek sunum yapacak seviyeye getirilmeli,
 8. En yakın tarihteki toplu otel faaliyetine yatılı olarak katılım sağlanmalıdır.

Bu kapsamda NM Akademi olarak sizlere çok önemli bir müjde vermek istiyoruz.

Network marketing sektörüne sağlam bir adım atmak, hızlı ve doğru başlangıç yapmak isteyenlere isteyenler için 10 günlük muhteşem bir eğitim programı hazırladık.

10 Günlük Network Marketing Adaptasyon Eğitimi” adını verdiğimiz bu orijinal eğitimi online platformumuz üzerinden tamamen ücretsiz olarak edinmek için lütfen tıklayınız:

https://nmakademi.com/egitim/network-marketing-adaptasyon-egitimi/

Network marketing alanında hem hızlı ve doğru bir başlangıç yapmak hem de bir başucu kitabı edinmek isteyenler için ise nmakademi yazarları tarafından hazırlanmış “Network Marketing Hızlı ve Doğru Adaptasyon” isimli kitabımızı okumanızı tavsiye ederiz. Kitabı satın almak için lütfen tıklayınız:

https://nmakademi.com/magaza/

Çok büyük emeklerle tasarlanan bu eğitimler ve kitaplarımız tüm network marketing çalışanları için temel kaynak olma iddiasındadır. Bu eğitim ve kitaplar sayesinde hedeflerinize daha kısa zamanda ulaşmanızı umuyor, network marketing serüveninizde engin başarılar diliyoruz..

Sorularınız ve katkılarınız için sayfanın altındaki yorum bölümünden ya da sitemizde bulunan herhangi bir iletişim kanalını kullanarak bizlere çekinmeden yazabilir ve ulaşabilirsiniz.

Gelecek, fırsatları bugünden görebilenlere aittir… Sağlıcakla kalınız…

Bu İçeriği Paylaşın...

Son Yazılar

Son Yorumlar

Son Tweetler