NETWORK MARKETİNG’DE TAKIMA VE RUTİN PROGRAMLARA ENTEGRASYONUN ÖNEMİ

 ‘’Kolay bir kalabalığa katılma, bu şekilde gelişemezsin. Yüksek beklentiler ve talepler olan yerlere git.’’ Jim Rohn

Birlik ve beraberlik içerisinde yapılan işler daha iyi neticeler verir, sıkıntılı konular bile kolayca halledilebilir. Büyükler boşa dememiş: “Birlikten kuvvet doğar.” diye… En çok da network marketing işini tarif eden bir söz olsa gerek.

Zira network marketing, bireysel başarıları değil takım başarısını önceliklendirir. Şahsi kemalât, bireysel zaferler network marketing sektöründe büyük başarılar kazanacağınız anlamına gelmez.

Network marketing bir takım işi, birlik ve ekip ruhuyla ilerleyen bir ticaret modelidir. Durum buysa tabii ki takımın programlarına entegre olma ve bu programların sürmesi için destek olma önemli kriterler arasındadır.

Bir işi yapmak kadar yapmamak da kolaydır derler ya. Jim Rohn bu kavramı biraz daha açmış ve demiş ki: ‘’Bir işin daha kolay olmasını değil, bu işte daha iyi olmayı dile. Daha az problem değil, daha fazla yetenek dile. Hepimiz iki şeyden birinin acısını çekmek zorundayız; disiplin veya pişmanlık.’’

Bu söz üzerine biraz düşündüğümüzde, zorluklara karşı takınmamız gereken bireysel tavırları betimleyebiliyoruz. Ancak bireysellikten takım başarısına geçmek biraz daha farklı nitelikler gerektiriyor. Network marketing başarısı için de takımın bir parçası olmayı başarabilmek çok önemli.

Bireysellik ve Takımdaşlık

Aslında bu nedenlerle, başarının gereği olan takıma ve rutin programlara entegrasyon hem kolay hem de zordur.

Takıma ve rutin programlara entegrasyon kolaydır; çünkü başınız sıkıştığında, eksik bilgiye sahip olduğunuz her konuda, tecrübe eksikliğiniz olan her an yanınızda birileri olur. Yetişemediğiniz, eksik kaldığınız her hususta, takım desteği ile bu sıkıntıları aşabilirsiniz. Hızlı çözümler ile başarıya bir adım daha atar, hedefe daha çabuk yaklaşabilirsiniz.

Takıma ve rutin programlara entegrasyon zordur; çünkü uyumlu çalışmak, kendinden vazgeçip takım çalışması yapmak bireyselliğe alışmış kişilerin hoşuna gitmeyebilir. Genellikle kişisel egolar ve zaaflar nedeniyle ayak diremelerle karşılaşılabilir.

Damladan Okyanusa

Damlayken okyanusa kavuşmanın, buz parçasıyken erimemenin yolu birlik, beraberlik ve takımdaşlıktan geçer. En basitinden, futbolda bile üstün yeteneğe sahip futbolcular, bireysel başarılarıyla bir takımın şampiyon olmasını sağlayamazlar. Takım oyunu ise büyük başarıların, şampiyonlukların olmazsa olmazıdır.

Network marketing işinde bir ekip kurmak, o ekibin devamlılığını sağlamak, bir lider için en önemli zorluklardan biridir. Ancak buna karşın, takımın gücünden faydalanıp, ortak takım programlarına katılmak ve tüm ekibin bu programlara katılmasını sağlamak bir ekip liderinin en büyük başarılarından biri olacaktır.

Sitemizde bulunan Network Marketing Sektöründe İyi Bir Sponsor Olmak İçin 13 Adım başlıklı yazı, bu hususta yol göstericiniz olabilecektir.

Takıma ve Rutin Programlara Entegrasyon Neden Önemlidir?

Takıma ve rutin programlara kendimizi ve ekibimizi entegre etmek çok önemli ve gereklidir. Gelin bunun belli başlı nedenlerini irdeleyelim:

  1. Network marketing süreklilik ve istikrar gerektirir. Herkesin olabileceği gibi ekip liderinin de özel işleri, farklı meşguliyetleri veya sıkıntılı günleri olabilir. Sadece kendi programları ve eğitimleri ile ekibini büyütmeye çalışan liderler, her ihtiyaç duyulduğunda bunu yapamayacaklarından dolayı ekip arkadaşlarının yeteri kadar beslenmesini engeller.
  2. Her gün bal yemekten bile sıkılan, kısır döngülerden bunalan insanlarız. Kim olursa olsun, hep aynı kişiden eğitim almak, ekip nezdinde bir monotonluğa, önemsememeye ve ilgi azalmalarına neden olabilir. Bu da eğitim ve etkinliklerden alınacak verimin azalması demektir.
  3. Akıl, akıldan üstündür derler. Herhangi bir konuda, düşünemediğiniz herhangi bir şeyi başka biri düşünüp, kitleleri harekete geçirebilir. Her şeyi en ince ayrıntısıyla bilmek her zaman mümkün değildir. Bunun yerine bir bileni konuşturmak, bir bilen konuşurken onu dinlemek çok daha iyidir.
  4. Kimin, kimden etkilenebileceği, rol model olarak alabileceği hiç belli olmaz. Ekibinizdeki bir işçi, network marketing işinde başarılı olmuş diğer bir işçiden feyz alabilir. Hikâyesi dokunaklı bir ev hanımı, tüm ekibin inancını perçinleyebilir. Bundandır ki takım içinde başarılarıyla öne çıkmış kişilerin programlarını takip etmek & edilmesini sağlamak gereklidir.
  5. Takımda bulunan uzmanlardan eğitim almak, alanında kendini çok yetiştirmiş kişileri dinlemek, kişisel gelişim noktasında çok önemlidir. Ekip arkadaşlarınızın kendine, ekibe ve işe olan inancının artmasının önünü açar.
  6. Her şeyi tek başına yapmak mümkün değildir. Tek başına her şeyi yapabileceğini düşünmek en basit tabiriyle başarısızlığın ve hayal kırıklıklarının temel sebebi olacaktır. Farklılıkların, farklı kariyerlerin, farklı nitelik ve kişiliklerin zenginlik olduğunu unutmamak gerekir. Elimizde takım gücü gibi bir zenginlik varken, başarının en basit formülü, bu zenginliklerden faydalanmak olsa gerek.

Bu hususa daha onlarca ekleme yapılabilir. Ancak, kısaca özetleyelim: Network marketing işi yapıyorsanız, bir takımın aklının, takımdaki her bir bireyin aklından daha fazla olduğunu unutmamalısınız. Sadece akıl mı peki?

Disiplin, irade, boş zaman, vizyon, nitelik… Aklınıza gelen her alanda, bir takımın toplam niteliği, bireylerin niteliklerine galip gelir. Tek başınıza kaç sunum yapabilirsiniz, kaç eğitim yapabilirsiniz, kaç motivasyon konuşması yapabilir ya da kaç kişiye danışmanlık verebilirsiniz ki?

Bundandır ki, “Bir araya gelmek başlangıçtır, bir arada durabilmek ilerlemedir, birlikte çalışmak başarıdır” diyen Henry Ford’u dinlemek lazım herhalde. Bu hususlarda daha fazla bilgi için Network Marketing ve Sinerji başlıklı yazımızı da okuyabilirsiniz.

Ama son sözü, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e verip yazıyı sonlandıralım:

“Ekip lazımdır. Yani tek başına bir kimseye bütün muvaffakiyetler atfedilemez. Organize etmek lazımdır ki, başarıya ulaşılabilsin. Ben de her ne yaptıysam, arkadaşlarıma dayanarak, milletime dayanarak yapabilmişimdir. Tek başına bana atfedilemez.”

Sorularınız ve katkılarınız için sayfanın altındaki yorum bölümünden ya da sitemizde bulunan herhangi bir iletişim kanalını kullanarak bizlere çekinmeden yazabilir ve ulaşabilirsiniz.

Gelecek, fırsatları bugünden görebilenlere aittir… Sağlıcakla kalınız…

Bu İçeriği Paylaşın...

Son Yazılar

Son Yorumlar

Son Tweetler