NETWORK MARKETİNG BAŞARISI İÇİN “KİR”LENMEK GEREKİR

“Kirlenmek güzeldir” mottosu ile yapılan reklam filmini hatırlamayan yoktur herhalde.  Network marketing için düşündüğümüzde de gördük ki benzer sloganı kullanmakta isabet etmiş oluruz.

Aslında biz, slogan ile aynı şeyden bahsetmesek de yazının tümünü okuduğunuzda sizler de network marketing başarısı için “kir”lenmek güzelmiş diyeceksiniz diye düşünüyorum. Hadi yazımıza başlayalım…

KİR Nedir?

Bu yazımız, KİR ile alakalı. Ancak KİR kelimesi anlatacaklarımızın baş harflerinden oluşmuş bir kısaltma. Kabullenmek, İstikrarlı olmak ve Refleks haline getirmek.

Network marketing yaparken KİR olarak kısaltmasını yaptığımız bu üç kavram başarılı olmanın önemli şartları arasında yer alıyor. Şimdi tek tek açıklayarak ilerleyelim:

 1. Kabullenmek

İnsanoğlu, ilginç bir canlı. Düşünceleri olan, inanışları olan ve farklı zevkleri olan bir yapıya sahip. Dolayısıyla genele baktığımızda çok farklı kişilik ve karakter özellikleri sergilendiğini görebiliyoruz.

Network marketing yapanlar, insanlarla fazla muhatap olduklarından bu farklılıklarla çok sık karşılaşıyorlar. İşte bu noktada karşımıza kabullenmek olgusu çıkıyor.

Network marketing yapmak için kabullenmek gereken o kadar farklı şeyler var ki:

 • En yakınlarının seninle dalga geçmesini kabullen.
 • Pek çok kişi tarafından algılanamamayı kabullen.
 • Arkandan konuşulmasını, boş iş yapıyor denmesini kabullen.
 • Toz pembe hayaller kurduğunu söyleyenleri kabullen.
 • Hayır cevaplarıyla sıklıkla karşılaşacağını, reddedilmenin acısını kabullen.
 • Büyük beklentilerin olan kişilerin sana sırt çevirmesini kabullen.
 • Ummadığın kişilerin senin yanında olacağını kabullen.
 • Bu işin herkese göre olduğunu, herkesin bu işi yapabileceğini kabullen.
 • Başlangıçta bu işte yeni olduğunu, sıfırdan başlayacağını, eğitim alman gerektiğini kabullen.
 • Bazı konularda eksik, bazı konularda iyi olabileceğini kabullen.
 • Senden daha iyilerinin, senden daha fazla kazananların senin yetersiz olduğunu göstermediğini kabullen.
 • Daha çok sunum yapman gerektiğini, sahada olman gerektiğini kabullen.
 • Senden önce başlayanların tecrübelerini ve bilgilerini kabullen.
 • İlk başlarda kısa zamanda çok para kazanamayacağını, zamanla hayallerine erişebileceğini kabullen.
 • Tek başına network marketing yapamayacağını, üst sponsor ve lider desteğine ihtiyacın olduğunu kabullen.
 • Öncelikli amacın ağ değil bağ kurmak olduğunu kabullen.
 • Nasıl lider ve sponsorlar hayal ediyorsan senin de ekip arkadaşlarına karşı aynısını yapman gerektiğini kabullen.
 • Şansın ve torpilin değil çalışmanın ve gayretin başarıyı getireceğini kabullen.
 • Network marketing işinde başarılı olmak için iyi insan olmak gerektiğini, ekiplerine karşı fedakârlık yapman gerektiğini kabullen…

Öyle bir kabullen ki tek başına kalsan da bundan vazgeçme. Öyle bir kabullen ki içindeki ateşi kimsenin söndürememesini sağla. Ne istediğini ve neden istediğini öyle bir kabullen ki hedeflerine giden mesafe kısalabilsin.

 1. İstikrarlı Olmak

Yukarıda yazdıklarımıza daha çok fazla kabullenme maddesi eklenebilir. Bu maddeler, herhangi bir işte de başarının temel kuralları arasındadır diye düşünüyorum. Kabullenme aşaması geçildikten sonra karşımıza istikrarlı olma maddesi geldi.

Bir Arap atasözünde “Normale devam et, birinci sen olursun.” denmesi istikrarın da en önemli göstergelerindendir. Bir Brezilya atasözünde ise “Taşı delen suyun kuvveti değil, damlaların sürekliliğidir.” denilerek hayatta başarı ve istikrar ilişkisini açıklanmıştır.

İstikrar bir devamlılık halidir ve aynı şeylerin sürekli ve bilinçli tekrarıyla mümkündür. Network marketing için söylenen “aynı şeylerin yapılarak farklı sonuçlar alma sanatı” tanımlaması da bundan olsa gerek.

Aynı sunumu defalarca anlatarak, anlatma istikrarıyla birlikte oluşan tecrübe, muhataplarımız gözünde güvenilirliği sağlayan en temel özelliktir. Bu da aynı şeyleri yapsak bile farklı sonuçların kapısını açacaktır.

İstikrar zordur, çünkü insanoğlu sabırsız fıtrattadır. Her şeyin çabuk değişmesini ister, çabuk sonuç almak ister. Geçen zamanın kışkırtıcılığına karşı sabırlı olamaz, sabırlı kalamaz.

Ama ne yaparsak yapalım işler bir günde, bir eğitimle ya da tek bir kitabı okumakla sihirli bir değnek değmiş gibi değişmeyecek.

Network marketing, hayatınızın değişmesi için attığınız en ciddi ve en güzel adımdır. Klasik ticaret ve mevcut şartlarınızı düşündüğünüzde ne denli bir çıkmaz içinde olduğunuzu daha rahat anlarsınız.

Ama network marketing başarısının önemli gereklilikleri var. Elinden geleni değil gereğini yapmak ve bunu yapmakta ısrarcı olmak mesela.  Denemeye devam etmek, ne olursa olsun ısrarla, istikrarla sürdürmek ya da.

Hiçbir engelden korkmadan, hiçbir başarısızlıktan yılmadan, aynı şeyleri yapmaktan bıkmadan, hiçbir durumda demoralize olmadan ısrar etmek, network marketing başarısını da beraberinde getirecektir.

“Başarmak, için başlamak önemlidir.” Hatta “başlamak, başarmanın yarısıdır” diyenleri de çok duyarsınız.

Oysa, başlamak ile başarmanın network marketing işinde hiçbir paralelliği bulunmamaktadır. Bu işe başlayanların pek çoğu en küçük zorluklar neticesinde maalesef hayallerinden vaz geçerler.

O nedenle başarı için başlamak yeterli değildir. İstediğiniz değişime ve hedeflediğiniz başarıya ulaşmak için kararlılıkla ilerlediğiniz, istikrarlı ve coşkulu bir halde hiç vaz geçmeden devam etmek gerekmektedir.

Biz diyoruz ki; network marketing yaparken her başladığınız şeyde istikrarlı olun:

 • Haftalık toplantı yapıyorsanız istikrarlı olun.
 • Bir eğitim planı oluşturduysanız istikrarlı olun.
 • Saha çalışması, il dışı planlarınız varsa istikrarlı olun.
 • Ekibinizle iletişiminizde ve onlarla ilgilenmek hususunda istikrarlı olun.
 • Üst sponsor hattı ve liderlerinizle temasınızda istikrarlı olun.
 • Günlük, haftalık, aylık, yıllık çalışma takviminizde istikrarlı olun.
 • Kontak listenizi büyütmede istikrarlı olun.
 • Ürün kullanmada istikrarlı olun.
 • Akademilere katılmada istikrarlı olun…
 • Ve tüm bunları ekip arkadaşların öğrenmesi ve yapması için göstereceğiniz çabalarda istikrarlı olun…

Network marketing işinde istikrarsız bir tavır sergilediğiniz  bir gün size üç gün kayıp olarak döner. Bir yıllık istikrarsızlık ise üç yılınızın heba olmasına neden olur.

Bu  noktada John C. Maxwell tarafından yazılmış “360 Derece Lider” adlı kitaba bir göz atalım:

“Politik olarak tanımlanan insanlar, mükemmeliyet, üretim, takım çalışması veya istikrar arzusu yerine, öne geçme arzusuyla çalışırlar. Sahip oldukları beceriler ve değerler, hırslarından sonra gelir. Bazen öne geçiyormuş gibi görünseler de, kazançları daima geçicidir. Uzun vadede bütünlük, istikrar ve üretkenlik daima ödülünü getirir; daha iyi takım çalışması ve temiz bir vicdan olarak…”

 1. Refleks

Refleksin bilimsel tanımında doğuştan gelen ve belli bir uyarana karşı organizmanın belli ve basit bir davranış göstermesinden bahsedilir. Reflekslerin bilinçli tepkiler olmadığı ancak hayati öneme sahip oldukları söylenir.

Network marketing açısından iddiam odur ki kabullenme ve istikrar aşamalarını geçirdikten sonra refleks haline gelen başarılı alışkanlıklar, başarıyı getirecektir.

İstikrarlı olmak bir süreçtir, ama sıkıcıdır; zorlayıcı ve size meydan okuyan bir süreçtir. Bu meydan okumayı kazanmak istiyorsanız, istikrarlı çalışmalarınızın bir refleks haline getirilmesi şarttır.

İstikrar ve sonucunda oluşan reflekse dair örnekler o kadar fazladır ki. Sporcuların bir hareketi daha iyi yapmak için antrenmanda binlerce kez tekrar etmeleri mesela. Roma, inşa edilirken her gün yeni tuğlalar eklenmesi de güzel örneklerden biridir. Birkaç kere fiziksel antrenman yaptık diye fit bir vücuda sahip olamayız. Zira hiçbir başarılı sonuç, bir günde oluveren bir şey değildir.

Bir insanın yaptıklarını alışkanlık edinebilmesi için 21 günlük istikrarlı uğraşı olması gerektiği ifade edilmektedir. Bilimsel çalışmalar, insan beynindeki bağlantı nöronlarının yenilerinin gelişmesi için bu süreye ihtiyaç olduğunu göstermiştir.

Alışkanlıkların refleks haline getirebilmesi için ise sihirli sayı 63’tür. Yani fasılasız üç kez 21’er günlük istikrarlı çalışmalar, refleks oluşması demektir.

Başarı küçük parçaların oluşturduğu bir puzzle gibidir. Her gün küçük olsa da iyi adımlar atmak, sizi mükemmele ulaştıracaktır. Günlük rutinleriniz, motivasyonunuz, kişisel gelişiminiz, sağlığınız tüm bunlar başarının birer parçalarıdır.

Peki, bizler neleri refleks haline getirelim?

 • Başarılı insanların yaptıklarını,
 • Başarıyla yaptıklarımızı,
 • Network marketing için yaptığımız rutin programları,
 • Okumayı, dinlemeyi ve gelişimi sürdürmeyi
 • Sorumluluk almayı,
 • Detayları görüp bir yandan da büyük resme bakmayı,
 • Belirsizlik ve kriz zamanlarından çıkış yollarını,
 • Hata yapıp, bu hatalardan ders çıkarmayı…

Hedefleriniz büyükse, hayallerinizin sınırı yoksa ödediğiniz bedeller de büyük olmalı. Başarılı insanların en önemli özellikleri, hedefleri doğrultusunda, gözle görülür bir ilerleme kaydedemeseler bile gayrete devam etmeleridir. Başkalarından değil kendi içlerinden aldıkları motivasyon; hayallerinin, hedeflerinin ve inançlarının göstergeleridir.

Öyle ki motivasyon, gayret, tutku ve bu doğrultuda coşku ve tempo bile refleks haline gelmelidir. Zira atasözü ne diyor? “Suyu kendinden olmayan değirmen, bir gün durur.”

Sorularınız ve katkılarınız için sayfanın altındaki yorum bölümünden ya da sitemizde bulunan herhangi bir iletişim kanalını kullanarak bizlere çekinmeden yazabilir ve ulaşabilirsiniz.

Gelecek, fırsatları bugünden görebilenlere aittir… Sağlıcakla kalınız…

Bu İçeriği Paylaşın...

Son Yazılar

Son Yorumlar

Son Tweetler