Network Marketingde Karşılaşılan Engeller ve Çözüm Önerileri – 7: HAYIR EŞİĞİ

Eğer bu yazıyı okuyorsanız çok büyük bir ihtimalle bir network marketing firmasında çalışıyorsunuzdur. Şayet bu tahminlerimde isabet varsa size bir iyi bir de kötü haberim var:

İyi haber şu ki network marketing yapıyorsanız doğru yoldasınız. Hiçbir iltimasa gerek duymadan, tam bir fırsat eşitliği içerisinde, emeğinizin hakkını sonuna kadar alabileceğiniz bir iş yapıyorsunuz.

Bu işte maddi ve manevi kazanımlarınızın sınırı, tamamen sizin verdiğiniz emekler, gayret ve sebatınızla doğru orantılı olacak.

Gelelim kötü habere: Maalesef, herkes sizin gibi değil, çok farklı düşünce ve bilinç seviyesine sahip insanlarla kuşatılmışsınız. Network marketing işinde sizin kısa zamanda fark ettiğiniz değeri pek çokları anlayamayacak, gördüğünüz vizyonu göremeyecekler.

Ve yine maalesef pek çok kişi sizi şaşırtacak bir şekilde size HAYIR diyecekler.

Bugünkü konumuz ise işte bu. Özellikle yeni başlayanlar için aşılması en zor eşiklerin başında gelen HAYIR EŞİĞİ…

Aranılan Fırsat: Network Marketing

Gelin en başa dönüp bir düşünelim… Bir sunuma gidiyorsunuz; firma, ürün, hizmetler, çalışma modeli, pazarlama ve kazanç planını dinliyorsunuz. Vizyonu kavrıyor, çok etkileniyor ve hemen “Harika, işte aradığım fırsat ve iş modeli bu” diyorsunuz…

Büyük bir inançla ve müthiş hayallerle network marketing işine adım atıyorsunuz. Hiç vakit kaybetmeden en sevdiğiniz kişilere, en yakınlarınıza bu heyecanınızı aktarıyorsunuz. Herkesin gözündeki ışıltıyı görmek için sabırsızlanıyorsunuz.

Çünkü gördüğünüz vizyonu, yakaladığınız fırsatı ve faydayı herkese özellikle de en çok sevdiklerinize söylemek boynunuzun borcu…

Ama o da ne? Eşiniz, anne-babanız, kardeşiniz, en iyi dostunuz, arkadaşlarınız, en yakın akrabalarınız size HAYIR diyor. Hatta size öyle bir bakıyorlar, öyle küçümseyici ifadeler kullanıyorlar ki “yer yarılsa da içine girsem” duygusuna kapılıyorsunuz.

“Şu kişiler kesin benimle bu işi yaparlar” dediklerinizden, en çok sevdiklerinizden, en fazla güvendiklerinizden tokat üstüne tokat yiyorsunuz. İşte neredeyse herkesin (her girişimci, her networker) başına büyük ihtimalle gelmiş olan bu durum: Hayır eşiği.

Evet değerli network marketing sevdalıları. Bir girişimci, bir networker ya da hayallerinin peşinde koşmak isteyen herhangi biri için aşılması gereken en büyük engellerden biridir bu.

Ne yazık ki birçok insan HAYIR eşiğine takılıp düşüyor, sektörü bırakıyor. İşi dinlerken kafalarından geçen bütün pozitif şeyleri bırakıyorlar. Oysa bıraktıkları tek şey network marketing mi?

Aslında bıraktıkları HAYALLERİ ve gelecekten beklentileri oluyor. Hayatlarının ya da makus talihlerinin değişme fırsatından vaz geçiyorlar.

Peki Neden Hayır Cevapları Geliyor?

Hayır cevabının pek çok nedeni var. Önyargılar, eksik bilgi ve yanlış inanışlar, yaşanmış kötü tecrübeler, kendine güvensizlikler, işin önemini anlayamama, vizyonu görememe… Nedir bunlar veya diğerleri? (Network Marketingde Üye Olma Kaygısı yazımızı okumanız faydanıza olur.)

 • Üye olmak için başlangıçta bir üyelik ücreti ödeyeceğini zannediyorlar.
 • Her ay sistemden çok miktarda ürün çekmek gerektiğini zannediyorlar.
 • Her ay belli bir miktar satış yapıp, ciro ve kota hedefini tutturmak gerektiğini zannediyorlar.
 • Sistemden almak zorunda olduğu ürünler için hesaplarından sorgusuz sualsiz para çekileceğini zannediyorlar.
 • Aldıkları ürünlerden dolayı evlerinin en az bir odasının ürün deposu olacağını ve bunları çevredeki insanlara satmak zorunda kalacaklarını zannediyorlar.
 • Kapı kapı dolaşıp, bin bir rica ile ürün satmaları, prestijlerinden ödün vereceklerini zannediyorlar.
 • Sattıkları ürünlerin parasını toparlamaya çalışırken başarısız olup evlerine haciz geleceğini zannediyorlar.
 • Katalog üzerinden veya pazarda tezgâh açarak satış yapmaları gerektiğini zannediyorlar.
 • Bu işin kısır günlerinde, özel davetlerde ürün pazarlama işi olduğunu zannediyorlar.

Bunlarla beraber görülmüş ki pek çok insan, size değil, çoğu zaman EVET dediklerinde yapacaklarını / yapmak zorunda kalacaklarını ZANNNETTİKLERİ şeylere HAYIR derler. Nedir bunlar?

SİZİN ONA YAPTIKLARINIZDIR!!!

 • Ceylan görmüş aslan sendromu ile bir şeyler anlatmaya, bir şeyleri empoze etmeye çalışmak,
 • Israrcı olmak,
 • Zorla bir şey satmaya, pazarlamaya çalışmak,
 • Ürün veya hizmeti almaya mecbur tutmak
 • Kolundan tutup seminere veya iş sunumuna götürmek
 • Problem tespiti yapmadan, muhatabın ihtiyacını anlamadan bir şeylerde diretme vs.

Hayır Eşiğini Nasıl Aşarız?

Başımıza gelen en ağır durum “Hayır” cevabı almak olmasa da en çok zorlandığımız süreçlerden biri de budur. Peki neleri nasıl yapalım da bu girdaptan kurtulabilelim?

 1. HAYIR cevabından korkmayın…

HAYIR’lara yaklaşımınızı, bakış açınızı değiştirin. Ve bilin, her “hayır” başarı yolunda sizi güçlendirir.

 1. HAYIR cevabını kabullenin…

Birçok yakınınız HAYIR dedi. “Hayır” dediyse ne olmuş? Kabullenin ki ilerlemeniz mümkün ve kolay olsun… Etrafınızdaki insan potansiyeli bitti mi? Ağınızı oluşturmak için çok kişiye değil vizyoner kişilere ihtiyacınız var; öyle değil mi? Kabullenin ve devam edin…

 1. Muhataplarınızın vizyonun “henüz” farkında olmadığını bilin…

Faydayı sunan, işi bilen, vizyonu görmüş kişi sizsiniz. Karşınızdaki kişi henüz sunduğunuz faydanın farkında değil. Ama, şimdilik… Zamana bırakın. Hem; faydalı olabileceğiniz, dualarını alabileceğiniz daha milyonlarca kişi var.

 1. Hiçbir girişimin hemen kabul görmeyeceğini aklınıza yazın…

Unutmayın… Dünyada herkesin EVET dediği veya vizyonunu çabuk fark ettiği bir girişim yoktur. Her girişim, ilk başta anlaşılamamış ve hatta tepki görüp aşağılanmıştır.

Örnek mi istiyorsunuz? Bilişim devi Apple, 3 ortaklı olarak kurulmuş bir şirket.  Kurucularından Ronald Wayne, % 10 ortaklığı olduğu Apple hisselerini, diğer iki ortak olan Steve Jobs ve Steve Wozniak’a 2.300 $ karşılığında vermiştir.  Şu an Apple’ın değeri 3 trilyon $.

Bir örnek daha ister misiniz?

Facebook kurucusu Zuckerberg, Harvard Üniversitesi’nde okurken fikri için yüzlerce insandan BORÇ istiyor. Kabul eden sadece bir kişi var. Şu an piyasa değeri 500 milyar $ olan Facebook işte böyle kuruluyor.

 1. Hayır cevabından korkmayın, isteyin…

Her hayır bir tecrübe ve bizi EVET cevabına yakınlaştıran bir süreçtir. O zaman Hayır’lara takılmadan devam edeceğiz. Hatta bundan sonraki amaç: HAYIR cevabı almak olsun…

Yeter ki çabanızı ve insan kazanmak için görüşme sayınızı arttırmayı sürdürün. 2 yılda 1.000 kişi le görüşün. Hedefiniz 950 Hayır almak olsun. Zira network marketing işindeki 1.000 kişinin sadece 50’sinden alınacak evet cevabı bile büyük bir servetin kapılarını açar.

 1. Her görüşmenin, sonucu “hayır” olsa bile sonunun hayırlı olduğunu unutmayın…

3 yılllık bir süreçte 1.000 görüşme yaptığınızı ve sonunda 1.000.000 TL kazandığınızı varsayalım. Bu durumda ortalamayı aldığımızda her görüşme 1.000 TL değerindedir.

Yani aslında her bir görüşmeyi yaptığınız için görüşmeler sonunda 1.000.000 TL kazanacaksınız. Dolayısıyla her görüşme sizin için kazanç. Hayırların bu nedenle önemi yok. Hayır’lar sizin için hayırlara vesiledir.

 1. Her “hayır”, emsalsiz bir tecrübedir…

İlk başlardaki hayırlar belki size para kazandırmaz. Bununla birlikte her adım kendinizi geliştirip ilerletmenizi sağlar. Edindiğiniz tecrübe ve bilgi birikimi nedeniyle her hayır sizi EVET’e daha çok yaklaştırır. Bundandır ki hayırlardan korkarak geri durmak yerine öğrenerek DEVAM edin.

 1. Hayır’lar hayırlıdır ancak 10 Hayır’da bir üst liderinizle görüşün…

“Hayır”lardan korkmayın ama sürekli hayır duyuyorsanız, bir düzeltme yapmak gerekebilir. Bu durumda üst liderinizle görüşüp, sorunu istişare etmek gerekebilir. Zira amaç ticaretinizi inşa etmektir. Sadece adam bulma oyunu oynamıyoruz. Amaç, elimizdeki ürünü düzenli kullanacak nihai tüketicilere ulaştırmak. Bu durumda her görüşme, hayır ile sonuçlanıyorsa bir balans ayarına ihtiyaç olabilir.

Değerli okurlarım, Network marketing hayır”larla dolu uzun bir yolculuk. Bu yolculuğu sevmek, süreçten keyif almak hayır cevaplarını hayırlı sonuçlara çevirecektir. Siz insanlara sorunları ve sonrasında çözümleri göstermeye davam edin. Mutlaka evet duyacak ve birilerinin harekete geçmesini sağlayacaksınız.

Tıpkı Bill Gates gibi. Gates’e kulak verip yazımızı sonlandıralım:

“Planımı 1200 kişiye gösterdim, 900 kişi hayır dedi ve yalnızca 300’ü beni dinledi. Bu 300 kişinin yalnızca 85 tanesi bir şey yaptı. Bu 85 kişiden ise yalnızca 35 tanesi gerçekten ciddiydi. Son olarak bu 35 kişinin 11’i beni milyarder yaptı.” Bill Gates

Bu yazıyı bitirirken sitemizde bulunan Network Marketing ve Serbest Düşüş başlıklı yazımızı da okursanız sizin için faydalı olacağını değerlendiriyoruz.

Eğer yazımıza ilişkin yorum, soru ve önerileriniz varsa aşağıdaki yorum bölümüne yazarak bizlere iletebilirsiniz.  Gelecek, fırsatları bugünden görenlere aittir. Sağlıcakla kalınız…

Bu İçeriği Paylaşın...

Son Yazılar

Son Yorumlar

Son Tweetler