Network marketing başlı başına yeni ama çok da prestijli bir sektördür. Basittir ancak yapmak kolay değildir. Bu basit işi yapabilmek için vizyon sahibi olmak, motivasyonu muhafaza etmek ve başarılı olmuş basit kuralları aynen kopyalamak gerekmektedir. Özellikle en fazla sıkıntı yaşanan konu olan sunum sonrası takip, başarılı metotlar takip edilerek başarılı bir sürece evrilebilir. Bilinmelidir ki bu işte hazine, takipte yatar.

Doğru Takip Nasıl Yapılmalıdır? İlk 72 Saat Kuralı

Network marketing işinde doğru takip nedir, nasıl yapılmalıdır sorusuna geçmeden önce şunu söylemeliyiz ki doğru takip yapılması, harcadığınız çabaları size kazanç olarak geri döndürecektir. Sunum sonrasında muhatabınız “Düşüneyim, inceleyeyim” gibi bir söz ettiyse yapmanız gereken hemen onu radarınıza almaktır. Bunun yolu da masadan hiç kalkmadan ilk 72 saat içinde yeni bir randevu almaktan geçer. Bu randevuyu alırken hiç eğilip bükülmeden, prestij sahibi bir iş insanı olarak konuşun. Profesyonel ve kararlı olun ki randevu gün ve saatini netleştirebilesiniz.

Peki yüz yüze görüşmek için randevu alamazsanız ne yapmalısınız. İşte bu noktada daha esnek bir yönteme geçmeli ve telefon ile onu arayacağınız vakti belirlemelisiniz. Adayınızı telefon ile arayacağınız vakti belirleyin, profesyonel bir şekilde dediğinizi yapın ve söylediğiniz saatte onu arayın. O anda cevap vermese bile -önceliğiniz sesli olacak şekilde- ona bir mesaj atın.

Kibar bir şekilde “söz verdiğiniz saatte aradığınızı ancak muhtemelen meşgul olduğu için telefonunuza cevap veremediğini sandığınızı” ifade edin. 3-4 kez arka arkaya aramak yerine atacağınız bu mesaj çok daha efektif olacaktır. Ancak bu mesajda yine ve yeni bir randevu belirleyin, örneğin bir sonraki gün yine aynı saatte arayacağınızı ifade edin. Network marketing yaparken hem profesyonel hem de bir iletişim uzmanı olmanın gereği budur.

Muhatabınız Doğru Kişi mi?

Adayınızı bir sonraki gün yine aradığınızda cevap vermezse son bir şans olarak diğer gün için aynı usulü uygulayabilirsiniz. Ancak üçüncü gün bile telefonunuz açılmıyorsa bilin ki adayınız doğru kişi değildir, ya da onun için doğru zaman değildir. Bu anda yaşayacağınız hayal kırıklığı ve siniri tahmin edebiliyorum. Ancak kesinlikle bu ruh halinizi karşı tarafa yansıtmamanız profesyonelliğin bir parçası olacaktır.

Kibar bir şekilde birkaç gündür aradığınızı ve bu mesajınızın bu konudaki son mesajınız olduğunu belirtebilirsiniz. Bilmelisiniz ki Network marketing işinde sinirlenmenize, birileriyle arayı bozmanıza gerek yoktur. Eğer önceden tanışıyorsanız da dostluk, arkadaşlık ya da akrabalık hukukunuzun aynen süreceğine garanti verebilirsiniz. Ve böylece karşınızdakine güzel bir iletişim dersi de vermiş olursunuz. Ama unutmayın, adayınız sizin için sadece o anlık doğru kişi değildir, siz başarı kazandıkça sizi takip edecek ve belki de ileride bir gün kendisini hazır hissederek size başvuracaktır.

Son Not: Takipte amaç, bulunulan noktadan bir adım daha ileri gidebilmektir. Dolayısıyla, bir iş ortağı edinebilmeniz için onunla 3, 5, 10, 15 takip görüşmesi yapmanız gerekebilir. Her takip görüşmesinde amacınız adayınızın endişelerini gidermek ve kayıt aşamasına getirmek olmalıdır. Eğer adayınızın hala tereddütleri varsa, masadan kalkmadan bir sonraki görüşme için yeni bir randevu almalısınız.

Gelecek, fırsatları bugünden görenlere aittir. Sorularınız ve katkılarınız için sayfanın altındaki yorum bölümünden yada sitemizde bulunan herhangi bir iletişim kanalını kullanarak bizlere çekinmeden yazabilir ve ulaşabilirsiniz. Sağlıcakla kalın…

Bu İçeriği Paylaşın...

Son Yazılar

Son Yorumlar

Son Tweetler