NETWORK MARKETİNGDE HIZLI BAŞLAMAK MI TEMKİNLİ BAŞLAMAK MI DAHA İYİ?

Network marketing herkesin yapabileceği kadar kolay ama basit olmayan bir iş. Bu işi yapmak için herhangi bir diploma istenmiyor. Din, dil, ırk, meslek, cinsiyet, memleket ayrımı yapılmıyor.

Hiç okuma yazma bilmeyen biri bile nedenleri ve hayalleri varsa, bu işe gönül verirse, inanır ve bu doğrultuda eyleme geçerse bu işi yapabiliyor. Oysa eğitim seviyesi yüksek olan, kariyeri, hayat tecrübesi ve iş başarısı çok fazla kişiler bile bazen bu işte başarılı olamıyor.

Bu işi yapmak için bir servet, malvarlığı ya da yüklü sermayelere de ihtiyaç yok. Torpil ya da birilerinin referansı geçer akçe değil. Bu nedenle de iş ve ticaret hayatında fırsat eşitliği kavramının en fazla görüldüğü sektördür network marketing.

Çalışana, emek verene, gayret edene hak ettiğini fazlasıyla veren bu işe yeni girenlerin kafasında pek çok korku ve soru var.

Bugün odaklanacağımız soru, network marketing işine hızlı başlamak mı temkinli başlamak mı daha iyi olur?

Yeni Başlayanların Muhtemel Soruları

Network marketing işine yeni başlayanların bu konu kapsamında akıllarına gelebilecek sorulardan bazılarını aşağıda sıralayalım…

 • Network marketing işine nasıl başlamalıyım?
 • Başlarken hangi adımları atmalıyım?
 • Hiçbir şey bilmeden başlamak ne kadar doğru?
 • Eğitimlerimin tümünü tamamlamadan başlarsam zorlanır mıyım?
 • Etrafımdaki kişilere hemen işi söyleyip hızlı bir şekilde ekibimi kursam nasıl olur?

Aslına bakılırsa network marketing, insanlarla ve insanların duygularına hitap edilerek yapılan bir iş. Ürünlere, şirkete ve kazanç sistemine inanıp, bizi işe davet eden kişiye de güvenmemizle bu sektöre adım atarız.

Yeni Başlayanlar Nasıl Başlamalı?

Çoğu yeni distribütör, ilk başlarda neye başladığını, nereye adım attığını, ne yapması gerektiğini bilmez. Sponsor ve liderlerinin desteğiyle ekibini kurmaya, network marketing sektöründe ilerlemeye çalışır.

Bazıları, kendi kabiliyetleri, biriktirdikleri güven ve güzel dostluklar ile diğer bazı olumlu faktörler sayesinde çok hızlı takım kurarlar. Kimileri de daha yavaş ilerler, ürünleri ve sistemi tam olarak algılamayı, ekiplerini temkinli bir şekilde oluşturmayı tercih ederler.

Bundandır ki böyle bir durumda hangisi doğrudur sorusuna net bir cevap verilemez. Ancak network marketing sektörüne yeni adım atanlar için en doğru hareket tarzının hızlı ve doğru başlangıç olduğunu söyleyebiliriz.

Bu konudaki detaylar için Network Marketing İşinde Hızlı ve Doğru Başlangıç Nasıl Sağlanabilir? başlıklı yazımızı da okumanız faydanıza olacaktır.

Hızlı Ve Doğru Bir Başlangıç İçin

Burada kısaca belirtmek gerekirse;

Network Marketing sektörüne hızlı ve doğru bir başlangıç yapabilmek için;

 1. İnancın çok iyi bir şekilde oluşması gerekir. Bunun için şirket ve ürünler çok iyi tanınmalı, yeni bayinin iyi bir ürün kullanıcısı olması sağlanmalıdır.
 2. Kişilerin hayallerinin, hedeflerinin ve onları harekete geçirecek nedenlerinin belirlenmesi gerekir.
 3. Karşılıklı taahhütleşmenin yapılması, en az 1 yıl bırakmadan çalışma sözünün verilmesi gerekir.
 4. Eğitimlerle öncelikle yeni bayinin sunum yapabilecek duruma gelmesi sağlanmalıdır. Her yeni başlayanın şirketi, ürünleri, kazanç planını anlatabiliyor olması ve varsa ürünlere ilişkin demoları yapabiliyor olmasına ağırlık verilmelidir.
 5. Network marketing konusundaki temel bilgiler ile mazeret ve itirazlar konusunda gerekli ilk eğitimler verilmelidir.
 6. Network marketing yapmaya başlayınca yakınlardan ve çevreden gelebilecek tepkilere karşı nasıl davranılması gerektiği, bu eşikleri nasıl aşabileceği konusunda eğitimler yapılmalıdır.
 7. Takımın gücü kullanılarak rutin faaliyetlere, eğitim ve etkinliklere hemen adapte olunması sağlanmalıdır.
 8. En kısa zamanda yatılı bir akademiye katılarak inancın pekiştirilmesi lazımdır.
 9. Sponsor desteğiyle birlikte hızlı bir şekilde sahalara çıkılmalı ve asıl öğrenmenin sahada olacağı bilincine varılmalıdır.
 10. Promote, sponsorluk ve üçüncü kişinin gücünü kullanma konularında yeterli bilgilendirmeler yapılmalıdır.*
 11. Üsttekileri yaparken diğer yandan sponsor ve lider ile sürekli irtibatta kalmanın ve bağ kurmanın önemi öğretilmelidir.

Bu noktada sizlere tavsiyemiz sitemizde bulunan İyi Bir Sponsorun Yol Haritası başlıklı eğitimi detaylı bir şekilde incelemeniz ve içselleştirmenizdir. Bu ve benzeri hususlara dikkat eden herkes, herkes hızlı ve doğru bir başlangıç yapabilir.

Network  marketing işine hızlı başlangıç yapan biri, önce kendisi için sonra da ekip arkadaşları için bu yazıyı dikkatle okumalıdır. Zira hızlı başlasa bile doğru bir şekilde davranmayan, ekip arkadaşlarını bu işe doğru başlatamayan kimse başarılı olamaz.

Ekip arkadaşlarını oyunda tutamayan, işin gereklerini uygulatamayan her kim olursa ve tek başına ne kadar iyi olursa olsun ilerleyemez, kesinlikle başarısız olur.

Sorularınız ve katkılarınız için sayfanın altındaki yorum bölümünden ya da sitemizde bulunan herhangi bir iletişim kanalını kullanarak bizlere çekinmeden yazabilir ve ulaşabilirsiniz.

Gelecek, fırsatları bugünden görebilenlere aittir… Sağlıcakla kalınız…

* Promote, sponsorluk ve üçüncü kişinin gücünü kullanma konularında daha detaylı bilgilere erişmek için;

 1. Network Marketing ve Promote,
 2. Network Marketing Sektöründe İyi Bir Sponsor Olmak İçin 13 Adım,
 3. Network Marketingde 3. Kişinin Gücü başlıklı yazılarımızı da okuyabilirsiniz.

Bu İçeriği Paylaşın...

Son Yazılar

Son Yorumlar

Son Tweetler