NETWORK MARKETİNG’DE ÜYE OLMA KAYGISI

Bu yazımızda sizlerle, network marketing üyesi olma ile ilgili kaygılar ve şüpheler hakkında konuşacağız. Buna ilişkin çözüm önerilerimizi sizlere aktaracağız. Çünkü son zamanlarda neredeyse herkesten aynı şeyleri duyuyoruz. Diyor ki arkadaşlar:

“Kontağımla görüştüm, ürünleri almak istedi: Ona dedim ki:

 • Benden alırken daha pahalı alacağına üye ol, daha ucuza alırsın, sen de kazanırsın!

Arkadaşım bana cevaben:

 • Yok yok, beni bulaştırma sen kazan, ben senden alırım dedi. Neden böyle oluyor ki?”

Acaba, pek çok kişinin, sanki kurulmuş gibi benzer şekilde konuşmasının nedeni ne? Neden insanlar daha ucuza almak varken, pahalıya almak istiyor? Bu durum, satışı yapan kişiye yardım etme duygusu ile açıklanabilir mi? Kısacası, neden bizim muhataplarımız, aynı ürünü ilk aşamada %25-%30 sonrasında çok daha pahalı almaya razı oluyor?

Pazar alışverişinizi şöyle bir düşünsenize… Pazarlarda tezgâh tezgâh araştırarak, daha ucuza ürün bulmaya çalışmıyor muyuz? Pazarlığı ve bir şeyleri daha ucuza almayı bu denli seven bir toplum olarak, daha pahalıya almak, bizim kodlarımıza ve hayatın doğal akışına aykırı değil mi?

Network Marketing Üyesi Olmak Nedir?

Network marketing üyeliği ile ilgili Network Marketing Nedir? (2. Bölüm) başlıklı yazımızda detaylı bilgileri bulabilirsiniz. O yazımızdan sizler için kısa bir alıntı yapalım:

Herhangi bir mağazadan 500 TL’lik ürün aldığınızı farz edelim. Ödemek için kasaya gittiniz ve kasiyer size bir form uzattı. Bu formu doldurursanız ürünlerinin fiyatının 400 TL’ye düşeceğini söyledi. Bu form sayesinde, sonraki alışverişlerinizde artan oranlarda indirim kazanacağınızı da ekledi. Ürünleri beğenir ve arkadaşlarınıza tavsiye edip onların da bu mağazadan almasını teşvik ederseniz size ekstra primler verileceğini de belirtti.

Ayrıca kimseyi teşvik etmek ya da aynı mağazadan tekrar ürün almak zorunda olmadığınız noktasında sizlere teminat verdi. Bu durumda ne yapardınız? Bu formu doldurmak akıllıca olurdu değil mi? İşte network marketing işinde üyelik sistemi aynen bu şekilde uygulanmaktadır.”

Network Marketing Üyesi Olmanın Avantajları

Network marketing’de üyelik, yukarıdaki örnekte de görüldüğü gibi çok avantajlıdır. Bu avantajlar kısaca:

 • Beğendiğiniz ürünü perakende fiyattan değil fabrikadan, fabrika satış fiyatına almak,
 • Sadık müşteri olarak tekrar aynı fabrikadan alacağınız tüm ürünler için %50’ye yakın ekstra indirimler kazanmak,
 • Ürünleri kullanır, beğenir ve faydasını görürseniz, başkalarına tavsiye ederek onların da fabrikadan almasına vesile olursanız ciddi miktarda primler kazanmaktır.

İyi Anlatmak, Doğru Anlaşılmak mıdır?

İletişimin en temel kurallarından biri, sizin ne anlattığınız değil, karşınızdakinin ne anladığıdır. Yani siz konuyu ne kadar iyi bilirseniz, nasıl bir anlatım yaparsanız yapın karşıdakinin bundan ne anladığı daha önemlidir. İyi anlatmak, doğru anlaşılmak anlamına gelmez. İşte bundan dolayı, işi anlattığınız ve üye olmasını önerdiğiniz kişilerin birden bire korkmalarının gerçek nedenini anlamaya çalışsak nasıl olur?

Daha önceki yazılarımızda defalarca kez adaylarla muhatap olurken onları dinlemenin ve sorular sormanın önemini aktarmıştık. Onları anlamanın en hızlı ve kolay yolunun doğru soruları sormak olduğunu artık çok iyi biliyoruz.

Bugün de yine farklı şeylerden bahsetmeyeceğiz. Yapılacak tek şey, onların üye olmaktan kaçınmalarının gerçek nedenlerini anlamak. Bunun için sorular sormak ve problemin kaynağına inmek.

NM Üyesi Olma Şüphelerini Giderecek Sorular

Eğer bir adayınız size, üye olmak ve avantajlı fiyatlarla ürünleri almak yerine ısrarla sizden alacağını söylüyorsa ona sorulacak sorular çok basittir:

 • Sizce üye olmak ne demek?
 • Üye olmanın size ne gibi yükümlülükler getireceğini düşünüyorsunuz?

Soracağınız sorular, konuşmanın gidişatına göre şekillenebilir. Ancak, bu iki soru bile muhatabınızın kafasındaki kuşkuları size açmasına yardımcı olacaktır. Böylece siz de çok daha doğru bir noktaya odaklanmış olacaksınız.

“Sizce üye olmak ne demek?” veya “üye olmanın getireceği yükümlülükler sizce nelerdir” diye sorduğunuzda çok ilginç cevaplarla karşılaşabilirsiniz. Aslında ülkemizde bugüne değin network marketing işlerinin ne kadar yanlış icra edildiğinin de bir göstergesidir bu cevaplar.

NM Üyesi Olmak Şüphelerinden Bazıları

Genelde toplumumuz üye olmak kelimesine karşı ciddi bir alerji duyuyorlar. Öyle derin bir toplumsal önyargı oluşmuştur ki onu yıkmak için çok sakin kalmak ve sabır gerekir. Tecrübeyle sabittir ki üye olmak kelimesi, pek çok kişi için aşağıdaki sorunları çağrıştırıyor:

 • Bir şeye üye olmak için başlangıçta bir üyelik ücreti ödeyeceğini zannediyor
 • Her ay sistemden çok miktarda ürün çekmesi gerektiğini zannediyor.
 • Her ay belli bir miktar satış yapması ve ciro hedefini tutturması gerektiğini zannediyor.
 • Sistemden almak zorunda olduğu ürünler için hesabından sorgusuz sualsiz para çekileceğini zannediyor.
 • Aldığı ürünlerden dolayı evinin en az bir odasının ürün deposu olacağını ve bunları etrafındakilere satmak zorunda kalacağını zannediyor.
 • Kapı kapı dolaşıp, bin bir rica ile ürün satması gerektiğini zannediyor.
 • Sattığı ürünlerin parasını toparlamaya çalışırken başarısız olup evine haciz geleceğini zannediyor…

Kısacası üye olma formunu imzaladığı andan itibaren bütün belaların başına yağacağını, soyulup soğana çevrileceği hakkında şüpheleri var. Size “üye olmak istemiyorum, ben senden alırım” diyenlerin çekincelerini anlamak için sorduğunuzda, duyacağınız cevaplarla bu listeyi daha da fazla uzatabilirsiniz.

Peki, biz neden onların şüphelerinin ne olduğunu bizzat kendine sormuyoruz? Neden karşımızdakinin şüphelerinin asıl sebeplerini gerçekten anlamaya çalışmıyoruz?

Kişi, Kendinden Bilir İşi

Sanırım bizim yanılgımız şu. Biz, network marketing sisteminin içinde olduğumuz ve güzellikleri yaşadığımız için üye olmanın avantajlarını biliyoruz. Kazananları görmek, kazanmak ve diğer kazanımlara sahip olmak, inancınızı arttırıyor. “Kişi, kendinden bilir işi” misali, bizzat içinde olduğumuz bu avantajları, herkesin rahatlıkla anlayacağını zannediyoruz. Bu yüzden “üye olmayayım, ben senden alayım” söyleminin ardındaki asıl sebebi kavrayamıyoruz.

Şunu unutmayın, sizin bildiğinizi, sizin yaşadığınız güzellikleri herkes, hemen anlayamayabilir. Üye olma kelimesinin, sizin için hiç olumsuz bir şey çağrıştırmıyor olması, başkaları için de aynı olmasını gerektirmez. Bu nedenle “üye olmak” kelimesi yerine ilk aşamada “bayi olmak, birlikte çalışmak” gibi kavramların kullanılması düşünülebilir.

Önyargı İlleti, Anlamayı Zorlaştırır

Üye olmakla ilgili etrafta bu kadar çeldirici varken, insanların önyargılarını körükleyecek bu kadar kötü örnek varken, ne hakla bu bariz sorunu göz ardı ediyoruz.  Neden ısrarla, “Üye ol, hem indirimli al, hem sen de kazan” gibi basit ve ruhsuz bir cümle ile hemen anlaşılabileceğimizi sanıyoruz?

Hayat boyunca benzer durumları yaşamıyor muyuz acaba? Annemiz bize “soğuk su içme hasta olursun” dediği halde içip hasta olmadık mı? Yanan bir sobanın yakıcılığını anlatmak için bir bebeğe “yaklaşma yakar” deseniz de o, gidip elini sobaya sürmüyor mu?

Kısacası bilmeyen biri için, bariz gerçekleri ilk aşamada anlamak zordur. Sizin için çok basit bile olsa kökleşmiş önyargılar, anlamayı zorlaştırır. Anlaması için biraz çaba göstermek, sabırlı kalmak ve kabullenememe nedenlerini anlamak gerekir.

Sorularınız ve katkılarınız için sayfanın altındaki yorum bölümünden ya da sitemizde bulunan herhangi bir iletişim kanalını kullanarak bizlere çekinmeden yazabilir ve ulaşabilirsiniz.

Gelecek, fırsatları bugünden görebilenlere aittir… Sağlıcakla kalınız…

Bu İçeriği Paylaşın...

Son Yazılar

Son Yorumlar

Son Tweetler