Network Marketing’de (Telegram, Whatsapp vb.) Mesajlaşma Gruplarının Önemi…

Network marketing patrondan ve lokasyondan bağımsız olarak yapılan bir iş. Bu işte herkes, kendi kendinin patronu ve her gün dört duvar arasında bir dükkân açmak zorunda değil.

Peki bizim dükkânımız, üretim yerimiz, fabrikamız, kendimizi, işimizi, markamızı ifade etme kanalımız neresi?
Cevap kesin: WhatsApp, Telegram, Wechat ve bunun gibi diğer mesajlaşma grupları…

Mesajlaşma Gruplarının Amacı

Bu mesajlaşma grupları, iş platformları ve ekip yönetimleri açısından önemli bir zorunluluk. Network marketing yapan kişiler olarak bizler, işimizi mesajlaşma gruplarında planlıyor ve programlıyoruz. Bu plan ve programları takip edip sonuca ulaşıyoruz.

Dolayısıyla mesajlaşma grupları bizler için sadece bir yazışma yeri değil bir iş yeri, bir ofis, bir fabrika. Bu grupları hiç takip etmeyen/edemeyen, okumayan/okuyamayan kişiler, çok yüksek bir olasılıkla network marketing işinde ilerleyemez, bu işi yapamaz, başarılı olamaz ve gelişimlerini sürdüremezler. O nedenle grupları takip etmeye özen göstermeli ve mümkün olduğunca katılımcı olunmalıdır.

Bu  grupların amacı distribütörlük yapmakta olan kişilerin Network Marketing gelişimini devam ettirebilmeleri için şirket, ürünler, kazanç planı, Network Marketing ile ilgili her türlü sunum, eğitim, demo, bilgi paylaşımı, motivasyon vb. gibi paylaşımlara aracı olmaktır.

Bazıları çekingenlikten, bazıları unuttuğundan, bazıları da gereksiz gördüğünden dolayı mesajlaşma gruplarında paylaşım yapmaktan imtina ederler. Oysa burada paylaşım yapmanın hem bireysel hem de takıma bakan yönüyle bir çok faydaları vardır:

Mesajlaşma Gruplarında Yapılan Paylaşımların Faydaları

 1. Mesajlaşma gruplarında paylaşım yapan lider, aktif olduğunu, çalıştığını, gayret ettiğini göstermiş olur. “Bir organizasyonda ritmi lider belirler” mottosundan hareketle bu paylaşımlar, ekip arkadaşlarının motivasyonunu sağlar ve bir sinerji oluşturur.
 2. Yaptığı çalışmaları paylaşan lider, ekiplerine network marketing işinde hangi aktiviteleri, hangi çalışmaları yapmaları gerektiğini göstermiş olur. Başarının temeli olan “söylemektense önce sen yap” prensibi doğrultusunda başarının formülü, bizzat işaret edilmiş olunur.
 3. Liderini aktif ve çalışırken gören ekipler harekete geçerler. Aksi durumlarda, liderini çalışırken görmeyen, sahada aktif görmeyen ekipler, liderinin çalışmadığını düşünür. Bu durum lidere olan saygının ve bağlılığın azalmasına sebep olur. Oysa kendi durağan dönemlerinde, liderinin gayretini ve çalışıp başaran insanları gören herkes, aldığı enerjiyle motive olur ve çalışmaya başlar.
 4. Network marketing göstermektir ve bu işte görmek inanmaktır. (Sitemizde bulunan Network Marketing’de Görmek İnanmaktır başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz) Bu nedenle de yaptığınız her aktiviteyi, her çalışmayı, başarmak için attığınız her adımı paylaşmak ve göstermek başarının anahtarlarından biridir.
 5. Çalışmalarınızı ve başarılarınızı gösterirseniz ekipleriniz de başaracağına inanır. Gösterirseniz herkes enerji dolar ve harekete geçer. Gösterirseniz sinerji oluşur, ekip olursunuz. Gösterirseniz kopyalanırsınız. Ve gösterirseniz başarının formülü öğrenilmiş olunur.
 6. Mesajlaşma grupları, bilgilerin, haberlerin, duyuruların, aktivitelerin, başarıların ve heyecanların paylaşıldığı yerlerdir. En yukarıdan en aşağıya kadar bu iletişim kanalları işlemiyorsa, alınan kararlar, toplantı sonuçları, paylaşılan eğitimler, yazışmalar, heyecanlar, resimler, en alta kadar inmiyorsa alttaki distribütörler bedenden kopuk bir yekpare bir parça gibi kalırlar. İnsan vücudundaki tıkalı damarlar, kan akmayan kılcallar sebebi ile organların kangren olup kesilmesine neden olur. Mesajlaşmanın ve iletişimin olmadığı ekipler de tıpkı böyledir; bir müddet sonra vücuttan, takımdan, işinizden kopar giderler.

Evet değerli arkadaşlar… Mesajlaşma gruplarını takip etmeyen, yazılanları okumayan, aktif bir şekilde bu etkileşime entegre olmayan hiç kimse bu işi yapamaz. Gruba eklenmeyen her bayi ölü doğum, grupta aktif olmayan herkes potansiyel bırakma adayıdır.

Bundan dolayıdır ki her yeni bayi, hiç vakit geçirmeksizin mesajlaşma gruplarına eklenmeli, herkesin bu gruplarda aktif olması sağlanmalıdır. Mesajlaşma grupları, fazla sayıda kişinin ve dolayısıyla farklı görüş, düşünce, anlayış ve felsefeye sahip kişilerin buluşma noktasıdır.

Bundandır ki bu grupların nitelikli bir şekilde işlemesi için bazı kurallar olmalı ve uygulanmalıdır. Bu kurallardan bazıları aşağıda belirtilmiştir.

Mesajlaşma Gruplarına Dair Bazı Kurallar

 • Yazışmalarda imla, yazım ve adab-ı muaşeret kurallarına dikkat edilmelidir. “Usul esastan önce gelir” gerçeğinden hareketle iletilen her mesajın içeriği özenle belirlenmelidir. Mümkünse yazılan mesaj gönderilmeden önce son kez okunarak yanlış anlamaya neden olabilecek ifadelerden kaçınılmalıdır.
 • Her sabah “Günaydın” mesajları atılarak güne başlanmalı, pozitif bir dil kullanılmalıdır.
 • İnsanların telefon ile aranmak istemeyeceği saatlerde mesaj göndermemek gerekir. Grup tabii ki her katılımcı tarafından kendisi için sessize alınabilir. Fakat hiç kimse grubu sessize alarak aciliyet arz edebilecek konularda geç haber almak istemez. Bu nedenlerle mesajlar, 08.00 ve 24.00 saatleri arasında atılmalı, çok acil durumlar haricinde bu saatler dışında mesaj paylaşımı yapılmamalıdır.
 • Mesajlaşma grupları, profesyonel iş alanlarıdır. Bu gruplarda SPOR, SİYASET, DİN gibi konularda paylaşımda bulunulmamalıdır. Grubun “konusu dışındaki” her türlü ilgi çekici link, karikatür, fotoğraf vb. faaliyet alanlarımızla ilgili olmayan konularda da paylaşım yapılmamalıdır.
 • Yeni bayiler gruba eklenirken güzel cümleler ile takdim etmek ve “hoş geldiniz” demek önemlidir. Bu esnada emeği geçen kişilere teşekkür ederek onları da onore etmek iyi olacaktır.
 • Onore etme, alkış, teşekkür ve başarıyı takdir Network Marketing işinin en önemli parçalarındandır. Emeğe saygılı ve katılımcı bir networker, kendisi yapamasa da zamanını / emeğini / belleğini verip ekibi için bir şeyler üretenleri takdir etmeyi ve onlara teşekkür etmeyi çok görmez. Bu doğrultuda ekibe sağlanan en küçük bir katkı bile delicesine alkışlanmayı, teşekkür ve takdir edilmeyi hak eder.
 • Eğitim ve sunumlar en az 3 gün önce mesajlaşma grupları vasıtasıyla duyurulmalıdır. Eğitim ve sunum günü geldiğinde ilgili afişler tekrar paylaşmalıdır.
 • Mesajlaşma grupları tek başına yönetilemez. Grubu yönetmek için farklı kişilere bazı görev ve sorumluluklar verilmelidir.
 • Bu gruplara bir video veya fotoğraf gibi materyaller gönderdiğimize, bunun altına ne ile ilgili olduğunu açıklayıcı bir cümle yazılmalıdır. Bu husus, ilgili mesajların aratıldığında daha kolay bulunması ve hiç açmayanların merak edip açması açısından çok önemlidir.
 • Gruptan yapılan eleştiri ve sorunlara gruptan cevap yazılmamalı, özelden aranmalıdır. Bireysel tartışmalara girmek ve olayları kişiselleştirmek, mesajlaşma gruplarında yapılabilecek en büyük hatalardandır. Zira yazışmalardaki ifadeler yüz yüze kullanıldığından daha tehlikelidir. Çünkü yazışmalarda mimik ve jestler yoktur ve yanlış anlaşılmaya çok daha müsaittir. Grup üzerinde yapılan tartışma tarafların birebir yazışmasına/tartışmasına göre çok daha tahrik edicidir ve bireyleri istenmeyen noktalara taşıyabilir. İlla tartışılacaksa birebir yazışmaya geçerek tartışılmalı, grubun insicamının bozulmaması ve ekibin motivasyonunun olumsuz etkilenmemesi için gereken hassasiyet gözetilmelidir.
 • Geneli ilgilendirmeyen fakat mesajlaşma grupları vasıtasıyla sorulan özel sorulara ilgili kişinin üst lideri, özelden cevap vermelidir. Merak edilen her türlü konuda, özellikle de herhangi bir sorun ile karşı karşıya kalındığında, bu durumun/konunun ilgili ilgisiz herkesin motivasyonunu kırabileceği düşünülerek, ilgili sorunun, öncelikle ve özellikle bir üst sponsor ile görüşülmesi çok önemlidir.
 • Dini ve Milli bayramlar, Cuma mesajları, Özel günler, kandil, doğum günü vb. durumlarda göndermek istediğimiz mesajları ilgili kişilere özelden göndermemiz en makul olanıdır. Böylece grubun ana amacı dışında mesaj trafiği oluşturmamış ve daha samimi bir davranışta bulunmuş oluruz.
 • Yakınlarını kaybeden veya benzeri acı ve sıkıntılı bir durum yaşayan arkadaşlarımızla ilgili haberleri, grubumuzdan bir adet bilgilendirme mesajı ile yayınlamak tabii ki şık ve olması gerekendir. Ancak konuyla ilgili baş sağlığı ve/veya destek, acının paylaşımı vs. gibi mesajların tüm grubun göreceği şekilde iletilmesi yerine ilgili kişiye özel mesaj ile iletilmesi veya ilgili kişinin telefonla aranarak duygularımızın kendisi ile direkt olarak paylaşılması daha samimi ve faydalı olacaktır.
 • Vaktinden önce ayrı mesajlaşma grubu kurmak, bir intihardır. Genel grupların sinerjisinden faydalanmak, ekipler çok büyüyene kadar en doğru hareket tarzıdır. Bu hususta doğru hareket tarzları ile ilgili bilgilenmek için Network Marketing’de Takıma Ve Rutin Programlara Entegrasyonun Önemi başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Mesajlaşma grupları bizim dükkânımız, üretim yerimiz, fabrikamız, kendimizi, işimizi, markamızı ifade etme kanalımızdır. Bundandır ki;

 • 1000 kere çalışın diyeceğinize bir defa çalışın ve bunun resmini paylaşın.
 • 1000 kere grup toplantısı yapın diyeceğinize bir defa grup toplantısı yapın ve bunu paylaşın.
 • 1000 kere danışmanlık yapın diyeceğinize bir kere danışmanlık yapın ve bunu paylaşın.
 • 1000 kere sunum yapın diyeceğinize sunum yapın ve bunu paylaşın.
 • 1000 kere il dışındaki ekip arkadaşlarınızı ziyaret edin diyeceğinize il dışlarını ziyaret edin ve bunu paylaşın.
 • 1000 kere online sunum önemli diyeceğinize bir defa online sunum yapın ve bunu paylaşın.

Sonuçlarına siz bile şaşıracaksınız…

Sorularınız ve katkılarınız için sayfanın altındaki yorum bölümünden ya da sitemizde bulunan herhangi bir iletişim kanalını kullanarak bizlere çekinmeden yazabilir ve ulaşabilirsiniz.

Gelecek, fırsatları bugünden görebilenlere aittir… Sağlıcakla kalınız…

Bu İçeriği Paylaşın...

Son Yazılar

Son Yorumlar

Son Tweetler