Sunum sonrasında, adayımızla bu işi yapıp yapamayacağımıza karar vermek için tekrar görüşme sürecine takip denmektedir. Network marketing yapanların üzerinde en fazla durması ve öğrenmesi gereken hususlardan biri de budur. Sitemizde yayımlamış olduğumuz Network Marketing’de Takip, Hazinedir başlıklı yazımızda da bu konunun önemini vurgulamıştık. Bu yazımızda ise takip yaparken ve adayı tekrar görüşme masasına oturtmuşken nelere dikkat etmemiz gerektiği hususlarını irdeleyeceğiz.

1. Dinlemek

Network marketing yapmak için bir iletişim uzmanına dönüşmek gerekir. İletişimin en temel kuralıysa dinlemeyi bilmektir. Takip esnasında, adayınızın çekincelerini, kuşkularını, hayallerini dinlemek çok önemlidir. Bu esnada sözü ona bırakmak ve onu samimi bir şekilde anlamak için dinlemeye gayret etmek şarttır. Dinlemeyi başarmadan, iş ortaklığı için gerekli olan samimiyet ve güven ortamı sağlanamayacaktır.

2. Empati Yapmak

Network marketing işine başlamak ve birilerine tavsiye etmek için inanç ve vizyonu görmeye başlamış olmak gerekir. Yapılan eğitimler sonrasında değişen bakış açıları ile henüz birkaç kez görüştüğünüz kişinin fikirleri aynı olmayabilir. Sizin gördüklerinizi görmemesi, hissettiklerinizi hissetmemesi çok normaldir. Bu nedenle kendinizi onun yerine koymayı başarmalı, empatik davranmayı şiar edinmelisiniz.

Baskıcı ve ukala tavırlar, sizleri sadece itici yapacaktır.  Gelen mazeret ve itirazlara karşı aynı düşüncelere ilk başlarda sizin de kapıldığınızı söylemelisiniz. Bunların normal olduğunu ifade etmeniz, aradaki buzların erimesine yardımcı olacak, mesafenizi daraltacaktır.

3. Doğru Sorular Sormak

Adayınız dinledikten ve empati yaptıktan sonra muhatabınıza soracağınız sorular, network marketing takip aşamasının gidişatını etkileyecektir. Sohbetiniz esnasında amacınız, kimseyi ikna etmek değil, onun kendi kendisini ikna etmesi için gerekli bilgileri kısaca vermek olmalıdır. Bu kısa bilgilendirmenin hemen ardından ona soracağınız sorularla istediğiniz tarafa çekmeyi başarabilirsiniz.

Örneğin, “İşimizde en çok ne dikkatinizi çekti, en çok hangi kısımdan hoşlandınız” diyerek başlayabilirsiniz. Gelen cevaba göre “Neden en çok bu bölümü sevdiniz” diyerek devam edebilirsiniz. Sonrasında “Sizin için bu bir seçenek mi zorunluluk mu?” gibi bir soruyla devam edilebilir. Hemen arkasından “Bunu yapmazsanız daha iyi bir seçeneğiniz var mı?” gibi sorular eklenebilir. Gördüğünüz gibi önemli olan gidişata uygun sorular sorarak adayı yönlendirmeye çalışmaktır.

4. Hikâye Anlatmak

Bu konuda çok güzel bir İngiliz atasözü ile başlayalım. “Gerçekler konuşur, hikayeler satar” manasındaki “Facts tell, but stories sell” sözü takibin de özetidir aslında. Evet, insanları eyleme geçiren duygularıdır, mantıkları ise sonrasında bu kararın doğru olduğuna yönelik kişinin kendini ikna etmesini sağlayacaktır. Bu nedenle hayaller ve hedefleri ortaya koymak, başarı hikayelerini anlatmak, ürün deneyimlerinden bahsetmek faydalı olur. Vizyonu göstermek adına başaranlarla görüştürmek ve bir yıl içerisinde ne duruma gelebileceğinin resmini çizmek sonuçları olumluya çevirebilecektir.

5. Laf Dalaşı Yapmamak

Network marketing yaparken kimseyi rakip olarak görmeden ve karşılıklı tartışmaya girmeden bir takip yapılmalıdır. Duyacağınız her olumsuz cevabın “şimdilik” olduğunu bilmek ve aynı kapıyı tekrar çalabilmek için arayı bozacak tavırlardan uzaklaşmak şarttır. Söz kesmek, laf kavgasına tutuşmak sizlerin saygısız olduğunuzu gösterir ki kimse de bu tip kişilerle birlikte bir yola çıkmaz.

Gelecek, fırsatları bugünden görenlere aittir. Sorularınız ve katkılarınız için sayfanın altındaki yorum bölümünden yada sitemizde bulunan herhangi bir iletişim kanalını kullanarak bizlere çekinmeden yazabilir ve ulaşabilirsiniz. Sağlıcakla kalınız…

Bu İçeriği Paylaşın...

Son Yazılar

Son Yorumlar

Son Tweetler